شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شبکه ملی اطلاعات خوراک مورد نیاز افراد را بدون هیچ‌گونه محدودیت در اختیار آنها قرار می‌دهد و می‌تواند نیاز بسیاری از کاربران را در حوزه‌های مختلف بر طرف کند.

شبکه ملی اطلاعات خوراک مورد نیاز افراد را بدون هیچ‌گونه محدودیت در اختیار آنها قرار می‌دهد و می‌تواند نیاز بسیاری از کاربران را در حوزه‌های مختلف بر طرف کند. به گزارش فارس، شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی محسوب می‌شود که تحقق آن بنا بر رویکردهای جهانی و ضرورت‌های ملی از جمله ارایه خدمات زیرساختی پیشرفته، مستقل و مطابق با نیازهای کشور و حفاظت از اطلاعات کاربران در برابر تهدیدات امنیتی الزام شده است. طبق سند ضرورت تببین الزامات شبکه ملی اطلاعات که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید مقرر شد تا شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت به همراه سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای ایجاد شود به این شکل که درخواست‌های دسترسی داخلی برای اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند به هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود. اهمیت شبکه ملی اطلاعات در حدی است که مقام معظم رهبری بارها بر لزوم ایجاد این شبکه تاکید داشته‌اند و کوتاهی در این خصوص را گوشزد کرده‌اند.

   لایه زیر ساختی شبکه ملی

 اطلاعات انجام شده است

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده برای تحقق شبکه ملی اطلاعات گفت: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید در لایه زیرساخت فعالیت‌هایی را انجام می‌داد که این فعالیت‌ها بر اساس سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات انجام شده است. به‌طوری که سه لایه محتوا، زیرساخت و خدمات در شبکه اطلاعات وجود دارد که تنها در لایه زیرساخت سندی تعیین شده و می‌توان بر آن نظارت کرد و در دو لایه دیگر خبری از تدوین سند و نظارت نیست.  وی افزود: «شبکه ملی اطلاعات یک شبکه فیزیکی نیست؛ چراکه مقوله شبکه ملی فراتر از آن است. در واقع مجموعه‌ای از شبکه، امکانات و خدمات پایه‌ای جزو شبکه ملی اطلاعات است در حال حاضر در تعریف آن می‌توان گفت فیلم‌های محتوای داخلی که توسط نرم‌افزارها پخش می‌شود جزئی از این شبکه ملی اطلاعات هستند. از کشور ایران دارای شبکه ملی اطلاعات است و به معنای دیگر باید این شبکه تکمیل‌تر شود. گسترش پیشرفت در شبکه ملی اطلاعات هیچ‌وقت تمامی ندارد چون تکنولوژی در حال رشد و پیشرفت است و ما باید بنا بر میزان رشد تکنولوژی، امکانات و فضای اطلاعاتی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش دهیم.» رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات توسط این وزارتخانه، گفت: «برنامه داریم ۲۰ درصد باقیمانده این پروژه هر چه سریع‌تر به اتمام برسد. بر اساس فرموده مقام معظم رهبری لایه زیرساخت به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است البته با توجه به اینکه تکنولوژی هر روز توسعه پیدا می‌کند و اهداف نسبت با آن تغییر می‌کنند لذا زیرساخت‌ها نیز باید مجدداً بازنگری شود همچنین در برخی از موارد این نیاز احساس می‌شود که باید سندهای پیش‌بینی‌شده تغییر کند. از طرفی در لایه محتوا صداوسیما، سازمان تبلیغات و حوزه هنری باید فعالیت کنند و ما نیز جزو کسانی هستیم که درباره عدم فعالیت نهادهایی که برای لایحه محتوا و خدمات مسوول هستند مطالبه پاسخگویی داریم.»

   شبکه ملی اطلاعات یک ضرورت ملی است

محمداسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره لزوم شبکه ملی اطلاعات گفت: «به معنای واقعی کلمه وجود شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک ضرورت از اهمیت به‌سزایی برخوردار است چراکه کشور در حوادث سال گذشته به‌طور ملموس نقش این شبکه برای همه مسوولان و مردم مشخص شد به‌طوری که افرادی که تمایلی برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نداشتند به این واقعیت پی بردند که کشور به چه میزان از ناقص بودن این شبکه آسیب‌پذیر است. وی افزود: کسانی که دارای وجدان بیدار هستند بر ضرورت شبکه ملی اطلاعات تأکید دارند که در این رابطه باید گستردگی این شبکه فراگیر شود و بیش از گذشته زیرساخت‌های آن فراهم شود زیرا هر چقدر شبکه ملی تقویت شود آسیب‌پذیری از این ناحیه کمتر خواهد شد.

  رشد فعالیت‌های تحقیقاتی

 با گسترش شبکه ملی اطلاعات

جمشید جعفر‌پور، نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره لزوم شبکه ملی اطلاعات گفت: «تاثیرات گسترده فضای مجازی در افکار، عقاید و سبک زندگی مردم بیش از گذشته نشان می‌دهد که باید جزو اولویت‌های فرهنگی قرار گیرد که برای تحقق این هدف راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات می‌تواند نیاز بسیاری از کاربران را در حوزه‌های مختلف برطرف کند چراکه از این شبکه دیتاهای مورد نیاز افراد بدون هیچگونه محدودیت در اختیار آنها قرار می‌گیرد این موضوع در حالی است که فعالیت‌های تحقیقاتی با گسترش شبکه ملی اطلاعات رشد و افزایش یافته و نیاز خود را در درون شبکه پیدا می‌کند. شبکه ملی اطلاعات برای حوزه کسب‌وکارها و حتی سرگرمی می‌تواند با تولید محتوا نقش محوری ایفا کند زیرا با وجود این شبکه، دیگر هیچ یک از بخش‌های مختلف جامعه نیاز به سرورهای خارجی نخواهند داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران