شماره امروز: ۵۴۷

ممنوعیت واردات تجهیزات ضروری فناوری ارتباطات به زیرساخت‌های ارتباطی کشور ضربه می‌زند

| | |

ثبت سفارش تجهیزات ضروری زیرساخت‌های فناوری اطلاعات این روزها با مشکل مواجه شده است.

گروه دانش و فن|

ثبت سفارش تجهیزات ضروری زیرساخت‌های فناوری اطلاعات این روزها با مشکل مواجه شده است. رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست برای حل این مشکل اقدام کند، زیرا ممنوعیت واردات تجهیزات ضروری فناوری ارتباطات به زیرساخت‌های ارتباطی کشور ضربه می‌زند. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در اعتراض به عدم ثبت سفارش کالاهای ضروری نامه‌ای را به مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرد. محمدباقر اثنی‌عشری، رییس این سازمان با بیان اینکه انجام بسیاری از فعالیت‌های جامعه از طریق دورکاری و نیز ارایه خدمات آموزشی از راه دور در فضای مجازی در شرایط شیوع ویروس کرونا انجام می‌شود و به همین دلیل تقاضا برای تهیه تجهیزات زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش یافته است، اخیراً ثبت سفارشات برخی کالاهای متداول (مانند سرور، پردازنده، تجهیزات ذخیره‌‌سازی) که پیش از این مطابق روال ثبت سفارش می‌شد، با عنوان «موجود بودن نمونه تولید داخلی» رد شده است. اثنی‌عشری از مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد ضمن بررسی موضوع و به منظور تبیین و حل مساله و جلوگیری از ورود قاچاق کالاهای فوق با توجه به نیاز بازار، با برگزاری جلسه‌ای این مشکل را حل کنند. پیرو ارسال این نامه، حمید توسلی عضو هیات‌مدیره و کمیسیون سخت‌افزار نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کرد ممنوعیت واردات تجهیزات ضروری فناوری ارتباطات به زیرساخت‌های ارتباطی کشور ضربه می‌زند. به اعتقاد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، ممنوعیت واردات برخی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث اعتراض شرکت‌های تامین‌کننده و فعالان حوزه فناوری شده است. این اظهارات در واکنش به گزارش وزارت صنعت اعلام شد است. در این گزارش حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به کنترل واردات تأکید کرده بود. او واردات را در سه گروه اصلی کالای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات تقسیم کرد و گفت واردات هر ماشین‌آلات یا قطعه‌ای که در داخل، توان تولید آن وجود دارد باید ممنوع شود. او هدف از پیاده‌سازی ممنوعیت را صیانت از منابع ارزی محدود کشور و همچنین حمایت از تولید داخلی عنوان کرد.

    ممنوعیت ثبت سفارش

قاچاق را افزایش می‌دهد

در این راستا محمدباقر اثنی‌‌عشری، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) اظهار کرد در روزهایی که شیوع ویروس کرونا در کشور باعث افزایش دورکاری و ارایه‌ خدمات آموزشی از راه دور شده، تقاضا برای تهیه تجهیزات زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز افزایش پیدا کرده است و به دلیل نیاز بازار به این مدل کالاها ادامه ممنوعیت ثبت سفارش، باعث افزایش قاچاق این مدل کالاها در بازار می‌شود. به‌گفته‌ او ثبت سفارش این کالاها پیش از این طبق روالی که وجود داشت انجام می‌شد اما اکنون به دلیل «موجود بودن نمونه‌ تولید داخلی» رد شده است. او دلیل ذکرشده برای عدم سفارت کالاهای حوزه فناوری اطلاعات را تعجب‌برانگیز خواند و با ارسال نامه‌ای به مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به این موضوع، خواستار برگزاری جلسه‌ای به‌صورت حضوری یا غیرحضوری در اسرع وقت با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت شد تا تمامی ابعاد آن مورد بررسی قرار بگیرد.  همچنین حمید توسلی، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: «وقتی برای ثبت سفارش کالا می‌روید واردات آن کالا از نظر مقررات بدون مشکل اعلام می‌شود اما دفتر مقررات صادرات و واردات در تاریخ نهم فروردین ماه نامه‌ای داده است که کالا نمونه داخلی دارد. یعنی وارد‌کننده نمی‌تواند کالا را وارد کند اما نتیجه استعلام واردات آن را تایید می‌کند.» وی با بیان اینکه کالای زیرساختی به قدری ارزش افزوده ایجاد می‌کند که برای کسی جای شک نیست، افزود: «همه ما شاهد هستیم که در شرایطی که بحران کرونا و تعطیلی عمومی بر کشور حاکم شده همین کالاها و زیرساخت فناوری اطلاعات چگونه باعث نجات کشور در شرایط بحران می‌شود. این زیرساخت فناوری اطلاعات است که موجب شده مردم بتوانند خرید آنلاین انجام بدهند و آموزش بر این بستر ممکن باشد و جلسات کاری به صورت مجازی برگزار شوند. یکی از مواردی که دارای نمونه داخلی اعلام شده و از واردات آن جلوگیری می‌شود CPU است. چه کسی است که نداند تولید این قطعه به‌طور انحصاری در اختیار تنها دو شرکت در تمام دنیاست. ما آرزو داریم و امیدواریم روزی ما هم بتوانیم این کالا را در کشور تولید کنیم اما در شرایط کنونی نمی‌توانیم. ممکن است که اشتباه هم در این نامه شده باشد اما این اشتباه باید تصحیح شود. سخت‌افزار یک کالای لوکس نیست بلکه کالایی است که اولویت بالایی دارد و ضروری است. امیدورام دولت و وزارت صنایع این موضوع را بیشتر جدی بگیرند.  به نظر می‌رسد هنوز در بخشی از بدنه حاکمیت فناوری اطلاعات و تجهیزات آن یک کالای لوکس شمرده می‌شود اما تصور کنید اگر با نبود این زیرساخت‌ها یک روز اینترنت قطع بشود چه بلوایی در کشور می‌شود. همین حالا هم حتی اگر مشکلی در ثبت سفارش‌های ما وجود نداشته باشد با دردسرهای زیادی مواجه هستیم. مسوولان کشور متوجه این موضوع نیستند که دوماه است کشورهای چین و تایوان که تولید‌کننده اصلی قطعات هستند با توقف کار مواجه بوده‌اند و در حال حاضر بدون این نامه‌ها و بخشنامه‌ها ما دوماه عقب هستیم و باید بتوانیم این کمبود را جبران کنیم. فراموش نکنیم که تمام دنیا مشتری این تولیدات هستند و به‌طور کلی این کمبود وجود دارد. خود بحران کرونا ما را با مشکل مواجه می‌کند و در تامین نیازهای کشور با مشکل مواجه هستیم اکنون این نامه‌ها و سنگ‌اندازی مزید بر علت می‌شود.»

    بهایی که دولت  

با تعدیل نیروی شرکت‌ها می‌پردازد

وی با بیان اینکه تمام تلاش شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات این است که بتوانند نیروهای ارزشمند خود را حفظ کنند، اظهار کرد: «افرادی که در این شرکت‌ها مشغولند انسان‌های شریف و مستعدی هستند که در خدمت توسعه کشورند. با این شرایط باید دید شرکت‌ها به عنوان بنگاه‌های اقتصادی تا چه حد دوام می‌آورند و چه وقت ناچار به حذف نیروها و تعدیل هستند. بیکار شدن این نیروها باری بر روی دوش دولت خواهد بود و نرخ بیکاری و تبعات آن را بالا خواهد برد و در نهایت هم این نیروها از کشور مهاجرت می‌کنند.» عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه هیچ شرکتی دوست ندارد نیروی انسانی خود را که به یک داشته ارزشمند برای سازمان به حساب ‌می‌آید از دست بدهد، افزود: «گذشته از اینها تاثیر فناوری اطلاعات بر امروز کشور تنها همین نیست. آموزش آنلاین که در این شرایط یک ضرورت است بر بستر فناوری ممکن‌ شده، خرید آنلاین، برگزاری جلسات آنلاین و تاکسی‌های اینترنتی که اشتغال زیادی ایجاد کرده است بدون زیرساخت سخت‌افزاری ممکن نیست. این آسیب‌ها ممکن است کوتاه‌مدت دیده شود اما باید منتظر تبعات بلند‌مدت آن هم باشیم چون همانطور که گفتم بازار قطعا با کمبود مواجه می‌شود و به‌شدت آشفته خواهد شد. شرکت‌ها آسیب زیادی خواهند دید و این آسیب تنها بر شرکت‌های سخت‌افزاری نیست بلکه نرم‌افزاری‌ها هم به مشکل بر خواهند خورد. زیرساخت‌های بانکداری هم از این آسیب‌ها در امان نیستند تصور کنید بانکداری الکترونیک بدون تجهیزات لازم با چه مشکلاتی مواجه می‌شود. وقتی ما با نامه‌ای مواجه می‌شویم که واردات، CPU، سرور، لپ‌تاپ، تبلت، استوریج، هارددیسک، روتر را ممنوع می‌کند احساس می‌کنیم موضوع جنبه شوخی پیدا کرده است. وقتی چنین کاری انجام می‌شود فقط امیدواریم این یک اشتباه بوده که به‌زودی برطرف شود. وگرنه همه می‌دانید ما تولید‌کنند سرور و لپ‌تاپ نیستیم. اگر می‌خواهیم اینها را مونتاژ کنیم هم باید قطعات را وارد کنیم و کشور ما هنوز به مرحله تولید این قطعات نرسیده. ما امیدواریم که روزی به لبه تکنولوژی دنیا برسیم اما در سالی که با این بحران شروع شده و به دنبال جهش تولید هم هستیم این بخشنامه‌ها تنها باعث توقف کار فعالان این حوزه و بیکاری افراد زیادی می‌شود.»

    باید بدانیم چقدر تولید سخت‌افزار داریم

عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای درباره فعالیت کمیسیون و سازمان در این حوزه بیان کرد: «کمیسیون سخت‌افزار پیش از این مذاکراتی کرده و توانسته‌ایم در زمینه تعرفه مذاکراتی انجام بدهیم و موفق هم بوده‌ایم. نیاز داریم در دولت به این دانش برسیم که تجهیزات سخت‌افزاری چیستند و چه اهمیتی دارند. ضمن اینکه امیدواریم و حامی این هستیم که شرکت‌های داخلی بتوانند تولید داشته باشند اما باید بدانیم این تجهیزات چیستند و چه اهمیتی دارند و چه قدر امکان تولید آنها در کشور وجود دارد. باید جلساتی داشته باشیم و از بزرگان حوزه و به خصوص از وزارت ارتباطات کمک بگیریم. شخص وزیر اشراف خوبی به این موضوع دارد و می‌توانیم از این طریق با مذاکره با وزارت صنعت به نتایج خوبی برسیم. صدور این نامه‌ها و بخشنامه‌های بحث‌برانگیز تنها باعث ایجاد رانت می‌شود و این موضوع می‌تواند پیشرفت و توسعه کشور را با مشکل مواجه می‌کند. شرکت‌های سخت‌افزاری پابه‌پای بخش‌های دیگر در حال خدمت به کشور هستند و می‌توانیم ارزش افزوده زیادی ایجاد کنیم. ضمن اینکه پس از بحران کرونا دنیا با سرعت به سمت انقلاب صنعتی چهارم حرکت خواهد کرد و تجهیزات هوش مصنوعی و غیره خواهان زیادی پیدا می‌کنند و نباید بیش از این از قافله تکنولوژی روز دنیا عقب بمانیم.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران