شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رویترز| سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) به برخی شرکت‌های اینترنتی بزرگ در روسیه دستور داده تا مجوز دسترسی به پیام‌ها و اطلاعات شخصی کاربران را به این آژانس امنیتی بدهند.

رویترز| سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) به برخی شرکت‌های اینترنتی بزرگ در روسیه دستور داده تا مجوز دسترسی به پیام‌ها و اطلاعات شخصی کاربران را به این آژانس امنیتی بدهند. به گزارش دیجیاتو، بسیاری از شرکت‌های اینترنتی در روسیه در لیستی قرار دارند که آنها را در صورت درخواست آژانس‌های امنیتی این کشور، وادار به افشای داده‌های کاربران می‌کند. لیست شرکت‌های اینترنتی را سازمان «خدمت فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی» یا به اختصار روسکماندزور (Roskomnadzor) تدوین کرده و در آن نام بیش از 200 شرکت از جمله تلگرام، برخی از خدمات موتور جست‌وجوی یاندکس (Yandex)، شبکه اجتماعی VK و سایت خرید و فروش Avito به چشم می‌خورند. به شرکت‌های اینترنتی روسیه دستور داده شده تا با نصب تجهیزات موردنظر سرویس امنیت فدرال روسیه، به کارمندان این آژانس مجوز دسترسی مداوم به اطلاعات سیستم‌ها و رمزگشایی ارتباطات کاربران را بدهند. شرکت‌هایی که از این دستور سرپیچی کنند، فیلتر خواهند شد. اعمال محدودیت شدید در اینترنت توسط دولت روسیه انتقادات برخی سیاستمداران را به دنبال داشته و سبب شده تا فعالان این کشور در اعتراض به حضور پررنگ دولت این کشور در دنیای مجازی، دست به تظاهرات بزنند. تلگرام در گذشته با درخواست دولت روسیه مبنی بر دسترسی به پیام‌های خصوص کاربران مخالفت کرد و اواخر فروردین ماه 97 دادگاهی در این کشور دستور فیلتر شدن این پیام‌رسان را صادر کرد. مقامات روسیه علاوه بر شرکت‌های داخلی، توجهات خود را معطوف اپلیکیشن‌های خارجی از جمله تیندر (Tinder) کرده‌اند. تیندر سال گذشته میلادی اعلام کرد که با اضافه شدن به لیست روسکماندزور موافقت کرده ولی اطلاعات خصوصی کاربران را فاش نکرده است. هنوز معلوم نیست سرویس امنیت فدرال روسیه دستور افشای اطلاعات و پیام‌های کاربران را به این اپلیکیشن داده یا خیر.

   توییتر و فیس‌بوک 4 میلیون روبل

جریمه شدند

این در حالی است که به گزارش مهر از پرس‌آسوسیشن، دادگاهی در مسکو توییتر و فیس بوک را برای ذخیره نکردن اطلاعات شخصی کاربران روس در سرورهای داخل این کشور جریمه کرده است. بر اساس این حکم هر کدام از آنها ۴ میلیون روبل جریمه شده‌اند. این بزرگ‌ترین جریمه‌ای است که روسیه در حوزه قوانین استفاده از اینترنت بر شرکت‌های غربی فناوری وضع کرده است. از ۲۰۱۲ میلادی که روسیه قوانینی را برای کنترل فعالیت‌های آنلاین وضع کرد، این نخستین‌باری است که چنین جریمه‌ای برای شرکت‌ها وضع می‌شود. بر اساس این قوانین شرکت‌های فناوری باید سرورهای ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی کاربران روس را داخل این کشور نگهداری کنند. در همین راستا سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه اعلام کرد در صورتی‌که توییتر و فیس‌بوک در سال جاری از قوانین پیروی نکنند، باید هرکدام ۱۸ میلیون روبل (۲۱۷ هزار پوند) جریمه شوند. طبق قانون روسیه سرویس‌های آنلاینی که از قوانین ذخیره اطلاعات پیروی نکنند، در این کشور ممنوع می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران