شماره امروز: ۵۴۷

| | |

درحالی که سرتیتر اخبار بزرگ‌ترین نمایشگاه تکنولوژی جهان معمولا متعلق به گوشی‌های همراه،

درحالی که سرتیتر اخبار بزرگ‌ترین نمایشگاه تکنولوژی جهان معمولا متعلق به گوشی‌های همراه، گجت‌های هوشمند خانگی و تلویزیون‌های غول‌آساست، CES همواره جایی برای بروز گجت‌های عجیب و غریب نیز هست. به گزارش دیجیاتو، دهه جدید میلادی از همین حالا با ربات‌های نامتعارف و دستگاه‌هایی که اتصال‌شان به اینترنت آنقدرها ضروری نیست شروع شده است، هرچند بسیاری از این محصولات احتمالاً هیچ‌وقت روشنایی روز را ندیده و به دست مشتریان نرسند.

  شیر روشویی صوتی

ظاهراً ترند تجهیز هرچیزی که بشریت تا امروز اختراع کرده به قابلیت تشخیص صدا تمامی ندارد و در CES امسال فهمیدیم که حتی از استراق سمع توسط شیر روشویی دستشویی هم در امان نخواهیم بود. کمپانی امریکایی موئن (Moen) در هفته اخیر شیرهایی برای روشویی را به نمایش درآورد که بسته‌به درخواست کاربر، مقدار مشخصی از آب را با دمایی معین دفع می‌کنند. سخنگوی این کمپانی می‌گوید: «موئن در حال ایجاد انقلابی در نحوه تفکر مصرف‌کنندگان نسبت به مصرف آب در خانه‌های آنهاست». البته به‌کار بردن واژه انقلاب برای این فناوری شاید کمی زیادی باشد.

  گربه‌ تحویل غذا

ربات بلابات (BellaBot) رباتی برای تحویل غذاست که می‌تواند تا سقف ۱۰ کیلوگرم غذا را به دست مشتریان گرسنه رستوران‌ها برساند. بعد از دریافت سفارش‌تان، می‌توانید حتی پشت گوشش را بخارانید و جواب‌تان را با لبخندی از سر رضایت می‌دهد. اما شورش را در نیاورید، چون آن‌طور که سازندگان می‌گویند ممکن است «عصبانی شود و یادآوری کند که نباید مزاحم کارش شوید». در کل از بی‌اعصابی گاه و بی‌گاهش که بگذریم، ربات مفیدی است.

  تلویزیون گردان سامسونگ

تلویزیون‌ها معمولا عجیب‌ترین چیزهایی نیستند که در سالن نمایش CES یافت می‌شود، اما اگر از تلویزیونی بگوییم که به صورت خودکار وارد حالت عمودی می‌شود، موضوع فرق خواهد کرد. تلویزیون Sero سامسونگ همین حالا در کره جنوبی عرضه شده و طراحی‌اش به گونه‌ای است که قادربه نمایش ویدیوهای عمودی مانند ویدیوهای اینستاگرام و تیک‌تاک، از روی موبایل روی بزرگ‌ترین نمایشگر خانه باشد. در تئوری: تلویزیونی که گاهی می‌چرخد. در واقعیت: تلویزیونی که امیدواریم از روی میز نیفتد.

  ساب‌ووفر پوشیدنی

یک نفر در شرکت BassMe یک روز به سرش زده که بیایید کاری کنیم که مردم واقعاً قادر به احساس کردن موسیقی باشد. این‌طور شد که گجتی ساختند که روی جناغ سینه قرار گرفته و صدایی با فرکانس پایین پخش می‌کند؛ به عبارت دیگر قفسه سینه شما قرار است نقش ساب‌ووفر ارگانیک را ایفا کند. خیلی بعید است که مردم حاضر به بستن این گجت به سینه خود باشند تا آهنگ متال مورد علاقه‌شان را گوش کنند، اما تمرکز تبلیغاتی BassMe روی گیمینگ در محیط واقعیت مجازی کاملاً منطقی به نظر می‌رسد. برخی سینماها در فرانسه همین حالا از این تکنولوژی استفاده می‌کنند و داوران CES هم جایزه نوآورانه‌ترین محصول را به آن دادند.

  الکسا، این‌‎بار در حریم شخصی

برخی می‌گویند بهترین ایده‌ها در حمام شکل می‌گیرند  و از این پس با حضور الکسا در حمام منزل می‌توانید تمام ایده‌هایتان را روی کاغذ بیاورید و آنها را از یاد نبرید. سردوشی Kohler Moxie یکی از تازه‌ترین دستگاه‌های عجیبی است که با دستیار صوتی الکسا ادغام شده و گوش دادن به موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را در هر جایی (و منظورمان دیگر واقعاً هرجایی است) امکان‌پذیر می‌کند. این دستگاه قرار است طی سال آتی میلادی در دسترس مشتریان قرار بگیرد و هر زمان که به الکسا متصل باشد، عمر باتری ۵ساعته خواهد داشت. سازندگان این دوش می‌گویند: «حمام کردن هیچ‌وقت اینقدر سرگرم‌کننده نبوده.»

  توپ تنیس دوست‌داشتنی

اگر اسپیکرهای هوشمند اندکی گران‌قیمت به نظر می‌رسند، می‌توان یک توپ تنیس را جایگزین آنها کرد. گجت بالی (Ballie) سامسونگ یک ربات همراه است که در منزل شما قل می‌‌خورد و می‌پلکد. این ربات کروی‌شکل از دوربین داخلی بهره‌مند شده، قادر به تشخیص فرمان‌های صوتی است و با دیگر دستگاه‌های هوشمند خانگی شما تعامل می‌کند. سامسونگ می‌گوید این توپ یک همراه تکنولوژیک مناسب برای حیوان خانگی شما هم خواهد بود.

  پایشگر وضعیت هولناک

لومی (Lumi) یک سیستم مانیتورینگ نوزاد است که یکی از سنسورهای آن به پوشک نوزاد متصل می‌شود و به کمک یک دوربین هوشمند، عادات خواب او را پایش می‌کند. ضمنا وقتی که نوزاد خراب‌کاری می‌کند هم اعلانی برای والدین ارسال خواهد شد. افزودن یک دکمه به پوشک فرزندتان احتمالا عجیب باشد، اما اگر احساس راحتی بیشتری به او بدهد و از مسموم شدن فضای خانه جلوگیری کند قطعا ارزشش را دارد.

  بالشت ضد خروپف

بیش از نیمی از جمعیت جهان، حداقل برای مدتی در زندگی‌اش خروپف می‌کند، بنابراین اصلا بعید نیست که شما هم جزو کسانی باشید که شب‌ها با صدای خروپف کسی دیگر به خواب می‌‎رود. شرکت تن‌مایندز (Tenminds) می‌خواهد به این جنایت علیه بشریت خاتمه بدهد. بالشت موشن‌پیلو (Motion Pillow) شرکت کره‌ای به‌محض تشخیص خروپف، چهار کیسه هوا را از داخل به کار می‌اندازد که بسته‌به محل قرارگیری سر شخص، باد یا توخالی می‌شود تا خروپف خاتمه یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران