شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با تلاش برای تولید گوشی‌ در داخل کشور و رسیدن به خط تولید دو میلیون در سال، اگرچه هنوز ویژگی‌ها و خدماتی که این گوشی‌ها دارند به‌طور قطع مشخص نیست،

با تلاش برای تولید گوشی‌ در داخل کشور و رسیدن به خط تولید دو میلیون در سال، اگرچه هنوز ویژگی‌ها و خدماتی که این گوشی‌ها دارند به‌طور قطع مشخص نیست، اما برخورداری از سیستم عامل بومی‌شده و خرید قسطی از امکاناتی است که ظاهرا برای گوشی‌های داخلی در نظر گرفته شده است. به گزارش ایسنا، موضوع گوشی ایرانی مدت زیادی است که مطرح شده و چند سال پیش هم گوشی‌هایی که به انحاء مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود. اما به‌تازگی هم بحث تولید گوشی ایرانی بار دیگر داغ شده و البته این‌بار با توجه به تاکید بر تولید محصولات داخلی و قرار دادن مبالغ حمایتی برای این موضوع، انتظار بیشتری از آنچه تاکنون انجام شده، می‌رود. چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از برطرف شدن ایرادات گوشی تلفن همراه تولیدکننده داخلی خبر داد و گفت: «ایرادهایی که در این گوشی وجود داشت، توسط تولیدکنندگان ایرانی حل شده و نسخه آخر گوشی، انصافا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی‌اش است.» او اعلام کرده بود این امکان وجود دارد که پس از اینکه این گوشی به خط تولید رسید، به خبرنگاران دولت داده شود تا پس از بررسی، ایراداتش را اعلام کنند. به همین دلیل طرح حمایت از تولید و توسعه زیست‌بوم موبایل تولید داخل به‌تازگی کلید خورده است. زیست‌بوم تولید تلفن همراه هوشمند در داخل کشور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با هدف طراحی نقشه راه تبدیل کشور به قطب تولید تلفن هوشمند در منطقه اجرایی شده و با در نظر گرفتن شاخص‌هایی منطبق‌بر منطق بازار و تخصیص امکانات و فرصت‌ها به تولید داخل شکل اجرایی به خود پیدا کرد.

هنگام انعقاد تفاهم‌نامه برای توسعه زیست‌بوم موبایل داخلی، آذری جهرمی با بیان اینکه با تولید گوشی باکیفیت ایرانی با قیمت مناسب، به قدرت خرید مردم، تحول دیجیتال و اشتغال کمک می‌کنیم، گفت: «دولت برای تحریک تقاضای بازار و کمک به چرخه خرید مردم، صندوقی را با 200 میلیارد تومان سرمایه توسط پست بانک و بانک مرکزی ایجاد می‌کند و مقرر است این سرمایه در قالب وام در اختیار اپراتورها قرار گیرد.» وی با بیان اینکه گوشی‌هایی که قرار است از این طریق به فروش برسد مشخصاتی در لایه کیفیت تولید و خدمات پس از فروش خواهند داشت، اظهار کرد: «منابع مالی این پروژه را پست‌بانک تامین می‌کند و مسوولیت ثبت‌نام و توان خرید متقاضیان این گوشی‌ها را اپراتورها برعهده می‌گیرند، ضمن اینکه شرایط متقاضیان برای بازگشت پول باید توسط پست‌بانک ارزیابی شود. بعد از ارایه وام، اپراتورها باید به شکل یک جا گوشی‌هایی که متقاضیان برای دریافت آن ثبت‌نام کرده‌اند را از تولید‌کننده بخرند و به فروش برسانند.» آذری جهرمی همچنین خاطرنشان کرد: «در حال حاضر چهار تولید‌کننده وجود دارند که هر کدام در یک مرحله‌ای هستند البته استانداردهای سخت‌گیرانه را برای تولید خواهیم گذاشت و به‌دلیل رعایت حقوق مردم این شرکت‌ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و فروش مناسب، کیفیت خدمات و خدمات پس از فروش داشته باشند که این موارد در فرآیند بررسی با کمیته‌کار گروهی به سرانجام می‌رسد. البته نباید انتظار داشته باشیم گوشی‌های تولید داخلی با این قیمت با گوشی آخرین سیستم جهانی رقابت کند، هرچند امیدوار به تولید گوشی با ظرفیت جهانی هستیم.»

       اندروید بومی‌شده برای گوشی‌های داخلی

البته هنوز ویژگی‌ها و خدماتی که برای گوشی‌های داخلی در نظر گرفته شده است، اعلام نشده، اما ظاهرا یکی از این ویژگی‌ها استفاده از سیستم عامل بومی است. چندی پیش امیر ناظمی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از راه‌اندازی سیستم عامل بومی خبر داد و اظهار کرد: «یک درصد از نیازمندی‌های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ اینکه نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. این سیستم عامل آماده شده و می‌تواند روی گوشی‌هایی که در ایران تولید می‌شود، قرار گیرد.» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز پس از آن با اشاره به طراحی سیستم عامل بومی موبایل و نصب آن روی گوشی‌های داخلی گفت: «یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برای مقابله با تحریم‌های گوگل سیستم عاملی طراحی کرده‌اند که گوگل امکان حذف آن را ندارد. برای اطمینان بیشتر کاربران ایرانی یک گوشی توسط جی‌ال‌ایکس تولید شده که این سیستم عامل را پشتیبانی می‌کند. این سیستم عامل این امکان را به کاربران ایرانی می‌دهد که اپلیکیشن‌های مربوط به کسب‌وکارهای خود را بدون نگرانی از تحریم‌های امریکا، فعال کنند.» آذری جهرمی درباره ضرورت تولید سیستم عامل بومی نیز توضیح داد: «تصور کنید یک روز صبح متوجه شوید نرم‌افزار حمل و نقل عمومی، سفارش غذا، بانکداری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را که روی گوشی خود استفاده می‌کردید، دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت کشوری دیگر حذف شده باشند. توسعه این سیستم عامل کمک می‌کند در آن روز بی‌چاره نباشیم.» وزیر ارتباطات همچنین از امکان باندل گوشی‌ ایرانی توسط اپراتورها خبر داده بود. عرضه گوشی‌های باندل با سیم‌کارت اپراتورهای معتبر در سراسر دنیا، یکی خدماتی است که سال‌هاست در کشورهای پیشرفته در حال انجام است. باندلینگ گوشی مجموعه‌ای از چند کالا به همراه قیمت آنها در یک بسته به همراه گوشی است که توسط اپراتورها به مشتریان داده می‌شود. برخی از اپراتورها از بسته‌های باندلینگ گوشی استفاده می‌کنند؛ به‌گونه‌ای که گوشی‌هایی با برندهای مختلف را به همراه خدمات اینترنتی و تماس خود، در یک بسته‌ باندلینگ در اختیار برخی از کاربران قرار می‌دهند و در زمان تحویل گوشی به مشتریان شرایطی را تعیین می‌کنند و هزینه‌ آن را به صورت اقساطی حساب می‌کنند. معمولا همراه این گوشی پکیجی موجود است که تا پایان اقساط می‌توانند از گوشی استفاده کنند؛ مثلا گوشی را با سیم‌کارت در اختیار کاربران قرار می‌دهند و مشتریان به هیچ‌وجه نمی‌توانند سیم‌کارت را عوض کنند و از خدمات تماس و اینترنت این سیم‌کارت تا زمانی می‌توانند استفاده کنند که اقساط گوشی را به‌صورت کامل و سر وقت پرداخت کرده باشند، در صورتی که به شرایط باندلینگ عمل نکنند، بعد از محدودیت زمانی که تعیین شده، گوشی از رجیستر خارج شده و دیگر قابل استفاده نیست. درصورتی که اپراتورها بتوانند گوشی ایرانی را برای مشترکان خود باندل کنند، بدین معناست که هر اپراتور با در اختیار قرار دادن گوشی ایرانی، مشترک را ملزم به استفاده از امکانات اپراتور خود می‌کند و اما به ازای آن، می‌توان گوشی تلفن همراه را با شرایطی از جمله دریافت اقساطی، خریداری کرد و این موضوع می‌تواند موجب افزایش سهم گوشی‌های ایرانی در بازار شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران