شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گفته رییس پژوهشگاه فضایی، «پدسا» بلوغی در حوزه زیرساخت‌های امنیتی است

به گفته رییس پژوهشگاه فضایی، «پدسا» بلوغی در حوزه زیرساخت‌های امنیتی است که باعث می‌شود ایران یک قدم از حملات سایبری جلوتر باشد. به گزارش ایرنا، وحید یزدانیان اظهار کرد: «دستاوردهای پژوهشگاه ارتباطات به سه حوزه کلیدی امنیت، ذائقه‌سنجی و ماهواره‌ها مربوط است. دستاوردهای ما در حوزه امنیت به توسعه دو سامانه کلیدی مربوط است که کار اصلی آنها رصد و پایش رخدادهای امنیتی است. سامانه «آی‌زس» اطلاعات حملات سایبری را جمع‌آوری می‌کند و آنها را با دستگاه‌های مربوطه به اشتراک می‌گذارد. دستگاه‌ها به صورت آنلاین به این اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند و می‌توانند به‌واسطه آن اطلاعات را تحلیل کنند و توصیه‌های لازم را برای جلوگیری از آسیب به اشتراک بگذارند. سامانه «پدسا» در واقع سطح بلوغی در حوزه زیرساخت‎‌های امنیتی کشور به حساب می‌آید. این سامانه سنجش معیارها را انجام می‌دهد و استانداردهایی که هر زیرساخت دارد را همین معیارها مشخص می‌کنند. در سامانه پدسا شرایطی فراهم است که ما یک قدم از حمله جلوتر باشیم. پدسا قبل از حمله میزان تاب آوری زیرساخت‌ها را در حوزه‌های مختلف مانند ICT، برق و مقابله با بدافزارها و حملات می‌سنجد. این سامانه‌ها اکنون در حال تست هستند تا در کل زیرساخت‌های مهم نصب و راه‌اندازی شود. این سامانه‌ها با دانش بومی و استفاده از دیتاها تست شده و تمامی مراحل را پاس کرده است.»

وی افزود: «موضوع دیگر در حوزه ذائقه‌سنجی کاربران است. این دستاورد بستری را برای جمع‌آوری و تحلیل انواع داده‌ها فراهم کرده است. داده‎‌هایی که در فضای سایبری، تلگرام، توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی در حال تولید است را جمع‌آوری کرده و با استفاده از ابزارهای هوشمندسازی شروع می‌کند به تحلیل‌های توصیفی و تحلیل‌های پیش‌بینی. براین اساس موضوعاتی که بر فضای سایبری جامعه حاکم است استخراج شده و میل و گرایش جامعه اعلام می‌شود. در نظر داریم هر ماه رویکرد مخاطبین را از این طریق مورد ارزیابی قرار دهیم. طیف گسترده‌ای از ذائقه‌سنجی مردم به این شکل برای سیاست‌گذاران ارایه می‌شود. این اطلاعات در ابتد به صورت محرمانه و برای مراجع ارسال می‌شود. اما درصدد هستیم که بخشی از این اطلاعات عمومی شوند و فواصل زمانی گزارش‌ها کاهش پیدا کند و کار به جایی برسد که به صورت روزانه بتوانیم آن را ارایه کنیم.»

یزدانیان در خصوص دستاوردهایی که در حوزه ماهواره دارند، گفت: «یکی از زیرسیستم‌های مورد نیاز در حوزه ماهواره، محموله‌های مخابراتی هستند که دریافت و ارسال اطلاعات را برعهده دارند. یکی از برنامه‌های فضایی دستیابی به ماهواره مخابراتی در مدار ژئو است که برای رسیدن به این هدف اولین نمونه کیفی محموله باند «کی‌تو» در مرکز تحقیقات در حال انجام است.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران