شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سمینار راهکارهای هوشمندسازی مصرف انرژی با اشاره به رشد سالانه دو برابری اینترنت اشیا در ایران،

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سمینار راهکارهای هوشمندسازی مصرف انرژی با اشاره به رشد سالانه دو برابری اینترنت اشیا در ایران، آن را کافی ندانست و تاکید کرد که می‌توانیم پرش‌های خوبی در این حوزه داشته باشیم. به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی در سمینار راهکارهای هوشمندسازی مصرف انرژی، با بیان اینکه در دو سال گذشته اینترنت اشیا رشد خوبی داشته است، گفت: «شرکت‌های فعال در این حوزه در دو سال گذشته از مرحله ایده عبور کرده‌اند و محصولات خوبی ارایه داده‌اند.» وی، توسعه بازار را گام بعدی در حوزه IOT عنوان کرد و افزود: «وزارت ارتباطات در این مرحله نمی‌تواند به عنوان خریدار عمل کند اما وظیفه تسهیل‌گری در این حوزه را به عهده دارد.» وزیر ارتباطات با بیان اینکه IOT در حوزه انرژی، برآورد و کاربرد بالایی دارد، گفت: «بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده به دلیل نرخ پایین انرژی در ایران، سرمایه‌گذاری در این حوزه صرفه اقتصادی ندارد. گران کردن انرژی راه‌حل این مشکل نیست و دولت باید در این حوزه یارانه پرداخت کند.»

آذری جهرمی مساله دیگر در این حوزه را عدم صرفه‌جویی مناسب به نسبت سرمایه‌گذاری در این حوزه بیان کرد و گفت: «باید در مدل‌های اقتصادی این حوزه سیاست حمایتی وجود داشته باشد. به همین منظور مذاکرات با وزارت نیرو در حال پیگیری است.» وزیر ارتباطات، برآورد IOT در بخش کشاورزی در ایران را برخلاف دنیا بالا اعلام کرد و گفت: «رشد IOT در بخش کشاورزی ایران به دلیل اهمیت اقتصادی و کمبود منابع آب قابل اهمیت است. در بخش کشاورزی پایلوت‌های IOT موفقیت‌آمیز بوده، و با این رشد در کوتاه‌مدت بخش کشاورزی می‌تواند حرکت جدی داشته باشد.»

آذری جهرمی، به مسوولیت پیگیری IOT توسط سازمان فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: «در بحث حکمرانی و سیاست‌گذاری مباحث بسیاری مطرح است که با IOT می‌توانیم به بهبود آن کمک کنیم. وضعیت رشد IOT حاکی از رشد دو برابری در سال است اما این رشد کافی نیست و می‌توانیم پرش‌های خوبی در این حوزه داشته باشیم.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران