شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «در بودجه سال ۹۹، باید ۱۵ درصد بودجه «ICT» سازمان‌ها به موضوع پدافند غیرعامل و امنیت اختصاص

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «در بودجه سال ۹۹، باید ۱۵ درصد بودجه «ICT» سازمان‌ها به موضوع پدافند غیرعامل و امنیت اختصاص بگیرد.» به گزارش مهر، ابوالحسن فیروزآبادی در همایش ملی پدافند غیرعامل، با اشاره به ویژگی‌های فضای مجازی و تهدیدات این فضا گفت: «هنر مدیریت در حوزه فضای مجازی آن است که نظام تصمیم‌گیری در مورد اطلاعات و اشتراک‌گذاری این اطلاعات به نحو احسن انجام شود و سیستمی کارآمد در سطح ملی بتواند تسهیل در اشتراک‌گذاری اطلاعات را برقرار سازد.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: «مرزها در فضای مجازی مبهم و در هم تنیده است و فضای مجازی فضایی جهانی است و مرزها در این فضا مبهم و سیار هستند. یکی از اصلی‌ترین اهداف دشمن برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی، عمل کردن از طریق فضای مجازی است که با سرعت و تحول در کسری از ثانیه ساختارهای مهم اقتصادی و سیاسی کشور را نشانه می‌گیرد و به آنها ضربه وارد می‌کند. از خصلت‌های دیگر فضای مجازی این است که این فضا به‌شدت هویت‌گریز است و برنامه‌هایی از پیش طراحی‌شده در آن اجرا می‌شود و کسانی‌که در این فضا فعالیت می‌کنند از آی‌پی استفاده می‌کنند که در فضای مجازی احراز هویت نمی‌شود.»

وی با بیان اینکه هنوز در پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات به نتیجه نرسیده‌ایم، گفت: «ضرورت دارد حداقل ۵۰ درصد از لایه‌های مختلف فضای مجازی بومی شود. در حال حاضر موتور جست‌وجو، پیام‌رسان، ایمیل ‌و حوزه‌های بسیاری در فضای مجازی امریکایی هستند و این میزان در ایران در مقایسه با سایر کشورها بیشتر است. باید اقدامات اساسی صورت بگیرد تا در تمام حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تا جایی که ممکن است از محصولات داخلی و در جایی که امکان ندارد از محصولات غیرامریکایی استفاده کنیم. بیش از حد امریکایی بودنِ تکنولوژی در فضای مجازی نگران‌کننده است. ما منتظر بودیم کسی شبکه ملی اطلاعات را پیاده‌سازی کند اما خود سازمان‌ها هم در این موضوع مکلف هستند. سال گذشته بخش‌نامه‌ای که در حوزه زیرساخت‌های کشور بود، به تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس‌جمهوری رسید و به تمام سازمان‌ها ابلاغ شد.»

وی با بیان اینکه توسعه‌ها نباید با سخت‌افزار امریکایی صورت بگیرد و همه باید در عملیاتی شدن این موضوع کمک کنیم، گفت: «در بودجه سال ۹۹، باید ۱۵ درصد بودجه آی‌سی‌تی سازمان‌ها به موضوع پدافند غیرعامل و امنیت اختصاص بگیرد.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران