شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاور وزیر ارتباطات و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات از تهیه پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اولویت‌های

مشاور وزیر ارتباطات و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات از تهیه پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی پدافند سایبری در حوزه ICT با هدف افزایش پایداری شبکه در مقابل تهدیدات خبر داد. به گزارش وزارت ارتباطات، صادق بیک‌پور یکی از اولویت‌های اساسی پدافند سایبری در حوزه ICT را تهیه پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد و گفت: «به همین منظور دو طرح افزایش پایداری شبکه ملی اطلاعات و بهسازی زیرساخت‌های حوزه ICT در برابر حوادث و تهدیدات، پیگیری می‌شود. فضای سایبر کشور یکی از سرمایه‌ها و دارایی‌های مهم، استراتژیک و حیاتی است که غفلت از پاسداری از آن، خسارات و صدمات سنگینی را برای نظام اسلامی به همراه دارد. با توجه به تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی عموم مردم از گستردگی و ویژگی‌های منحصربه فرد فضای مجازی و به همراه داشتن فرصت‌هایی بی‌نظیر و تهدیدهایی نرم و مخرب، شناخت درست و مواجهه منطقی با آن ضرورتی انکارناپذیر است.»مشاور وزیر ارتباطات به سیاست وزارت ارتباطات در بخش پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: «بهبود فضای تعامل بین سازمانی در حوزه‌های مختلف ICT به نحوی که همه مکمل یکدیگر بوده و در نهایت به پایداری ارتباطات منجر شود، یکی از سیاست‌های اصلی این کمیته در وزارتخانه ارتباطات است. در همین حال هدایت، راهبری، هماهنگی و مدیریت متمرکز، رصد و پایش تهدیدات، ارتقای سطح آمادگی دستگاه‌های اجرایی، آموزش حرفه‌ای و تخصصی از دیگر ماموریت‌های اصلی کمیته پدافند غیرعامل در وزارت ارتباطات است.»

همچنین مانور تست پایداری شبکه ملی اطلاعات و پایداری لایه‌های مختلف این شبکه در جلسه‌ای در محل شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار شد. بیک‌پور در این جلسه گفت: «اولویت اصلی پدافند غیرعامل در حوزه ارتباطات زیرساخت، توسعه زیرساخت‌ها با رویکرد ملی است. یکی از اهداف اصلی پدافند غیر عامل، حفاظت از زیرساخت‌ها و دارایی‌های کشور است تا هرگونه آسیب‌پذیری در برابر تهدیدات را شناسایی کرده و اقدامات پیشگیرانه انجام شود. براین اساس با توجه به وجود حملات احتمالی در بستر شبکه، این ضرورت احساس می‌شود که تست‌های پایداری شبکه برگزار شود. علاوه بر اهمیت وجود دانش در زیرساخت شبکه، برخورداری از نیروی انسانی خلاق، متعهد و متخصص نیز از مواردی است که می‌تواند به ارتقای کیفیت پایداری شبکه کمک کند.»رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برگزاری مانور تست پایداری شبکه ملی اطلاعات در زیرساخت را همزمان با هفته پدافند غیرعامل از اقداماتی عنوان کرد که درصد آمادگی و قابل پیش‌بینی شدن حملات احتمالی را افزایش می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران