شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت‌های مخابراتی چین از برقراری و راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G‌ در این کشور خبر دادند.

شرکت‌های مخابراتی چین از برقراری و راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G‌ در این کشور خبر دادند. به گزارش ایسنا، با توجه به آنکه در سال‌های اخیر محبوبیت و استقبال از شبکه نسل پنجم اینترنت 5G در جهان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، کشورهای مختلف با همکاری و عقد قرارداد با شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای معروف سعی دارند که به توسعه و برقراری زودهنگام زیرساخت‌های لازم برای این شبکه اینترنتی بپردازند. سه شرکت مخابراتی چاینا تلکام، چاینا یونیکام و چاینا موبایل که در طول یک سال اخیر فعالیت‌های بسیاری در خصوص توسعه و برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که کاربران و مشترکان چینی از اکنون قادر خواهند بود از خدمات اینترنت پرسرعت 5G بهره‌مند شوند. این شرکت‌های مخابراتی چینی به همراه هواوی، در چند ماه اخیر به‌شدت در تلاش بودند تا از برقراری و راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم اینترنت 5G در این کشور پهناور خبر بدهند.

چند ماه پیش بود که در برخی از کشورهای اروپایی و ایالت‌های امریکا اعلام شد که شبکه اینترنت5G در دسترس و اختیار کاربران و مشترکان قرار گرفته است ولی چین تاکنون راه‌اندازی رسمی این شبکه را خبررسانی نکرده بود. بر اساس گزارش وب‌سایتgsmarena، این سه اپراتور مخابراتی چینی بسته‌های مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌قیمتی را برای بهره‌مندی از اینترنت پرسرعت شبکه 5G به کاربران و مشترکان خود پیشنهاد داده‌اند که قیمت آن شباهت زیادی به بسته‌های اینترنت نسل قبل (شبکه 4G) دارد که با این اوصاف، به عقیده کارشناسان و تحلیل‌گران فعال در حوزه فناوری همین موضوع موجب خواهد شد خیل عظیمی از افراد به خریداری و استفاده از بسته‌های اینترنت شبکه 5G روی بیاورند.

با اعلام خبر برقراری رسمی شبکه اینترنت همراه 5G در چین، این کشور عنوان بزرگ‌ترین میزبان شبکه نسل پنجم اینترنت همراه را به خود اختصاص خواهد داد. مقامات چینی پیش‌تر از برنامه‌های خود برای راه‌اندازی و استقرار بالغ بر ۵۰ هزار ایستگاه اصلی و محوری برای شبکه 5G در شهرهای بزرگ این کشور خبر داده بودند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به پکن، شانگهای و گوانگ ژو اشاره کرد.

اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن آغاز کرد. در نتیجه رسماً یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده امریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.

کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده امریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال‌جی، اسپرینت و غیره به‌شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارایه می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران