شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «وارد کردن فناوری بدون بومی‌سازی به نفع شهروندان نیست و فقط منابع سرشاری را نصیب شرکت‌ها و کارتل‌های اقتصادی می‌کند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «وارد کردن فناوری بدون بومی‌سازی به نفع شهروندان نیست و فقط منابع سرشاری را نصیب شرکت‌ها و کارتل‌های اقتصادی می‌کند.» به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی در میزگرد ویژه وزرا در اجلاس شهر امن و هوشمند قطر، سخنرانی ضمن ارائه تبیین مفهوم انسان‌مدارانه نسبت به شهر هوشمند، تاکید کرد: «هوشمندسازی ابزار توسعه شهری پایدار است نه هدف آن و بنابراین توسعه فناوری باید در خدمت انسان و بر مبنای نیازهای واقعی شهروندان صورت گیرد. صرف وارد کردن فناوری هوشمندسازی از طریق کارتِل‌های بزرگ و بدون توجه به اقتضائاتِ نیازهای بومی، منافع سرشاری را نصیب این شرکت‌ها می‌کند، اما شهروندان لزوما سودی نمی‌برند. ما معتقد به مشارکت همه شهروندان در مدیریت هوشمند شهری هستیم و دو عنصر شهروند هوشمند و حاکمیت هوشمند لازمه هوشمندسازی مدیریت شهری است.» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به دستاوردهای شرکت‌های فناورانه ایرانی در عرصه نوآوری و خلاقیت در سال‌های اخیر اعلام کرد به دنبال ایجاد چندین هزار شغل برای جوانان ایرانی در عرصه هوشمندسازی مدیریت شهری هستیم. وی با توصیف ابعاد توسعه شهر هوشمند در تهران و مشهد و سایر کلانشهرهای ایران، تاکید کرد: «هوشمندسازی فضای شهری در ایران در حوزه‌های محیط زیست از جمله کنترل آلودگی هوا، مدیریت منابع آب و انرژی، حمل و نقل و اقتصاد در دستور کار دولت قرار دارد و پروژه‌های متعددی در این زمینه مستعد حضور سرمایه‌گذاران بین‌المللی است.»

 آذری جهرمی در ادامه سفر خود به دوحه با جاسم بن سیف السلیطی -وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر- دیدار و درباره چگونگی شرکت در مانور امنیت سایبری این کشور بحث و گفت‌وگو کرد. در جریان این جلسه کاری، آذری جهرمی و السلیطی جزئیات همکاری‌های موجود و آینده دو کشور در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به تفصیل بررسی کردند. همچنین در این دیدار که وزرای بهداشت و کار و امور اجتماعی قطر همچنین مشاور وزیر دفاع این کشور حضور داشتند، وزرای دو کشور آخرین وضعیت روابط دو جانبه تهران-دوحه را بررسی کردند. طرفین در خصوص شرکت نمایندگان ایران در مانور امنیت سایبری قطر که به زودی برگزار می‌شود و برگزاری نمایشگاه اختصاصی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی در دوحه برای معرفی توانمندی‌های آنان به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی به توافق رسیدند. همچنین نحوه مشارکت شرکت‌های ایرانی در برگزاری جام جهانی فوتبال مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران