شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس پژوهشگاه فضایی ایران از اتمام اجرای طرح برآورد خسارات سیل فروردین ماه با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای و ارسال آن به وزارت کشور خبر داد.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران از اتمام اجرای طرح برآورد خسارات سیل فروردین ماه با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای و ارسال آن به وزارت کشور خبر داد. حسین صمیمی در گفت‌وگو با مهر در مورد استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور برای برآورد خسارات سیل فروردین ماه امسال در کشور، اظهار کرد: «این طرح از سوی پژوهشگاه فضایی ایران به اتمام رسیده و به وزارت کشور ارسال شده است. قرار است گزارش نهایی از سوی وزارت کشور به رییس‌جمهوری ارایه شده و اعداد و ارقام به دست‌آمده، پس از آن اطلاع‌رسانی شود.» وی با اشاره به کاربرد فناوری سنجش از دور در تعیین میزان خسارات ناشی از سیل گفت: «در حادثه سیل امسال شاهد بودیم که اعداد و ارقام مختلفی از میزان خسارات واردآمده اعلام شد و با توجه به مراجعات مردم، استانداران در استان‌های مختلف اعداد و ارقامی ارایه می‌کردند که بسیار نجومی بود. اما ما توانستیم با استفاده از فناوری سنجش از دور و داده‌های دریافتی ماهواره‌ای، میزان خسارات را براساس مساحت، مزرعه و محصول به دست آوریم که این آمار به واقعیت بسیار نزدیک‌تر است.»

رییس پژوهشگاه فضایی ایران، با بیان اینکه در ابتدای این طرح، الگوی تعیین خسارت سیل آق‌قلا با استفاده از فناوری سنجش از دور به صورت پایلوت به اجرا درآمد، افزود: «در این طرح میزان خسارات واردآمده به زمین‌های کشاورزی براساس پارامترهای مساحت، نوع مزرعه، نوع محصول و درصد تخریب، برآورد شد و به این نتیجه رسیدیم که آمارهای به دست‌آمده با آمارهایی که از سوی مردم و استانداری‌ها اعلام می‌شود خیلی فرق دارد.» وی با بیان اینکه این گزارش از سوی وزیر ارتباطات در هیات دولت ارایه و مورد استقبال واقع شد، ادامه داد: «از این رو با دعوت از سوی وزارت کشور و برگزاری جلسه با مسوولان استانی، طرح استفاده از داده‌های ماهواره‌ای برای تعیین خسارت سیل امسال، ملاک کار قرار گرفت و وزارت کشور به این یقین رسید که دقت کار با استفاده از این فناوری بالاتر می‌رود.» صمیمی با بیان اینکه تعیین میزان خسارت با استفاده از فناوری فضایی و داده‌های ماهواره‌ای با دقت بالای ۹۰ درصد صورت گرفته است، گفت: «برآورد صورت‌گرفته از صرفه‌جویی عددی در این طرح، رقمی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. البته میزان خسارت تعیین‌شده تا اواخر هفته جاری نهایی و از سوی وزارت کشور اعلام می‌شود.»

رییس پژوهشگاه فضایی ایران بیان کرد: «با اجرای این طرح، این اطمینان حاصل شده که بودجه‌ای که دولت برای خسارات سیل داده، در جای دیگری مصرف نشده و در کنار آن صرفه جویی نیز صورت گرفته است، چرا که موارد و اشتباهات متعددی در زمینه ثبت در سامانه «سجاد» وزارت کشور شناسایی شد که این موارد اصلاح شد. به موازات اقدام برای برآورد تعیین خسارت، سامانه سجاد وزارت کشور راه‌اندازی شد تا افرادی که از سیل امسال خسارت دیده بودند مشخصات زمین خود را وارد کنند تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد. این دو فاکتور دست به دست هم داد تا آمار خسارت به رقم واقعی نزدیک شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران