شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انگجت| اسپیس ایکس برنامه جدیدی را ارایه کرده که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد در هر پرتاب موشک فالکون۹ مکانی برای ارسال ماهواره خود به فضا رزرو کنند.

انگجت| اسپیس ایکس برنامه جدیدی را ارایه کرده که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد در هر پرتاب موشک فالکون۹ مکانی برای ارسال ماهواره خود به فضا رزرو کنند.

 یکی از مشکلات استارت آپ‌های فناوری و شرکت‌های تحقیقاتی کوچک دسترسی به فضا است. درهمین راستا شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده برنامه SmallSat Rideshare را اجرا می‌کند. طی این برنامه اپراتورهای ماهواره‌های کوچک می‌توانند در هر پرتاب موشک فالکون ۹ مکانی برای ارسال ابزار فضایی خود به آسمان رزرو کنند.

برنامه رزرو ارسال ماهواره‌ها از یک سال قبل تعیین می‌شود و هزینه پایه ارسال بار با حداکثر وزن ۱۵۰ کیلوگرم، ۲.۵ میلیون دلار اعلام شده است. همچنین اگر وزن محموله به ۳۰۰ کیلوگرم برسد هزینه ارسال آن ۴.۵ میلیون دلار خواهد بود. این در حالی است که کمترین هزینه پرتاب موشک این شرکت حدود ۵۷ میلیون دلار است.

این برنامه به‌طور منظم و در زمانبندی تعیین شده اجرا می‌شود. به گفته اسپیس ایکس برنامه بطور انعطاف پذیر طراحی شده است. در همین راستا بدون در نظر گرفتن اینکه محموله آماده پرتاب است یا خیر، تاریخ پرتاب موشک تغییر نمی‌کند. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات ماموریت‌های اشتراکی وابستگی زمان پرتاب موشک به زمانبندی و آمادگی محموله مشتری دارد. بطور معمول در هر پرتاب یک یا دوبار مهم به فضا ارسال می‌شود. بنابراین اگر مشتریان بزرگ ارسال محموله را به تعویق بیندازد، پرتاب با مشکل روبرو می‌شود. اما سرویس جدید اسپیس ایکس طوری برنامه‌ریزی شده که درصورت آماده نبودن محموله مشتری برای پرتاب، او می‌تواند بدون نگرانی از پرداخت هزینه دوباره، تاریخ دیگری را رزرو کند.

تابه حال اسپیس ایکس تاریخ انجام سه ماموریت را تایید کرده است. نخستین محموله بین نوامبر ۲۰۲۰تا مارس۲۰۲۱ میلادی پرتاب خواهد شد. دومین تاریخ در سه ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی اعلام شده و تاریخ سوم نیز درسه ماهه اول ۲۰۲۳ میلادی خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران