شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148270 | |

شهردار تهران گفت: در شهری مثل پایتخت مسکن تولید کرده‌ایم آن هم به‌اندازه نیاز، اما تقاضای موثر را جواب نداده یعنی مسکن در جهت دیگری تولید شده است.

تولید مسکن پایتخت پاسخ به تقاضاهای واقعی نبود

شهردار تهران گفت: در شهری مثل پایتخت مسکن تولید کرده‌ایم آن هم به‌اندازه نیاز، اما تقاضای موثر را جواب نداده یعنی مسکن در جهت دیگری تولید شده است.

به گزارش ایرنا، پیروز حناچی، شهردار تهران در حاشیه مراسم سه‌شنبه‌های بدون خودرو که همراه با محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات از میدان توحید تا پارک لاله تهران را با دوچرخه رکاب زدند، در جمع خبرنگاران گفت: کسانی که سرمایه‌شان را در امر خرید خانه گذاشته‌اند توقع خواب سرمایه‌شان را دارند و دنبال گرفتن سود و بهره‌شان هستند. همین امر باعث شده تا تعادلی بین عرضه و پاسخ به تقاضای موثر برقرار نباشد که باید تلاش کنیم این تعادل برقرار شود.حناچی گفت: البته این موضوع از جنس و ذات ساختمان‌سازی نیست، بلکه یک موضوع کاملاً اقتصادی است و با اقتصاد مردم سر و کار دارد که امیدواریم دولت در آینده نزدیک بتواند راهکار مناسبی برای آن بیندیشد.در تهران چند صد هزار خانه خالی از سکنه وجود دارد؛ در دنیا این موضوع را با مالیات بر املاک تعدیل کرده‌اند، اما در این خصوص خلأهایی در قوانین موجود در کشور داریم.

او در پاسخ به سوالی که «گفته بودید سرمایه‌های مردم در خانه‌های خالی تهران محبوس و بلوکه شده است و آیا شما برنامه‌ای برای این رهایی از محبوس شدن پول‌ها دارید؟» افزود: این موضوع در دولت هم مطرح شد.امیدواریم هرچه سریع‌تر راهکاری برای این موضوع اندیشیده شود که البته در خصوص اینکه شهرداری تهران می‌تواند در این خصوص کاری کند یا خیر، به نتیجه نرسیده‌ایم زیرا این موضوع چند وجهی است.

شهردار تهران ادامه داد: در خصوص تعداد واحدهای خالی هنوز اتفاق نظر واحدی وجود ندارد اما حتما چند صد هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد.در خصوص واحد اول و دوم مالیات حداقلی وجود دارد اما برای کسی که واحدهای بیشتری دارد مالیات حداکثری در نظر می‌گیرند و کسی هم حق ندارند دارایی‌های عمومی را بلوکه کند.در این شرایط هزینه اجاره‌بها افزایش پیدا کرده است و همین امر باعث شده افراد اجاره نشین از دولت توقع آن را داشته باشند که برای آنها کاری کنند.

شهردار تهران از افزایش معابر دوچرخه‌سواری در پایتخت طی ماه‌های گذشته خبر داد و گفت: در خیابان‌های طالقانی، حافظ، کریمخان، بلوار کشاورز و… مسیرهای دوچرخه ایجادشده و حتما توسعه بیشتری خواهیم داشت.حناچی درباره برگزاری مراسم سه شنبه‌های بدون خودرو نیز اظهار کرد: مراسم روز سه‌شنبه‌های بدون خودرو و رکاب‌زنی با دوچرخه یک اقدام نمادین است و از سه‌شنبه‌ها شروع شده که امیدوارم همه روزهای ما روز بدون خودرو باشد.کاستن از استفاده از خودروهای شخصی امری مهم و ضروری برای شهر تهران محسوب می‌شود و حضور مسوولان به ویژه مسوولان دولتی در این مراسم در کمک به شکل‌گیری روزهای بدون خودرویی نقش بسزایی دارد.شهردار تهران درخصوص دعوت از محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: به آقای وزیر به عنوان جوان‌ترین عضو کابینه گفتم که خوب است شما در این مراسم حضور داشته باشید که ایشان هم استقبال کردند و تشریف آوردند. البته سه‌شنبه‌های بدون خودرو حتما به معنای استفاده کردن از دوچرخه نیست و مسوولان می‌توانند پیاده یا با استفاده از مترو و اتوبوس خود را به سر کار برسانند و مهم این است که از خودرو شخصی استفاده نکنند.

افزایش واحدهای سیار معاینه فنی در تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران با اشاره به افزایش 15 درصدی مراجعات برای انجام معاینه فنی گفت: مراکز معاینه فنی سیار همه امکانات خطوط ثابت را دارد و به صورت آنلاین به پلیس راهور و وزارت کشور متصل است.

به گزارش فارس، سیدنواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران در حاشیه استقرار واحد سیار معاینه فنی شماره 5 در منطقه 12 و در پایانه تاکسیرانی امام خمینی (ره)، اظهار کرد: هر آنچه در یک سوله 100 متری لازم است برای معاینه فنی خودروها در قالب یک سازه سیار تهیه شده و خدماتی همچون معاینه فنی خودروهای دولتی، تاکسی و خصوصی از طریق این واحد سیار امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه امکان انجام معاینه فنی برتر از طریق واحد سیار معاینه فنی قابل انجام است، گفت: افتتاح واحد سیار امروز در منطقه 12 یکی از 5 خط خطوط سیار بوده که همه امکانات خطوط ثابت را دارد. همه استانداردهای جهانی در مورد واحد سیار معاینه فنی لحاظ شده و ابزار لازم به کشور وارد و تولید و مونتاژ آن در داخل کشور انجام گرفته است که در نهایت قیمت یک چهارم نوع اروپایی دارد.حسینی‌‌منش گفت: در حال حاضر 54 خط سبک، 10 خط موتورسیکلت و سه خط سنگین برای خودروها در تهران در نظر گرفته شده و امسال 15 درصد افزایش مراجعات به مراکز معاینه فنی را داشته‌ایم.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران تصریح کرد: در سال 94 تنها 400 هزار معاینه فنی انجام گرفت ولی در سال قبل یک میلیون و 800 خودرو معاینه فنی شده‌اند و امروز تسهیلاتی همچون نوبت‌دهی اینترنتی و راه‌اندازی مراکز معاینه فنی سیار برای شهروندان فراهم شده تا خودروهای بیشتری معاینه فنی شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران