شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 147668 | |

سی نت| یک استارتاپ به نام «کاتالوگ» همه ۱۶ گیگابایت ویکی‌پدیای به زبان انگلیسی را تنها روی یک دی‌ان‌ای ذخیره کرد.

سی نت| یک استارتاپ به نام «کاتالوگ» همه ۱۶ گیگابایت ویکی‌پدیای به زبان انگلیسی را تنها روی یک دی‌ان‌ای ذخیره کرد. فناوری ذخیره‌سازی کامپیوتری از سیم و آهن‌ربا به هارد دیسک به تراشه‌های حافظه سه‌بعدی رسیده‌اند. اما فناوری ذخیره‌سازی بعدی ممکن است رویکردی به قدمت زندگی روی زمین داشته باشد: دی‌ان‌ای. استارتاپ «کاتالوگ» اعلام کرده است که تمام متون انگلیسی ویکی‌پدیا را روی مولکول‌های ژنتیکی مشابه در بدن ما ذخیره کرده‌اند. آنها این کار را با اولین دستگاه «نویسنده دی‌.ان‌.ای» انجام دادند. “نویسنده دی‌.ان‌.ای “ یک دستگاه نسبتاً بزرگ است که توانایی نوشتن اطلاعات را روی دی‌.ان‌.ای دارد. هرچند که احتمالاً این روش ذخیره‌سازی به زودی در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد، شرکت سازنده معتقد است که در حال حاضر برای بعضی از مشتریانی که نیاز به بایگانی و آرشیو اطلاعات دارند، مفید است. از آنجایی که رشته‌های دی‌.ان‌.ای بسیار ظریف و شکننده هستند، دستکاری آنها دشوار است، اما مولکول‌های بیولوژیکی می‌توانند داده‌های دیگر را فارغ از ژن‌ها ذخیره کنند. «کاتالوگ» از رشته‌های دی‌.ان‌.ای مصنوعی پیش ساخته شده که کوتاه‌تر از دی‌.ان‌.ای انسانی است، استفاده کردند اما از تعداد زیادی از آنها استفاده کردند تا بتوانند داده‌های بسیار بیشتری را ذخیره کنند. تکیه بر دی‌.ان‌.ای به جای آخرین تکنولوژی پیشرفته ذخیره‌سازی اطلاعات، ممکن است یک گام رو به عقب به نظر برسد. اما دی‌.ان‌.ای، فشرده و از لحاظ شیمیایی پایدار است و با توجه به اینکه پایه و اساس زیست‌شناسی زمین است، احتمالاً در آینده هارد دیسک‌ها و سی‌دی‌ها را همانند فلاپی‌ها منسوخ می‌کند.

شرکت «کاتالوگ» با همکاری شریک خود یعنی «بنیاد ماموریت کمان» تلاش می‌کند دانش انسانی را نه فقط روی زمین بلکه حتی در جاهای دیگر منظومه شمسی در فشرده‌ترین حالت ممکن ذخیره کند و در دسترس قرار دهد. مانند خودروی «تسلا رودستر» که شرکت «اسپیس‌ایکس» آن را همراه با دی‌وی‌دی‌های مخصوصی حاوی دانش بشر به فضا فرستاد. «کاتالوگ» با موج مشتری‌هایی مواجه شده است که می‌خواهند از فناوری این شرکت برای ذخیره اطلاعات مهم خود بهره ببرند.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: ما در حال مذاکره با سازمان‌های دولتی، پروژه‌های علمی بزرگ بین‌المللی که میزان زیادی اطلاعات آزمایشی تولید می‌کنند، شرکت‌های بزرگ نفت و گاز، رسانه‌ها و سرگرمی، شرکت‌های اقتصادی و دیگر صنایع هستیم. «کاتالوگ» که در بوستون امریکا مستقر است، دارای دستگاهی برای نوشتن اطلاعات روی رشته‌های دی‌ان‌ای است که می‌تواند داده‌ها را با سرعت ۴ مگابیت بر ثانیه ثبت کند. این در حالی است که بهینه‌سازی این دستگاه می‌تواند سرعت آن را سه برابر کند تا بتواند ۱۲۵ گیگابایت را در یک روز ثبت کند.

محصولات رایج ترتیب‌گذاری دی‌.ان‌.ای که در حال حاضر در بازار بیوتکنولوژی به فروش می‌رسند، می‌توانند اطلاعات ثبت شده روی دی‌.ان‌.ای را بخوانند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران