شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی تعزیرات مطرح کرد

| | |

یکی از مطالبات جدی مردم در مواجهه با گرانی ها؛ ورود نهادهای نظارتی مسوول به عرصه نظارت بر قیمت‌ها و مقابله با تخلفات صنفی و گرانفروشی‌هاست.

گروه  بنگاه‌ها|

یکی از مطالبات جدی مردم در مواجهه با گرانی ها؛ ورود نهادهای نظارتی مسوول به عرصه نظارت بر قیمت‌ها و مقابله با تخلفات صنفی و گرانفروشی‌هاست. سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان متولی قانونی این حوزه با استفاده از ابزارهای قانونی تلاش می‌کند تا ضمن آگاهی بخشی به عموم مردم در مقابل رفتارهای غیرقانونی در حوزه‌های اقتصادی و بازرگانی بایستد.

در قانون تعزیرات حکومتی، تخلفاتی نظیر گرانفروشی، کم‌فروشی و تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه، درج نکردن قیمت، اخفا و امتناع از عرضه کالا، صادر نکردن فاکتور، اجرا نکردن ضوابط قیمت‌گذاری، اجرا نکردن تعهدات واردکنندگان و تولیدکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی، نداشتن پروانه کسب یا بهره‌برداری، فروش اجباری و اعلام نکردن موجودی، پیش بینی و مجازات‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی دیروز به میان خبرنگاران آمد تا تصویری از مهم‌ترین تلاش‌های این سازمان در مواجهه با گرانفروشی، کم‌فروشی و... ارائه دهد،گفت: متخلفان در ۸۳ روز نخست سال جاری به ۷ هزار میلیارد (تریلیون) و ۷۰۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

رایگانی بیشترین پرونده‌ها را مربوط به حوزه کالا و خدمات دانست و عنوان کرد: بیشترین ارزش ریالی تخلف مربوط به حوزه قاچاق است که مقایسه تعداد پرونده‌های قاچاق و میزان ارزش ریالی نشان‌دهنده برخورد با قاچاقچیان در سطح کلان است.

وی در ادامه در رابطه با ورود سازمان تعزیرات حکومتی به موضوع پرونده قاچاق کاغذ عنوان کرد: در استان فارس، گشت مشترک تعزیرات با دریافت گزارش احتکار کاغذ به محل اعزام و پس از بررسی مشخص شد فردی بدون ثبت اطلاعات محموله در سامانه جامع انبارها، محموله مذکور را در انباری نگهداری کرده و با توجه به دریافت اظهارات متهم و مشخص شدن سوءنیت شخص، حکم به توزیع کاغذهای مکشوفه در شبکه رسمی به نرخ مصوب سازمان نظارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد.

رایگانی ادامه داد: در استان سمنان ۶ پرونده عدم ایفای تعهدات برای خرید کاغذ تشکیل شده است و در این زمینه ۳ شرکت متخلف به ۶ ماه تا یک سال تعلیق کارت بازرگانی و اعاده عین ارز دریافتی به بانک شاکی محکوم شده‌اند. ارزهای دریافتی شامل ۱۳ میلیون یورو، ۶۶۲ میلیون ون کره و ۳ میلیون یوآن چین بوده است. در استان تهران نیز تعداد ۳۰ فقره احتکار کاغذ تشکیل شده که یک فقره به دلیل عدم صلاحیت به مراجع ذی صلاح ارسال و برای ۲ پرونده منع تعقیب صادر شده و ۳ پرونده نیز با ارایه مدارک برائت گرفته‌اند. ۱۵ پرونده در حال رسیدگی و دریافت استعلام است. ۹ پرونده نیز مهلت یک هفته‌ای برای اجرای ضوابط قیمت‌گذاری دریافت کرده‌اند.

 مرغ ۲۸ هزار تومانی

در غرب تهران و سعادت‌آباد

وی در رابطه با مهم‌ترین پرونده‌های مهم و ملی در تهران، اظهار کرد: یک شرکت بین‌المللی به دلیل گران فروشی بیش از ۹۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به پرداخت ۹۷ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده که رأی صادره در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است. بعد از ظهر روز گذشته نیز آخرین پرونده‌ای که پیگیری شد مربوط به فروش مرغ ۲۸ هزار تومانی در غرب تهران و سعادت‌آباد بود که با همکاری دادستانی تهران و گزارشاتی که داده شد توسط گشت مشترک در کمتر از ۵۰ دقیقه شناسایی و اقدامات لازم انجام شد.

رایگانی در رابطه با فعالیت سازمان تعزیرات در سیستان و بلوچستان عنوان کرد: ماموران پلیس آگاهی شهرستان ایرانشهر مقدار ۱۶۰ کیسه شیر خشک جمعاً به میزان ۴ تن را در حال قاچاق کشف کردند و با توجه به تایید دانشگاه علوم پزشکی در مورد مصرف قابل انسانی این محموله، حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد. همچنین محموله ۲۵ تن شیر خشک نیز توسط پلیس آگاهی کشف و پس از استعلام مصرف انسانی از دانشگاه علوم پزشکی حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی گفت: در کردستان پس از کشف ۱۱ کیلو و ۲۳۵ گرم و ۳۱۰ سوت زیورآلات سفید و زرد، رسیدگی به پرونده آغاز و با احراز تخلف، متهم به ضبط محموله و پرداخت ۱۲ میلیارد و ۷۲۹ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد. در استان فارس، با کشف محموله قاچاق پارچه از یک کامیون در حال تردد در دشت ارژن، پرونده تخلف تشکیل و استعلام‌های لازم انجام شد و با توجه به عدم ارایه مدارک قانونی از سوی متهم و تایید مراجع ذیصلاح، محموله توقیف و به سازمان اموال تملیکی ارسال شد. رایگانی گفت: ارزش این محموله ۲۷ میلیارد ریال است و حکم متهم نیز به زودی صادر می‌شود. رایگانی در ادامه در رابطه با اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در هرمزگان بیان کرد:

در ۴ پرونده قاچاق سوخت ۱۲ نفر متهم جمعاً به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده‌اند و پرونده‌های احتکار میوه توسط فردی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال، پرونده قاچاق پتو توسط ۲ نفر به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال و همچنین پرونده قاچاق تن ماهی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال مهم‌ترین پرونده‌های در دست رسیدگی در هرمزگان است

وی در رابطه با حوزه آذربایجان غربی افزود: برای مدیرعامل یک شرکت وارداتی به دلیل گران فروشی یک هزار و ۳۲۲ دستگاه کولر گازی جریمه ۲۱ میلیارد ریال صادر شده است و در یک پرونده ارزی، حواله ارزی خارج از ضوابط تعیینی از سوی یک شرکت به میزان ۸۰ هزار یورو وصول شده و حکم جریمه ۷۸ میلیارد ریالی متهم نیز در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.

 مقابله با گرانفروشی

رایگانی در ادامه در رابطه با اقدامات این سازمان در خراسان شمالی گفت: با گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در مورد گران فروشی ۷۱ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج توسط یک شرکت بومی، تخلف بررسی و پس از احراز، متهم به پرداخت ۳ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است که این حکم در مرحله اجرا است. در استان مرکزی نیز قاچاقچی محموله سیگار به ارزش ۱۸ میلیارد ریال در تعزیرات حکومتی به ضبط محموله به نفع ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و پرداخت ۱۸ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین ضبط خودرو حامل محموله محکوم شد. همچنین دو پرونده احتکار فویل آلومینیومی به ارزش ۸۲ میلیارد ریال در حال رسیدگی است.سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در رابطه با اقدامات این سازمان در استان کرمان نیز گفت: با متوقف کردن یک کانتینر توسط مامورین نیروی انتظامی مشخص شد بارنامه این کانتینر مربوط به پارچه است اما با توجه به مشکوک بودن رفتارهای راننده، ماموران اقدام به فک پلمپ کانتینر و کشف یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار کردند و بلافاصله پرونده به تعزیرات ارجاع شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران