شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 144739 | |

رویترز| عفو بین‌الملل از دولت اسراییل درخواست کرد، از مسوول قرار گرفتن یک شرکت اسراییلی که جاسوس‌افزار آن در شکاف امنیتی واتس‌اپ نقش داشته، اطمینان حاصل کند.

رویترز| عفو بین‌الملل از دولت اسراییل درخواست کرد، از مسوول قرار گرفتن یک شرکت اسراییلی که جاسوس‌افزار آن در شکاف امنیتی واتس‌اپ نقش داشته، اطمینان حاصل کند.

عفو بین‌الملل در این درخواست، خواستار لغو مجوز صادرات شرکت فناوری اسراییلی «ان‌اس‌او گروپ» شد و به خبرگزاری رویترز گفت، برعهده دولت اسراییل است که موضعی سختگیرانه‌تر علیه مجوزهای صادراتی که به «سوءاستفاده از حقوق بشر» منجر می‌شوند، اقدام کند.وزارت دفاع اسراییل در این باره اظهارنظر نکرده است.

واتس‌اپ که یکی از واحدهای متعلق به شرکت فیس‌بوک است، روز سه‌شنبه اظهار کرد، یک شکاف امنیتی در برنامه پیام‌رسانی آن رخ داده و ممکن است گروه‌های حقوق بشری را هدف قرار داده باشد.

عفو بین‌الملل در ایمیلی که به خبرگزاری رویترز ارسال کرده، نوشته است: شرکت «ان‌اس‌او» بارها قصد خود را برای جلوگیری از پذیرش مسوولیت چگونگی استفاده از نرم‌افزارش نشان داده و تنها مداخله دولتی می‌تواند رویه این شرکت را تغییر دهد.

این شرکت اسراییلی در این باره اظهارنظری نکرده اما به دنبال شکاف امنیتی در واتس‌اپ اظهار کرد، هرگونه «اتهام معتبر مربوط به استفاده نادرست» از تکنولوژی این شرکت را که صرفاً از سوی نهادهای اطلاعاتی و اجرای قوانین به کار گرفته می‌شود، بررسی خواهد کرد.

نوالپینا کپیتال، بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت «ان‌اس‌او» در بیانیه‌ای که به خبرگزاری رویترز فرستاد، اظهار کرد که قصد دارد مدیریت این شرکت را با اصول سازمان ملل همسو کند و در این راستا خواستار نظرات عفو بین‌الملل و دیگر گروه‌های مرتبط درباره بهترین راه دستیابی به این هدف مهم خواهد شد.

واتس‌اپ که با ۱.۵ میلیارد کاربر ماهانه، یکی از رایج‌ترین ابزارهای پیام‌رسانی در جهان است، اعلام کرده که از وزارت دادگستری امریکا خواسته در تحقیقات درباره شکاف امنیتی این برنامه کمک کند و کاربران خود را تشویق کرده که برنامه‌های خود را به جدیدترین نسخه که این شکاف در آن رفع شده، ارتقا دهند.

یکی از اهداف شکاف امنیتی اخیر در واتس‌اپ یک وکیل حقوق بشر بوده که در انگلیس زندگی می‌کند و به یک مخالف سعودی و چندین روزنامه‌نگار مکزیکی در پرونده‌هایی که علیه شرکت «ان‌اس‌او» به اتهام دست داشتن در فروش ابزارهای هک به دولت‌های مکزیک و عربستان ثبت کرده‌اند، کمک می‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران