شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بلاکچین از دو کلمه بلوک و زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

پی سی ورلد|

 بلاکچین از دو کلمه  بلوک و زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. فناوری بلاکچین به عنوان سیستمی برای راه‌اندازی بیت‌کوین و دیگر ارزرمزها خلق شده است. بانک‌های بزرگ و شرکت‌های غول‌پیکر برای دستیابی به این تکنولوژی در حال رقابت هستند آنها بر این باورند که بلاکچین هزینه‌های آنها را کاهش داده و مسیر جهان را برای انجام کسب‌وکار متحول خواهد ساخت.

در واقع بخش مالی تنها آغاز راه فناوری بلاکچین بوده است. این فناوری مزایای بسیاری در تمام بخش‌ها دارد که رفته رفته نتایج مثبت استفاده از آن را در بخش‌های مختلف شاهد خواهیم بود. بنابراین بلاکچین محدود به بانکداری و اقتصاد نیست. در همین رابطه سدریک اشمید، مدیرعامل و مالک شرکت.Unita Finance & Fiduciary Ltd به نکات مهمی در رابطه با بلاکچین و کاربردهای آن اشاره کرده وی می‌گوید: من سدریک اشمید هستم، مدیرعامل و مالک شرکت .Unita Finance & Fiduciary Ltd شرکت من در شهر زوگ در کشور سویس که یک شهر کوچک ولی بسیار قدرتمند از نظر اقتصادی است. من یک حسابدار تصدیق شده، مامور حسابرسی، مشاور مالیاتی و همچنین واسطه مالی هستم. باعث افتخار من است که امروز فرصت این را دارم که با شما در مورد اهمیت بلاکچین و رمزارزها به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری بی‌نظیر صحبت کنم. سعی می‌کنم که صحبت هایم را به صورت مختصر و مفید در ۱۰ یا ۱۵ دقیقه برای شما توضیح بدهم.

ممکن است که شما قبلا در مورد “Silicon Valley “ شنیده باشید. که یک منطقه در جنوب خلیح سانفرانسیسکو در شهر کالیفورنیای امریکا است. در این منطقه تعداد بسیار زیادی استارتاپ وجود دارد. مشهورترین شرکت‌های در “Silicon Valley “ اپل، گوگل و فیسبوک است، ولی اینها ربطی به فناوری بلاکچین و رمزارزها ندارد. شهر زوگ را به عنوان Crypto Valley می‌شناسند که می‌توان آن را با “Silicon Valley “ مقایسه کرد، از این نظرکه محلی برای پیدایش و رشد بزرگ‌ترین استارتاپ‌ها در حوزه بلاکچین و رمزارز است. به عنوان مثال یک شرکت به نام بیتکوین سویس در شهر زوگ داریم که حتماً نامش برای شما آشنا است و همچنین شرکت مشهور اتریوم در شهر زوگ قرار دارد. درست است اینها نام دو رمزارز مشهور است ولی علاوه بر این نام دو شرکت بلاکچینی نیز است. اگر بخواهم چند تا از ویژگی‌های Crypto Valleyرا برای شما بگویم، اول از همه وقتی از فرانک سویس صحبت می‌کنم ارزش آن در حال حاضر ۰،۹۵ دلار امریکا است یعنی تقریبا برابر هستند. ۵۰ شرکت برتر در منطقه Crypto Valley ارزشی معادل ۴۴ میلیارد فرانک سویس دارند که ۲،۲ میلیون دلار بوسیله عرضه اولیه سکه (ICO) جمع‌آوری شده‌اند. ICO‌های عرضه سکه، که وسیله‌ای برای جمع‌آوری سرمایه‌گذاران است که به جای دادن سهام درعرضه اولیه عمومی از توکن یا سکه مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌کنیم. در حقیقت، کل سیستم مالی در جهان مدرن تنها یک سیستم از دفتر کل‌ها است. خیلی از مردم این را نمی‌دانند که پول شی ملموسی نیست – پول تنها یک ورودی در دفتر کل است.

این یک سوال بسیار مهم است. به داده‌های دفتر کل چه کسی اعتماد می‌کنید؟چند بانک را می‌شناسید که به ورشکستگی کشیده شده اند؟ مثل بانک Leeman Brothers در امریکا. آیا میدانید چند نفر که تمام داراییشان که حاصل کار کردن تمام عمرشان بوده را اینگونه از دست داده اند؟ اینها تنها چند ورودی در دفتر کل هستند؟ در مورد بانک‌های مرکزی چطور؟ به عنوان بزرگ‌ترین دفتر کل‌های موجود. سیستم‌های مالی کشورهایی که از هم پاشیده‌اند چطور؟ چند کشور می‌شناسید که سیستم مالی آنها از هم پاشیده است. بانک‌ها شکست خورده‌اند، بانک‌ها از لحاظ تاریخی محکوم به شکست شده‌اند، آنها معمولا شکست می‌خورند. آیا شما به دفتر کل آنها اعتماد دارید؟بد نیست کاربران بدانند در اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی در بحبوحه بحران اقتصادی، درست بعد از ورشکستگیLeeman Brothers، یک فرد به نام SATOSHI NAKOMOTO بیت کوین را اختراع کرد. SATOSHI NAKOMOTO کیست؟ هیچ کس نمی‌داند او کیست و این تنها یک اسم مستعار است. اینکه ما او را نمی‌شناسیم کنار بگذارید. اینکه اختراع او یک انقلاب اقتصادی ایجاد کرده مهم است. این دستاورد انقلابی چیست؟

بیت کوین یک دفتر کل است. ولی نه یک دفتر کل بر اساس اعتماد. خب اگر شما یک دفتر کل بدون نیاز به اعتماد کردن می‌خواهید، بیتکوین همان چیزی است که می‌خواهید. دفتر کل ساتوشی نیاز به هیچ اعتماد کردنی ندارد. این دفتر کل بلاکچین نام دارد. بلاکچین تنها کاری که می‌کند اعتماد کردن را با معادلات ریاضی (کریپتوگرافی) جایگزین کرده است. شما نیازی به اعتماد کردن به هیچ بانک مرکزی‌ای ندارید، نیاز به اعتماد کردن به هیچ بانکی ندارید، چون در اینجا به اعتماد کردن نیازی نیست. این چیزی جز اثبات یک معادله ریاضی نیست. SATOSHI اولین فردی است که این اثبات ریاضی را به کار گرفت.

در حال حاضر ۲۱۴۹ رمزارز وجود دارد و ارزشی معادل ۱۸۷ میلیارد فرانک سویس دارند. که سهم بیت کوین با ۵۵،۸ درصد از همه بیشتر است. ارزش تراکنش‌های کل روزانه رمزارزها معادل ۵۱،۶ فرانک سویس است. بله. هیچکس در اقتصاد جهانی نمی‌تواند به خودش اجازه دهد که این ابزاز اقتصادی جدید یا بهتر است بگوییم انقلاب اقتصادی را نادیده بگیرد. به همین دلیل به عنوان یک سیاستمدار و حسابدار استفاده کردن از این تکنولوژی را شروع کردم.حال که دربازه گذشته و حال صحبت کردیم، بگذارید که در مورد آینده صحبت کنیم،

بلاکچین محدود به بانکداری و اقتصاد نیست، گستردگی موارد استفاده از بلاکچین در آینده بیش از حد تصور است. برای مثال: سیستم‌های احراز هویت، سیستم‌های رای‌گیری، پتنت‌ها، حاکمیت شرعی، سرویس آنلاین پخش موسیقی، ذخیره Big Data، هر چیزی که نیاز به پایگاه داده یا دفتر کل دارد می‌تواند روی بلاکچین اجرا شود. تفاوت مهم این است که شما دیگر نیازی به اعتماد کردن به هیچ فیسبوکی در جهان ندارید، کاربران بدانند نیازی به اعتماد کردن به اینستاگرام جهان ندارند، همچنین اعتماد به آمازون. همه اینها بر اساس یک سیستم بدون واسطه امکانپذیر است.بگذارید آلت کوین‌هایی مانند اتریوم را مورد بررسی قرار دهیم، اتریوم یک کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز، بی‌واسطه است و روی بلاکچینی که قرارداد هوشمند نامیده می‌شود اجرا می‌شود این قراردادهای هوشمند به صورت مستقل و کنترل هیچ فرد خاصی اجرا می‌شوند، بعضی‌ها این را Web0 می‌نامند، خب تصور کنید که یک کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

فرصت‌ها بی‌نهایت‌اند، این آینده است.ما از این جا به کجا خواهیم رفت….. این بستگی به رویاهای شما دارد.

و همین باعث شده است که فرمانداری زوگ رمزارزها را برای پرداخت‌های دولتی به رسمیت شناخته است. و همین باعث شده است که شرکت‌ها را بتوان با پشتوانه رمزارزها تاسیس کرد و همچنین در سویس قوانینی داریم که تعیین می‌کند چگونه در رمزارز‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. در حقیقت من مجاز هستم که چند ابزار اقتصادی مانند صندوق سرمایه‌گذاری و SPV را تشکیل دهم که می‌تواند در حوزه سرمایه‌گذاری رمزارزها فعالیت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران