شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142169 | |

یو اس آ تودی| سازمان فضایی اروپا اعلام کرده نخستین تصویر از افق رویداد سیاهچاله را برابر با ۱۰ آوریل منتشر می‌کند. سازمان فضایی اروپا قرار است

یو اس آ تودی| سازمان فضایی اروپا اعلام کرده نخستین تصویر از افق رویداد سیاهچاله را برابر با ۱۰ آوریل منتشر می‌کند. سازمان فضایی اروپا قرار است امروز ساعت ۱۳ به وقت گرینویچ نخستین تصویر از افق رویداد یک سیاهچاله را منتشر کند.

این تصویر به ابرسیاهچاله Sagittarius A تعلق دارد که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد.از آنجا که سیاهچاله‌ها سیاه هستند، نامرئی نیز به نظر می‌رسند بنابراین هیچ یک از تلسکوپ‌های ساخت انسان نمی‌تواند آنها را رصد کند. علاوه بر آن سیاهچاله‌ها جاذبه بسیار قدرتمندی دارند که اجازه گریز به هیچ شیء را نمی‌دهند. در این سیاه چاله‌ها اشعه‌های الکترومغناطیس مانند اشعه ایکس، مادون قرمز، نور مرئی و امواج رادیویی نیز وجود دارد. این پرتوها سبب می‌شوند انسان بتواند اجسام را شناسایی کند. به همین دلیل عکاسی از سیاهچاله کار ساده‌ای نیست. در کنار آن باید اضافه کرد این سیاهچاله‌ها در فاصله‌ای بسیار دور و حدود ۲۵ هزار سال نوری از زمین قرار دارند.هرچند با توجه به آنچه گفته شد ممکن است انسان قادر به مشاهده سیاهچاله نباشد اما می‌توان از «افق رویداد» یک سیاهچاله عکاسی کرد.ستارگان در مرکز کهکشان راه شیری با سرعتی حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر در ساعت چرخش می‌کنند و این بدان معناست که در مرکز کهکشان، ماده‌ای بسیار چگال و با جرمی حدود ۴ میلیون برابر جرم خورشید وجود دارد. تنها اطلاعاتی که می‌توانیم از مرکز کهکشان به دست آوریم، یک منبع امواج رادیویی است که از جرمی به نام کمان-ای (Sagittarius A) نام دارد. این امواج رادیویی بسیار ریز و دارای طول موجی کمتر از میلی‌متر است و احتمالاً به خاطر خروج گازهای داغی که به داخل سیاهچاله فرو می‌روند ایجاد می‌شود. این نقطه «عدم بازگشت» در سیاهچاله که سرعت گریز در آن بالاتر از سرعت نور است، «افق رویداد» نامیده می‌شود. افق رویداد نقطه غیر قابل بازگشت در نزدیکی سیاهچاله است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران