شماره امروز: ۵۴۷

وزیر ارتباطات از عملکرد اپل در ایران انتقاد کرد

| | |

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پس از تحریم استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های آیفون،

گروه دانش و فن   

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پس از تحریم استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های آیفون، ظرف مدت ۵ روز روزانه ۷۰ هزار گوشی آیفون در داخل شبکه ارتباطی کشور، غیرفعال شده است، افزود: اپل در حال از دست دادن بازار ایران است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اقدام کمپانی امریکایی اپل در تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی و محدودیت دسترسی به این نرم افزارهای کاربردی برای کاربران آیفون، گفت: تا پیش از این اقدام، روند رو به رشدی را در استفاده از گوشی‌های آیفون در کشور شاهد بودیم.

وی ادامه داد: مطابق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی روزانه ۷ هزار گوشی آیفون در شبکه ارتباطی کشور وارد و رجیستر می‌شد.

وزیر ارتباطات افزود: اما پس از تحریم صورت گرفته، مطابق بررسی‌ها، طبق ۵ روز متوالی نه تنها تعداد ۷ هزار گوشی به صورت روزانه در شبکه وارد نشد، بلکه روزانه ۷۰ هزار گوشی فعال داخل شبکه نیز، خاموش شده است.

وی گفت: سال ۸۹ نیز اپل ایران را تحریم کرد اما نه تنها تقاضای گوشی آیفون در کشور کاهش نیافت بلکه بیشتر هم شد. اما درحال حاضر، خاموش شدن گوشی‌های این شرکت در شبکه، نشان از توسعه اپلیکیشن‌های ایرانی دارد و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.

همچنین دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: مردم عامل تعیین‌کننده بازارهایی هستند که در حال فتح شدن هستند. برخی می‌گویند با فیلتر کردن به بخش داخل کمک می‌کنیم، در حالی که عمر این کارکرد محدود است و هزینه‌اش بالاست و مردم آن را می‌پردازند.

ابوالحسن فیروزآبادی دیروز در جمع خبرنگاران بیان اینکه برای نقش‌آفرینی در اقتصاد پلت فرمی فقط دولت و حکومت تصمیم‌گیرنده نیستند، افزود: اقتصاد پلت‌فرمی چالش سرنوشت‌ساز ما در اقتصاد، فضای مجازی آینده دنیاست که برای بازیگری در آن فرصت زیادی نداریم. تمامی مردم باید برای نقش‌آفرینی در اقتصاد پلت‌فرمی تصمیم گرفته و تلاش کنند و اگر مردم، تکنولوژیست‌ها، جامعه مدنی و بخش خصوصی در کنار حکومت که نماینده آنهاست، حامی این تصمیم نباشند، این استراتژی محکوم به شکست خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای موفقیت در اقتصاد فضای مجازی نیاز به اجماع ملی آگاهانه همراه با نقش فعال است، تاکید کرد: پیشتر برای توسعه صرفاً قبول این تصمیم از سوی مردم کفایت می‌کرد اما امروز برای موفقیت در اقتصاد فضای مجازی مردم باید نقش‌پذیری داشته باشند، زیرا اقتصاد پلت‌فرمی همراه با تحول در سطح همه کاربران است. بنابراین تمامی مردم برای حفظ استقلال در این جریان جهانی که شرکت‌ها، رهبری آن را به دست گرفتند باید بپذیرند که صرفا مصرف‌کننده نباشند.

   تلاش برای سهم‌گیری از اقتصاد پلت فرمی

رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به مسدودسازی برنامه‌های ایرانی روی اپل، اظهار کرد: حذف برنامه‌های ایرانی، اکانت‌ها و حساب‌های کاربری‌مان توسط پلت‌فرم‌ها یک تجربه است که بطور قطع به ایران محدود نمی‌شود و نوعی ابزار سیطره بر ملت‌هاست. ما برای اینکه نقش بیشتری در این بازار داشته باشیم، باید بازارگشایی کنیم.

به گزارش ایسنا، فیروزآبادی گفت: شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی کشور معتقد است که اگر بتوانیم هرچه بیشتر پلت‌فرم ارایه دهیم و این پلت‌فرم‌ها را نه تنها در ایران که در کشورهای منطقه و بازارهای جهانی گسترش دهیم، می‌توانیم در جامعه پلت‌فرمی آینده، نقش بیشتری داشته باشیم، اما اگر تسلیم شویم نه تنها بازنده سیاسی خواهیم بود، بلکه بازار و بسیاری از ارزش‌ها را نیز باید واگذار کنیم.

وی ادامه داد: البته خوشبختانه امروز شاخص‌های تولید محتوا و ایفای نقش در کشورهای در حال توسعه در اقتصاد فضای مجازی دنیا در حال افزایش است و نه ایران بلکه بسیاری از کشورها همچون کره جنوبی، اندونزی، روسیه، چین و حتی اروپا در حال تلاش برای سهم‌گیری از اقتصاد پلت فرمی دنیا هستند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه تنظیم رابطه دولت با بخش خصوصی به دلیل کارکرد متفاوت آنها تلاش مضاعفی می‌طلبد، افزود: در ایران به دلیل ناهماهنگی سرعت قانون‌گذاری با تحولات جهانی، همگرا شدن در این تحول جهانی کار سنگینی می‌طلبد و البته اقتصاد فضای مجازی حوزه ناشناخته‌ای است که از طریق گفت‌وگو و تقسیم کار می‌توان به آن دست یافت.فیروزآبادی با بیان اینکه بخش خصوصی به‌شدت ضربه‌پذیر است و می‌تواند با یک تصمیم محدودسازی صادرات، مسدودسازی یا فیلتر مورد تعرض قرار گیرد، گفت: دولت باید به عنوان یک شریک قوی و نه تحمیل‌کننده ضابطه‌ها با این بخش مشارکت کند.

 جایگزینی اقتصاد دیجیتال

بر اقتصاد الکترونیک

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد دیجیتال در دنیا جایگزین اقتصاد الکترونیکی شده است، اعلام کرد: شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی فراتر از این تعبیر که معتقد به اقتصاد فضای مجازی است و تاکید ما بر این است که بخشی از اقتصاد برآمده از فضای مجازی در حوزه‌های دیجیتال است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد: اگر ما تمرکز خود را در اقتصاد دیجیتال قرار دهیم نوآوری‌های ما در این حوزه نوعی پیروی و محدودیت در مدل‌ها و پارادایم‌های جهانی این فضا هم‌چون شهر هوشمند، اینترنت اشیا، اقتصاد دولت‌گریز و پول‌های مجازی است و ما در اقتصاد دیجیتال معطوف به ایران و بازارهای داخل می‌شویم و سازندگان این فضا بازیگران پیشرو خواهند بود و ما در این بازی رقابتی بسیار فشرده بازنده خواهیم شد در حالی که باید نگاه ما فتح بازارهای جهانی باشد. فیروزآبادی گفت: در نظام شبکه‌ای فضای مجازی مردم حضور فعال‌تری پیدا کرده‌اند و مرزهای جغرافیایی ضعیف شده است و شکل جدیدی از آرایش قدرت در حال شکل‌گیری است که می‌تواند هم فرصت باشد و هم تهدید. بنابراین اگر منفعل باشیم به معنای از دست دادن بازار است و اگر تلاش کنیم می‌توانیم فرصت بازار گشایی جهانی داشته باشیم.وی افزود: در اقتصاد فضای مجازی ارایه مدل‌های کسب و کار بسیار اهمیت دارد و این مدل‌ها می‌تواند تنظیم‌کننده حوزه روابط کنشگران این فضا باشد که در این حوزه بخش خصوصی و تشکل‌ها همچون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای می‌توانند نقش آفرین باشند.رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور اظهار کرد: فشار شکاف‌های ایجاد شده در این فضا در حوزه‌هایی مانند سخت‌افزار و نرم‌افزار به دلیل شکستن مرزها زیاد است و نیازمند شبکه‌سازی و همگرایی بین نیروهاست که در حوزه سخت‌افزار راه‌اندازی کامل زنجیره از نیمه‌هادی تا محصول نهایی نظیر گوشی‌های نسل پنجم به دلیل سرمایه‌گذاری‌های سنگین برای ایران امکان‌پذیر نیست اما در حوزه نرم‌افزار با همگرایی شرکت‌ها و حمایت از استارتاپ‌ها و هدف قرار دادن بازارهای کشورهای همسایه و همزبان می‌توانیم توان تکنولوژیکی و قدرت ملی و اقتصادی کشور را ارتقا دهیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران