شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141273 | |

سی نت | به نظر می‌رسد که تنش و کشمکش‌های میان دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام تمامی ندارد،

سی نت  | به نظر می‌رسد که تنش و کشمکش‌های میان دو غول تکنولوژی اپل و کوالکام تمامی ندارد، چراکه به تازگی شرکت تراشه ساز کوالکام به علت نقض مالکیت معنوی حق اختراع و پتنت‌هایش از اپل تقاضای ۳۱ میلیون دلار غرامت کرده است.

مدت‌هاست که اپل و کوالکام که روزگاری با یکدیگر قراردادهای بزرگی داشته و به همکاری با یکدیگر می‌پرداختند، بر سر مالکیت معنوی پتنت و حق اختراعات خود کارشان به تنازع و کشمکش کشیده شده است و حالا کوالکام، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان تراشه‌های پردازنده برای اپل به تازگی اعلام کرده است که به دنبال دریافت غرامتی به مبلغ ۳۱ میلیون دلار از اپل به خاطر نقض حق امتیاز و پتنت‌هایش است. این غول تراشه ساز مدعی شده است که اپل باید به ازای هر آیفون تولیدشده ۱.۴۰ دلار بپردازد.

کوالکام در پی دریافت غرامت ۳۱ میلیون دلاری از اپل به خاطر نقض مالکیت معنوی پتنت‌هایش است.

کوالکام در دادگاهی در سانفرانسیسکو که اپل را به آن فراخوانده است، برای چندمین بار ادعا کرده است که این شرکت بدون کسب مجوز از پتنت‌های طراحی شده توسط کارشناسان، مهندسان و متخصصان فعال در کوالکام، به تولید و طراحی محصولات مختلف به خصوص گوشی‌های آیفون پرداخته است و حالا باید به ازای هر آیفون تولید شده ۱.۴۰ دلار پول و غرامت پرداخت کند.

از مهم‌ترین پتنت‌های توسعه داده شده توسط کوالکام می‌توان به اتصال سریع گوشی به اینترنت پس از روشن شدن دستگاه، پردازنده گرافیکی و عمر باتری دستگاه و سریع‌تر دانلود شدن اپلیکیشن‌های روی گوشی اشاره کرد.

شاید پرداخت ۳۱ میلیون دلار برای شرکت بزرگی همچون اپل که سال گذشته ارزش برند آن از یک تریلیون دلار نیز عبور کرده بود، مبلغ چندان بالایی نباشد اما کوالکام در صورت پیروزی در این دعوای حقوقی قادر خواهد بود نام شرکت خود را به عنوان توسعه‌دهنده و صاحب ایده‌های اصلی موجود و به کار رفته در گوشی‌های آیفون مطرح کند که این امر در نهایت به ارتقای سطح و ارزش برند آن منجر خواهد شد.

اپل از زمانی که با کوالکام به مشکل برخورده است، از تراشه‌های پردازنده و مودم‌های اینتل بهره گرفته و آخرین گزارش‌ها نیز حاکی از آن بود که اپل خود به فکر تولید تراشه‌های اختصاصی برای گوشی‌های آیفون افتاده است.

این در حالی است که اپل به تازگی یک بسته نرم‌افزاری به‌روزرسان برای سیستم عامل گوشی آیفون عرضه کرده که نصب آن به گفته کاربران باعث خالی شدن سریع باتری می‌شود.

به‌روزرسانی یادشده با عنوان‌ای او اس ۱۲.۱.۴ و با حجم ۸۵.۵ مگابایت عرضه شده است. هدف اپل از عرضه این بسته به روزرسان رفع برخی مشکلات امنیتی سیستم عامل ‌ای‌او‌اس است.

برخی کاربران می‌گویند بعد از گذشت چند روز از نصب بسته به‌روزرسان ‌ای‌او‌اس مشکل یادشده برطرف شده، اما برخی دیگر نیز می‌گویند مشکل یادشده کماکان باقیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران