شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139551 | |

رویترز| شرکت IBM اعلام کرده که قصد دارد سامانه هوش مصنوعی واتسون را در اختیار سایر سرویس‌های ابری نیز قرار دهد.

رویترز| شرکت IBM اعلام کرده که قصد دارد سامانه هوش مصنوعی واتسون را در اختیار سایر سرویس‌های ابری نیز قرار دهد.

IBM اعلام کرده است که سامانه هوش مصنوعی Watson محدود نکرده و به سایر سرویس‌های ابری اجازه استفاده از آن را می‌دهد؛ از جمله واتسون اسیستنت که برای ایجاد واسط‌های گفت‌وگویی به کار می‌رود و همچنین واتسون اوپن اسکیل که برای مدیریت چرخه زندگی هوش مصنوعی از آن استفاده می‌شود. آزادسازی دسترسی واتسون به سایر شرکت‌های ارایه‌دهنده سرویس ابری این اجازه را می‌دهد که پلتفرم واتسون را در اختیار داشته باشند و آن را روی مراکز داده خود اجرا کنند.

روچیر پوری مدیر ارشد فناوری سامانه هوشمند واتسون آی‌بی‌ام در پاسخ‌ به سوالی راجع به‌دلیل این اقدام شرکت گفت: بسیاری از مشتریان با به‌کارگیری هوش مصنوعی در اپلیکیشن‌های خود مشکل دارند؛ چون داده‌ها در جاهای مختلف توزیع شده‌اند.

این داده‌ها در محیط‌های ابری آمیخته (هیبریدی) با پیاده‌سازی چندگانه قرار دارند. این محیط‌های ابری همچنین داده‌ها را در فضای ابری خصوصی نیز دارند. مشتریان پیش از این در به‌کارگیری هوش مصنوعی در سرویس ابری خود مشکلاتی داشتند، چون فراهم‌کنندگان سرویس‌های هوش مصنوعی همواره آنها را به‌نوعی پیاده‌سازی خاص محدود کرده‌اند که برای این محیط ابری آمیخته (هیبریدی) مناسب نیست.

بنابراین تصمیم آی‌بی‌ام با تصمیم خود مبنی بر دردرسترس قراردادن واتسون برای سایر خدمات ابری، قصد دارد به این شرکت‌ها اجازه بدهد که هوش مصنوعی را روی داده‌های خود اعمال کنند.

پوری همچنین تاکید کرد که بسیاری از شرکت‌ها ازمدت‌ها پیش قصد داشته‌اند از هوش مصنوعی برای افزایش بازده عملکرد خود استفاده کنند اما همواره نیازشان بر این بوده که ابزار هوش مصنوعی خود را در محیطی به اجرا در آورند که کاملا تحت کنترل‌شان است و با آن احساس راحتی کنند.

در مرکز مشخصات فنی برای اجرای واتسون در ابرهای خصوصی و عمومی، IBM Cloud Private قرار دارد؛ پلتفرم ابر خصوصی آی‌بی‌ام که برای اجرای ابزار و خدماتی مانند کوبرنتیز و کلودفاندری از فناوری‌های متن باز یا اوپن سورس استفاده می‌کند. این پتلفرمی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که بعدا واتسون را هم اجرا کنند.

در حال حاضر تمرکز اصلی عرضه این پلتفرم روی واتسون اسیستنت و واتسون اوپن اسکیل است.

پوری همچنین بیان کرد: قابلیت‌هایی که عرضه می‌کنیم براساس دو محصول پرچم‌دارمان هستند. این محصولات با دامنه وسیعی از موارد استفاده‌ای که ممکن است با آن مواجه شویم سروکار دارند.

در مابقی سال سایر قابلیت‌ها را نیز به این پلتفرم اضافه خواهیم کرد. برای مثال Watson Knowledge Studio به همراه این پلتفرم عرضه خواهد شد، همچنین قابلیت فهمزبان طبیعی که هم‌اکنون در محیط ابری عمومی ما در دسترس هستند نیز به این پلتفرم اضافه می‌شوند.

پوری عقیده دارد که آی‌بی‌ام طیف کاملی از ابزارها را برای توسعه و اجرای مدل‌های هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های ساخت‌یافته و غیر ساخت‌یافته به شرکت‌ها ارایه می‌دهد و همچنین مجموعه نرم‌افزار نظارتی و مدیریت چرخه زندگی را نیز در اختیارشان می‌گذارد. علاوه‌بر این آی‌بی‌ام اعلام کرده است که نسخه جدیدی از تسریع‌کننده یادگیری ماشین واتسون را عرضه خواهد کرد که خوشه‌بندی پربازده پردازنده گرافیکی را به سرورهای سری Power Systems و سیستم‌های X86 می‌آورد که عملکرد هوش مصنوعی را تا

10 برابر سریع‌تر می‌کند. آی‌بی‌ام همچنین اعلام کرد که

Business Automation Intelligence

را مبتنی بر واتسون عرضه خواهد کرد اما در این باره جزییات بیشتری را ارایه نداد.

بنابر گفته شرکت، این سرویس جدید به مدیران کسب‌و‌کار این قابلیت را می‌دهد که مستقیما هوش مصنوعی را در اپلیکیشنهای خود اعمال و همچنین نیروی کار خود را تقویت کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران