شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انگجت| محققان یک دستگاه ضربان ساز قلب ابداع کرده‌اند که با انرژی تپش قلب انسان کار می‌کند و نیازمند باتری نیست.

انگجت| محققان یک دستگاه ضربان ساز قلب ابداع کرده‌اند که با انرژی تپش قلب انسان کار می‌کند و نیازمند باتری نیست.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای ادامه حیات به دستگاه‌های ضربان ساز یا تنظیم‌کننده ضربان قلب نیاز دارند که باید در بدن ایمپلنت شوند.

مشکل اینجاست که باتری‌های این دستگاه‌ها هر ۵تا ۱۰ سال باید عوض شود و این روند نیازمند جراحی است. هرچند فرآیند جراحی چندان پرهزینه نیست اما خطرات و احتمال عفونت را در پی دارد.

این درحالی است که گروهی از محققان مشغول توسعه یک دستگاه قابل ایمپلنت در بدن انسان هستند که با انرژی تپش قلب انسان کار می‌کند.

مهندسان کالج «دارتموث» یک کیت به اندازه سکه برای این ضربان ساز ابداع کرده‌اند که انرژی جنبشی قلب را به الکتریسیته تبدیل می‌کند و می‌تواند دستگاه را در بدن انسان روشن کند.

این اختراع با اضافه کردن یک قطعه پلیمری پیزوالکترونیک به نام PVDF کوچک‌ترین حرکت جنبشی یا مکانیکی را به برق تبدیل می‌کند.

یک ماژول مخصوص علاوه بر شارژ دوباره دستگاه ایمپلنت شده، می‌تواند از حسگرها اطلاعات مربوط به سلامت بیمار را جمع‌آوری کند.

محققان به تازگی نخستین مرحله از آزمایش این دستگاه را روی حیوانات تکمیل کرده‌اند و معتقدند یک ضربان ساز خودشارژ را می‌توان به‌طور تجاری در حدود ۵ سال روانه بازار کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران