شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهر| مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: در سال ۹۸، نرخ ارایه پهنای باند اینترنت به اپراتورهای ارتباطی افزایش نخواهد یافت.

نرخ پهنای باند اینترنت گران نمی‌شود

مهر| مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: در سال ۹۸، نرخ ارایه پهنای باند اینترنت به اپراتورهای ارتباطی افزایش نخواهد یافت. صادق عباسی شاهکوه با بیان اینکه بنا نداریم در سال ۹۸ نرخ پهنای باند اینترنت را افزایش دهیم، اظهار داشت: برای کاهش قیمت تعرفه پهنای باندی که به اپراتورهای ارتباطی فروخته می‌شود هنوز برنامه مشخصی در دست نیست. وی افزود: برای کاهش تعرفه‌ها باید میزان درآمد و هزینه‌ها را ارزیابی کرده و پس از آن در مورد کاهش قیمت تصمیم‌گیری کنیم اما آنچه مسلم است روال چند سال اخیر در زمینه هزینه تعرفه پهنای باند به سمت کاهش قیمت بوده است. عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۸، هزینه و درآمد مربوط به شرکت ارتباطات زیرساخت در کلیات بودجه آمده است، ادامه داد: موضوع قیمت‌گذاری خدمات با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است. در لایحه بودجه ۹۸، سهم دولت از پهنای باند به صورت مجزا مشخص نشده و تنها درآمد و هزینه کل شرکت و سود سهام دولت برآورد می‌شود. مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه نرخ پهنای باند در سال ۹۶، کاهش ۲۵ درصدی داشته است، افزود: از اول آذر سال ۹۶ قیمت پهنای باند داخلی و نیز هزینه انتقال حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد. از سوی دیگر در سال ۹۷ نیز در شهریور ماه با اصلاح مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات بر مبنای محاسبه پیک ترافیک اینترنت، شاهد کاهش ۱۸ درصدی هزینه اپراتورها بودیم. در این مصوبه پیش از این مصرف پهنای باند برای هر پیک ترافیک در هر شهر محاسبه می‌شد اما پس از آن برای کمک به تمرکز زدایی، مصرف پهنای باند به صورت یکجا محاسبه شد. از این حیث این مصوبه کاهش هزینه را برای اپراتورها به همراه داشت. وی یادآور شد: برای سال آینده نیز پس از گذشت چند ماه اول سال و متناسب با وضعیت درآمدی، اصلاحاتی روی نرخ پهنای باند خواهیم داشت و هرچه اپراتورها از شبکه زیرساخت ارتباطی کشور بیشتر استفاده کنند، طبیعتاً کاهش تعرفه را در زمینه پهنای باند خواهیم داشت. عباسی شاهکوه گفت: برای سال ۹۸، پیش‌بینی لایحه بودجه برای شرکت ارتباطات زیرساخت حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.

بارگذاری بدافزار از طریق مرورگر کروم  غیرممکن می‌شود

زددی نت| مهندسان گوگل در حال افزودن قابلیتی تازه به مرورگر کروم هستند که بارگذاری مخفیانه انواع برنامه‌ها را از طریق این سیستم عامل غیرممکن می‌کند. تغییرات انجام شده مربوط به موتور متن باز مرورگر کروم یا کرومیوم است که موجب می‌شود سایت‌های آلوده دیگر قادر به انتقال کدهای معیوب و مخرب به رایانه‌های کاربران نباشند. قرار است قابلیت یادشده به نسخه ۷۳ مرورگر کروم افزوده شود که در ماه مارس یا آوریل عرضه خواهد شد. انتقال بدافزار به رایانه‌های کاربران معمولا از طریق بارگذاری ناخواسته و مخفیانه برخی داده‌ها در زمان مراجعه کاربران به سایت‌های آلوده صورت می‌گیرد. در مواردی برخی سایت‌ها دارای کدهایی هستند که در تبلیغات آنها مخفی شده و از این طریق به رایانه فرد بازدیدکننده منتقل می‌شوند. قرار است این خدمات به تمامی نسخه‌های مرورگر کروم به غیر از نسخه سازگار با سیستم عامل iOS اضافه شود. نسخه سازگار با تولیدات اپل مرورگر کروم مبتنی بر موتور وب کیت سافاری و نه موتور کرومیوم است و لذا افزودن چنین قابلیتی به آن ممکن نیست. پیش از این مرورگرهایی مانند Internet Explorer و فایرفاکس خدمات یادشده را از سال ۲۰۱۵ ارایه می‌کردند و انتظار می‌رود در آینده علاوه بر کروم، اوپرا، ویوالادی، بریو، اج مایکروسافت و برخی مرورگرهای دیگر هم این خدمات را ارایه دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران