شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137663 | |

انگجت| یکی از شرکت‌های فناوری نانو امولسیون‌های پاک‌کننده بر پایه مواد گیاهی را تولید کردند که بدون نیاز به آب قادر به آنتی باکتریال کردن سطوح است.

انگجت| یکی از شرکت‌های فناوری نانو امولسیون‌های پاک‌کننده بر پایه مواد گیاهی را تولید کردند که بدون نیاز به آب قادر به آنتی باکتریال کردن سطوح است.

یکی از شرکت‌های فناوری، محلول‌های شوینده‌ نانویی تولید کرده‌ که از آن می‌توان بدون نیاز به آب برای تمیزکردن بدنه، موتور و لاستیک خودرو استفاده کرد. این شرکت همچنین با استفاده از ترکیبات گیاهی موفق به تولید نانو امولسیون پاک‌کننده و آنتی باکتریال تبلت، موبایل و سایر سطوح شدند که مانع از انتقال باکتری می‌شود.

تلفن همراه می‌تواند خطرناک‌ترین وسیله انتقال و ابتلا به انواع بیماری‌ها باشد؛ چراکه موبایل مکان مناسبی برای رشد باکتری‌‌ها است. سرفه کردن، خوردن غذا هنگام استفاده از تلفن همراه، چربی گوش و صورت همه از عواملی است که باعث آلودگی تلفن همراه می‌شود و آزمایش‌های انجام شده در این زمینه نشان داد که تلفن‌های همراه همانند دستگیره در و پول بطور معمول حامل میکروب‌های زیادی هستند و می‌توانند بیماری‌های رایجی مانند آنفلوآنزا، اسهال و عفونت‌های چشمی را ایجاد کنند.

پاک‌کننده موبایل و تبلت تولید شده کاملا گیاهی و بر پایه تکنولوژی نانو بدون الکل بوده که باعث حفظ سلامت کریستال‌های موبایل و لوازم الکتریکی می‌شود ضمن آنکه قادر به حذف باکتری‌ها از روی سطوح است.

این محصول، شوینده شامل یک سورفکتانت یا ترکیبی از چند سورفکتانت با خواص پاک‌کنندگی در محلول‌های رقیق است. این ماده جزئی از خانواده ترکیباتی است که به صابون شباهت دارند؛ اما نسبت به صابون دارای قابلیت انحلال بیشتری در آب سخت هستند. این مواد به دلیل خاصیت “آمفیفیلیک “ مانند صابون عمل می‌کنند به این صورت که دارای یک سر آب‌دوست (قطبی) و سر آب‌گریز (غیر قطبی) هستند.امولسیون مخلوطی از دو یا چند مایع است که بطور طبیعی قابل مخلوط شدن نیستند. امولسیون‌ها جزئی از سیستم‌های دوفازی ماده هستند که کلوئید نامیده می‌شود. این محصول یک نانواملوسیون غیرالکلی است که به عنوان یک شوینده برای تمیز و براق کردن تبلت و موبایل به کار می‌رود.

از آنجایی که این محلول شوینده نانویی فاقد مواد شیمیایی خورنده است، در دراز مدت آسیبی به سطح رنگ و لاستیک نمی‌رساند. علاوه بر فقدان سمیت و تأثیرات منفی زیست‌محیطی، این محصول از ویژگی‌های جالب توجهی نظیر ایجاد خواص آنتی‌استاتیک برخوردار است بنابراین بعد از تمیزکردن سطح خودرو با این محلول، میزان تجمع گردوغبار در سطح خودرو به حداقل می‌رسد.

با توجه به بحران آب و نیاز به کاهش مصرف آب به ویژه در شست‌و شوی خودرو، این محلول شوینده نانویی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در مصرف آب داشته باشد. لازم به ذکر است که این محصول گواهی نانومقیاس‌ ستاد توسعه فناوری نانو را دریافت کرده و ثبت اختراع آن نیز انجام شده است.

از ورود این محصول به بازار هنوز خبری در دست نیست و تولید کنندگان زمان دقیقی را برای تولید انبوه این محصول به بازار هنوز معرفی نکرده اند .گفته می شود قیمت این محصول به زودی از سوی تولیدکنندگان آن اعلام می شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران