شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134498 | |

گاردین| کارمندان و مهندسان گوگل با انتشار نامه‌ای بلندبالا از این شرکت امریکایی خواستند که از همکاری با دولت چین برای توسعه موتور جست‌وجوی سانسورشده در این کشور دست بردارد.

گاردین| کارمندان و مهندسان گوگل با انتشار نامه‌ای بلندبالا از این شرکت امریکایی خواستند که از همکاری با دولت چین برای توسعه موتور جست‌وجوی سانسورشده در این کشور دست بردارد.

مدت‌هاست که بحث بر سر همکاری گوگل با دولت چین برای توسعه یک موتور جست‌وجوگر داخلی و سانسور شده که به صورت خودکار نتایج جست‌وجوهای کاربران را فیلتر می‌کند، داغ شده است ولی با وجود همه مخالفت‌هایی که تاکنون برای گوگل به وجود آمده است، به نظر می‌رسد که این شرکت امریکایی قصد دارد همچنان به این همکاری ادامه دهد. با توجه به وسعت کشور چین و جمعیت بالای آن، بسیاری از غول‌های تکنولوژی همواره نظر و توجه خاص و ویژه‌ای به آن دارند و حضور در بازار این کشور برای آنها به معنای موفقیت و دستاوردهای بزرگی خواهد بود.

چند سال پیش شرکت امریکایی گوگل تحت تاثیر قوانین محدودکننده و سخت‌گیرانه دولت چین، اعلام کرد که دیگر با این کشور همکاری نمی‌کند و به همین دلیل نیز بسیاری از سرویس‌های خود را در این کشور از دسترس خارج کرد.این در حالی است که تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که بالغ بر ۲۰۰ نفر از کارمندان ارشد، مهندسان و متخصصان فعال در گوگل با انتشار نامه‌ای بلندبالا از این شرکت خواسته‌اند که به منظور احقاق حقوق کاربران جهانی درخصوص استفاده و دسترسی آزادانه به اینترنت، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از ادامه و تکمیل همکاری با دولت چین خودداری کرده و از توسعه یک موتور جست‌وجوگر که به خودسانسوری و فیلترینگ خودکار مجهز است، دست بردارد.بر اساس گزارشی که در گاردین آمده است، به عقیده کارشناسان، در صورتی که گوگل باز هم به تمامی این مخالفت‌ها بی‌توجهی کند، به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک تحت فشارهای مردمی، نظارتی و دولتی بسیاری در ایالات متحده امریکا قرار بگیرد و محبوبیت خود را تا حد زیادی از دست دهد. این امر می‌تواند علاوه بر شهرت گوگل، ارزش سهام آن را نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد و آن را با اتهاماتی نظیر کمک بسانسور و فیلترینگ اینترنت و نقض حقوق بشر مواجه سازد.کشور چین یکی از معدود کشورهایی است که قوانین و مقررات محدودکننده و سخت گیرانه‌ای برای استفاده از خدمات اینترنتی و آنلاین وضع کرده و بسانسور و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در جهان معروف است.

گوگل در سال ۲۰۱۰ میلادی در اعتراض به تلاش چین برای محدود کردن استفاده آزادانه شهروندانش از اینترنت، بسیاری از سرویس‌های خود را در این کشور قطع کرده بود.گفته می‌شود نسخه سانسور شده این موتور جست‌وجو قرار است به صورت یک اپلیکیشن اندرویدی توسعه داده شود و در دسترس کاربران چینی قرار گیرد.

بسیاری از کمپین‌های حمایت از حقوق کاربران اینترنت در چین در سال‌های اخیرتلاش‌های زیادی کرده‌اند تا دولت این کشور را متقاعد کنند که استفاده آزادانه از خدمات آنلاین حق تمامی شهروندان است و باید با انتخاب آگاهانه آنان صورت گیرد و دخالت سران دولتی تاثیری در کاهش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های اینترنتی نخواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران