شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133360 | |

دانشمندان با بررسی اطلاعات ماهواره‌ای، بقایای قاره‌های گمشده زیر قطب جنوب را کشف کردند. این تصاویر نشان داده قطب جنوب و استرالیا تا ۵۵ میلیون سال قبل بهم پیوسته بوده‌اند.

دیلی‌میل |

دانشمندان با بررسی اطلاعات ماهواره‌ای، بقایای قاره‌های گمشده زیر قطب جنوب را کشف کردند. این تصاویر نشان داده قطب جنوب و استرالیا تا ۵۵ میلیون سال قبل بهم پیوسته بوده‌اند.

سازمان فضایی اروپا بقایای قاره‌های گمشده را کشف کرده که میلیون‌ها سال زیر قطب جنوب مخفی شده بودند.  تصاویر ماهواره‌ای نشان‌دهنده وجود بخشی از زمین هستند که در عمق ۱.۶ کیلومتری این قاره یخی پنهان شده بوده است.  به گفته محققان این تصاویر چشم‌انداز تازه‌ای در قطب جنوب فراهم کرده است. این درحالی است که دانش کمی درباره این قاره وجود دارد.

به هرحال پژوهشگران اطلاعات کاوشگر GOCE را بررسی کردند که در سال ۲۰۱۳ میلادی سوخت آن تمام شد.

 هرچند این ماهواره ۵ سال گذشته از خدمت خارج شده بوده اما دانشمندان هنوز هم از اطلاعات جمع‌آوری شده درباره کشش گرانشی زمین استفاده می‌کنند.

آنها با استفاده از این اطلاعات نقشه‌ای از حرکات لایه‌های تکتونیک زمین زیر قطب جنوب فراهم کردند. تحقیق آنها مسیر این حرکات را در ۲۰۰ میلیون سال قبل بررسی و چشم‌اندازی تازه از نحوه شکل‌گیری قطب جنوب فراهم کرد.

فائوسوتو فراکیولی محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: در شرق قاره قطب جنوب ویژگی‌های موزاییکی شکلی می‌بینیم که نشان‌دهنده شباهت‌ها و تفاوت‌های بنیادین میان پوسته بین قطب جنوب و قاره‌های دیگری است که ۱۶۰ میلیون سال قبل به آن پیوستند.

 لیتوسفر شامل پوسته و گوشته مذاب بین سطح زمین است و شامل رشته کوه‌ها، پشته اقیانوس‌ها و مناطق صخره‌ای به نام کراتون‌ها است. کراتون یا پوسته پایا، بقایای قاره‌های باستانی است که در قاره‌های کنونی وجود دارند.  اطلاعات جدید نشان‌دهنده شکاف در ابرقاره Gondwana است. قطب جنوب در این قاره قرار داشته است.  هرچند زمین طی ۱۳۰ میلیون سال قبل از هم گسسته شده است اما نقشه نشان می‌دهد قطب جنوب و استرالیا تا ۵۵ میلیون سال قبل همچنان بهم پیوسته بوده‌اند. این تحقیق نشان داد غرب قطب جنوب پوسته‌ای نازک‌تر از قسمت شرقی آن داشته که شباهت به پوسته زمین در استرالیا و هند دارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران