شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد

| | |

معاون وزیر ارتباطات نتایج بررسی‌ها درباره افزایش نرخ بسته‌های اینترنت توسط اپراتورهای موبایل را به دستور وزیر ارتباطات و با توجه به نارضایتی کاربران اعلام کرد.

گروه دانش و فن   

معاون وزیر ارتباطات نتایج بررسی‌ها درباره افزایش نرخ بسته‌های اینترنت توسط اپراتورهای موبایل را به دستور وزیر ارتباطات و با توجه به نارضایتی کاربران اعلام کرد.

حسین فلاح جوشقانی درباره اقدام اپراتورها برای افزایش قیمت بسته‌های اینترنت اظهار داشت: براساس بررسی‌های انجام شده در زمینه بسته‌های اینترنت موبایل، شاهد افزایش قیمت ۸ تا ۱۸ درصدی هستیم که البته در این زمینه اطلاع‌رسانی کاملی از سوی اپراتورها انجام شده و این افزایش قیمت در چارچوب مصوبات کمیسیون مقررات ارتباطات بوده است.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطرنشان کرد: در افزایش قیمت بسته‌های اینترنت، سقف و کف تعرفه‌گذاری کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رعایت شده و ما در این زمینه، گزارشات لازم را به این کمیسیون به ریاست وزیر ارتباطات داده‌ایم.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در این حال با اپراتورهای موبایل نیز مذاکراتی صورت گرفته تا نرخ‌گذاری بسته‌های اینترنت را بهتر مدیریت کنند اما آنچه مسلم است این است که این افزایش قیمت‌ها در چارچوب مصوبات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ بسته‌های اینترنت موبایل بیشتر در بسته‌های کوتاه‌مدت دیده می‌شود و در بسته‌های بلندمدت اینترنت، این افزایش کمتر رخ داده است، افزود: به این دلیل به نظر می‌رسد سیاست‌گذاری اپراتورها به سمت تشویق مردم برای استفاده از بسته‌های بلندمدت اینترنت است. فلاح جوشقانی در مورد مدل تعرفه‌گذاری بسته‌های اینترنت که به تشویق کاربران به استفاده از اینترنت شبانه منجر شده است، گفت: این موضوع را نیز پیگیری کردیم و به اپراتورها نیز نتایج آن را اعلام کردیم و آنها نیز به مرور در حال حذف برخی بسته‌های شبانه هستند. البته این مدل نیز یک روش جذب مشتری است و در اکثر اپراتورهای دنیا نیز بسته‌های اینترنت شبانه با تخفیف به کاربران ارایه می‌شود.

وی یادآور شد: خیلی از نیازهای کاربران به دسترسی به اطلاعات و دانلود فایل می‌تواند بدون نیاز به بیدار ماندن نیز انجام شود.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: موضوع این است که ما نمی‌توانیم بسته‌های شبانه را محدود کنیم و این موضوع را در اختیار اپراتورها قرار داده‌ایم. چون در نهایت نیز عده‌ای از حذف این بسته‌ها ناراضی خواهند بود. مهم این است که مردم بتوانند نحوه استفاده از اینترنت خود را در ساعات مختلف مدیریت کنند.

    تامین ارزی اپراتورها برای مقابله با تحریم

همچنین رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تدوین بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارز برای تامین ارز اپراتورهای ارتباطی با تمهیدات وزارت ارتباطات و بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از وزارت ارتباطات، حسین فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه بسته‌ای برای مقابله با تحریم‌ها و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده است، گفت: با ارایه این بسته، مشکلی در زمینه تامین ارز اپراتورها نداریم.

وی توضیح داد: با تمهیدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی، بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارز در این وزارتخانه برای تامین ارز اپراتورهای تلفن همراه تهیه و در ستاد اقتصادی دولت مطرح شد، بنابراین در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

رییس رگولاتوری افزود: پیش از این، اپراتورها نیازهای خود را به ما اعلام کرده بودند و پس از بررسی و تایید معاونت توسعه، هماهنگی و امور پشتیبانی و بانک مرکزی نیازها تایید و هماهنگی‌های ارزی در دولت انجام شد.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه در چند ماه گذشته با افزایش قیمت ارز، هزینه خدمات اپراتورهای ارتباطی نیز افزایش یافته است، ادامه داد: البته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برای تمامی خدمات، سقف و کف قیمت تعیین شده و اپراتورها مجازند مطابق با این تعرفه‌گذاری و براساس تحلیلی که از بازار دارند قیمت‌ها را تعریف کنند.

رییس رگولاتوری گفت: آنچه مسلم است اینکه اپراتورهای ارتباطی در یکی، دو سال گذشته با توجه به شرایط بازار، تعرفه‌ها را در پایین‌ترین میزان اعلام کردند اما هم‌اکنون با توجه به شرایط اقتصادی، تعرفه‌ها با افزایش قیمت حدود ۱۰ درصد در اینترنت و دو برابر در مکالمات مواجه شده که این افزایش قیمت همچنان طبق مقررات است.

    تعویق در اجرای مرحله دوم طرح رجیستری

وی درباره اجرای طرح رجیستری نیز گفت: در اجرای طرح رجیستری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسوولیت کمیته راهبردی این طرح را به عهده دارد که در دو فاز ساماندهی گوشی‌های تلفن همراه و ساماندهی تبلت‎ها اجرایی شده است.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه توجه بیشتر ما به فاز نخست این طرح بود، تصریح کرد: فاز نخست این طرح برای جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه اجرا شد، البته وزارت ارتباطات برای اجرای مرحله دوم رجیستری که مربوط به تبلت‌ها می‌شود، آمادگی کامل در حوزه فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه بازار وجود دارد که اجرای آن را به تعویق انداخته است.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه متولی تامین گوشی تلفن همراه در بازار وزارت ارتباطات نیست گفت: وزارت صنعت، متولی تامین گوشی در بازار است، بنابراین موضوع تامین ارز گوشی‌های تلفن همراه در حوزه وظایف ما نیست. اما برخی سوءاستفاده‌ها و مشکلات قضایی هنگام تخصیص ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت که منجر شد تا تعداد زیادی گوشی در گمرک باقی بماند. برای رفع این موضوع پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

رییس رگولاتوری درباره نحوه اتصال سامانه گمرک، وزارت صمت و ارتباطات در اجرای طرح رجیستری گفت: سامانه همتا این سه نهاد را به هم متصل کرده است. البته این سامانه زیرنظر ما نیست اما از قابلیت‌های آن در اجرای طرح رجیستری استفاده شده است.

فلاح جوشقانی با اشاره به رفع مشکلات فنی در حوزه اتصال برخط این سامانه افزود: ارتباط سامانه همتا، گمرک و نیروی انتظامی برقرار شده تا گوشی‌های تلفن همراه بعد از اربعین (۸ آبان) با شماره گذرنامه و شماره مسافری وارد شوند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه طرح رجیستری در اجرای صحیح اینترنت اشیا نیز تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: پس از اجرایی شدن اینترنت اشیا در کشور همه تجهیزات باید دارای شناسه IMEI باشند و به سیم کارت متصل شوند. معاون وزیر ارتباطات درباره زمان اجرای حکم دیوان عدالت اداری برای حذف هزینه آبونمان تلفن ثابت با بیان اینکه اگرچه استفاده از تلفن ثابت در سال‌های اخیر روند کاهشی دارد اما وجود آن همچنان مورد نیاز است، تاکید کرد: حکم دیوان عدالت اداری برای حذف تعرفه تلفن ثابت مشکلاتی را برای مخابرات ایجاد کرد.

وی گفت: راهکارهای مختلفی برای این معضل ارایه کرده‌ایم و در حال بررسی است.

به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در حال حاضر ۶ تا ۷ میلیون خط تلفن ثابت بدون کارکرد وجود دارد و هزینه نگهداری آن بیش از ۷ تا ۸ هزار تومان در ماه است که برای این خطوط فقط آبونمان پرداخت می‌شود.

وی افزود: مخابرات با طرح هم‌کدسازی ۷۰ درصد قیمت‌ها را کاهش داد، اما اکنون قیمت خدمات خود را به سقف رسانده است. گزارش این اقدام برای کمیسیون تنظیم مقررات ارسال شده است که براساس جمع‌بندی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمتی خلاف قانون و بالاتر از سقف تعیین شده در این حوزه نداشتیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران