شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131097 | |

ماهر| مرکز ماهر با اعلام هشدار در مورد برنامه‌های مرتبط با شبکه اجتماعی اینستاگرام از کاربران خواست برنامه‌هایی مانند آنفالویاب، لایک بگیر و فالووریاب را نصب نکنند.

ماهر| مرکز ماهر با اعلام هشدار در مورد برنامه‌های مرتبط با شبکه اجتماعی اینستاگرام از کاربران خواست برنامه‌هایی مانند آنفالویاب، لایک بگیر و فالووریاب را نصب نکنند.

گسترش شبکه اجتماعی اینستاگرام در بین مردم برخی مسائل جانبی را در زمینه تهدید امنیت اطلاعات به همراه داشته است. این شبکه هم اکنون یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب در ایران است.

این مرکز  با اعلام هشدار به کاربران این شبکه از تحقیق بر روی بیش از ۲۰۰ برنامه (اپلیکیشن) مرتبط با این شبکه اجتماعی خبر داد و نتایج آن را اعلام کرد.

این مرکز اعلام کرد برنامه‌های زیادی با نام‌های آنفالویاب، لایک بگیر و فالووریاب و عناوین دیگر برای ارایه خدمات جانبی به کاربران ایرانی اینستاگرام در بازار اپلیکیشن‌های اندرویدی منتشر شده است.پس از تحقیق در این زمینه، ۲۰۰ برنامه و اپلیکیشن با خدمات مرتبط با این شبکه اجتماعی هم اکنون از بازار اپلیکیشن‌های اندرویدی (کافه بازار) جمع آوری و مورد تحقیق قرار گرفته است.

از این میان حدود ۹۰ برنامه برای ارایه خدمات نیاز به ورود به حساب اینستاگرام کاربران داشتند. همچنین در طول تحقیق مشخص شد نزدیک به ۴۰ اپلیکیشن نام کاربری و پسورد اینستاگرامی کاربران را به روش‌های مختلف استخراج کرده و به سرور توسعه‌دهندگان ارسال می‌کردند. همچنین بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر نیز با وجود اینکه به کاربران اطمینان می‌دادند که به رمز عبور آنها دسترسی ندارند، ولی با استفاده از روش‌های برنامه‌های سارق رمز عبور کاربران را استخراج می‌کردند.مرکز ماهر تاکید کرد: برای این دسته از اپلیکیشن‌ها شواهدی از ارسال رمز عبور به سرور خود برنامه مشاهده نشد و به همین دلیل این برنامه‌ها در لیست برنامه‌های سارق ذکر نشده است. ولی بررسی این برنامه‌ها در یک گزارش دیگر انجام شده است. بر مبنای این گزارش: متاسفانه از میان حدود ۱۰۰ اپلیکیشن بررسی شده، تقریباً نیمی از آنها سارق بودند و اکثر باقیمانده نیز حداقل رمز عبور اینستاگرام کاربر را استخراج می‌کردند (هرچند شواهدی مبنی بر سرقت کامل یافت نشد) .

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران