شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130922 | |

عکس‌های فضانوردان در سفینه سایوز را همیشه در خبرهای مربوط به پرتاب این سفینه یا بازگشت فضانوردان از ایستگاه فضایی بین‌المللی دیده‌ایم اما خیلی‌ها مطلع نیستند

ناسا |

عکس‌های فضانوردان در سفینه سایوز را همیشه در خبرهای مربوط به پرتاب این سفینه یا بازگشت فضانوردان از ایستگاه فضایی بین‌المللی دیده‌ایم اما خیلی‌ها مطلع نیستند که صندلی‌های این سفینه برای هر فضانورد بطور اختصاصی ساخته می‌شود. این صندلی که نام رسمی آن «صندلی ضربه‌گیر کازبک» (Kazbek) است وظیفه دارد در زمان پرتاب و فرود, فشار ناشی از پرتاب و فرود روی فضانورد را کم کند.

کازبک یک صندلی معمولی نیست و برای ساخت آن سال‌ها بررسی کارشناسی شده است تا توانایی فضانورد در برابر بارهای ناشی از پرتاب و فرود در یک ماموریت فضایی را بالا ببرد. این صندلی توسط شرکت فناوری سامانه‌های ایمنی و حیاتی فضایی «زوزدا »  در روسیه ساخته می‌شود که سابقه‌ای طولانی در طراحی و ساخت لباس‌های هوا-فضایی از جمله لباس‌های مخصوص خلبانان دارد. صندلی 23 کیلوگرمی کازبک که به اسم کوهی در قفقاز نامگذاری شده از چند بخش مختلف تشکیل می‌شود که شامل قالب فلزی، کمربند قابل تنظیم, سامانه الکترونیک, اهرام‌های افقی و عمودی و سوپاپ ضربه گیر و بالاخره لایه داخلی است.

جز لایه داخلی بقیه قسمت‌های «کازبک» بطور یکسان ساخته می‌شود. لایه داخلی هر صندلی بطور منحصر به فرد به اندازه بدن و دیگر پارامترهای «اندام‌سنجی» هر فضانورد، قالب‌گیری و ساخته می‌شود. برای ساخت لایه داخلی صندلی, در کارخانه زوزدا مراحل خاصی باید صورت گیرد. قالب لباس با ماده‌ای شبیه به ماده قالب‌گیری دندان مصنوعی نیمه پر می‌شود. فضانورد لباس نسبتا نازک و چسبانی می‌پوشد. بعد وی را به پشت در این قالب مدتی نگه می‌دارند تا ماده سفت شود. در این زمان کارشناسان فضاهای خالی و خلل و فرج احتمالی در اطراف بدن فضانورد را هم پر می‌کنند. بر اساس این قالب, پشتی فضانورد که در حقیقت لایه داخلی صندلی هست ساخته می‌شود. البته فضانورد باید در چند نوبت داخل این صندلی بخوابد و اعلام رضایت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران