شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130595 | |

دیلی‌میل| محققان هنگ‌کنگی موفق به تولید ‌میلی‌رباتی با ظاهری شبیه به هزارپا شدند که می‌تواند در درون بدن خزیده و به نقاط مختلف بدن دارورسانی کند.

دیلی‌میل| محققان هنگ‌کنگی موفق به تولید ‌میلی‌رباتی با ظاهری شبیه به هزارپا شدند که می‌تواند در درون بدن خزیده و به نقاط مختلف بدن دارورسانی کند.به گفته محققان این پروژه، ربات ساخت آنها بسیار قدرتمند است و می‌تواند نیروی بسیار زیادی را متحمل شود.این ربات می‌تواند با محیط اطراف سازگار شود و در سطح بدن حرکت کرده و بخزد. همچنین می‌تواند درون مایعات بدن همچون خون یا مخاط به‌طور کامل غوطه‌ور شده و شنا کند.ظاهر این ربات که شبیه به یک هزارپا است، آن را قادر می‌کند که با سطح بدن تماس کمتری داشته‌باشد و به نحوی اصطکاک با سطح را کاهش می‌دهد، زیرا صدها پای این ربات اندازه‌ای کوچک‌تر از یک میلی‌متر دارند.

 محققان پروژه معتقدند: وجود چندین پا در ربات باعث می‌شود که نسبت به ربات‌های دیگر ۴۰ برابر اصطکاک کمتری با محیط داشته‌باشد.آزمایش‌ها نشان می‌دهد که ربات ساخت آنها قادر بود وزنی ۱۰۰ برابر سنگین‌تر از وزن خودش را تحمل کند. نیروی ربات نیز با «مورچه» که یکی از قوی‌ترین جانداران در طبیعت است، مقایسه می‌شود.تحقیقات قبلی که در خصوص میلی‌ربات‌های شبیه هزارپا صورت گرفته‌بود، نشان داد که بیماران ربات را می‌بلعیدند یا از طریق ایجاد یک حفره روی پوست، آن را دریافت می‌کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران