شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130071 | |

چاینادیلی| دانشمندان چینی خواستار تقویت همکاری بین‌المللی در اکتشافات فضایی که هدف آن کاهش خطر اجرام نزدیک زمین (near-Earth objects) است، شدند.

چاینادیلی| دانشمندان چینی خواستار تقویت همکاری بین‌المللی در اکتشافات فضایی که هدف آن کاهش خطر اجرام نزدیک زمین  (near-Earth objects) است، شدند.

اجرام نزدیک زمین، اجرام نجومی هستند که مدار آنها از نزدیکی مدار زمین می‌گذرد. بیشتر آنها دنباله‌دارها یا سیارک‌هایی هستند که تحت تاثیر گرانش خورشید و دیگر سیارات به همسایگی زمین رسیده‌اند.

 چن جیانگشنگ  (Chen Jiansheng)، ستاره شناس ارشد و عضوآکادمی علوم چین (CAS) طی کنفرانس سواد علمی  (science literacy) گفت: در مقایسه با مسائل جهانی مانند امنیت غذایی، کمبود انرژی، تغییرات آب و هوایی، حملات سایبری و آلودگی محیط زیستی ناشی از فعالیت‌های انسانی، بسیاری دیگر از تهدیدات جدی جهان ما ممکن است از سمت فضا باشد.

بیش از ۱۸۰ هزار سیارک نزدیک زمین وجود دارد که قطر حدود ۸۰۰ سیارک بیشتر از یک کیلومتر است. محققان ۱۸۰ دهانه برخوردی عظیم را در سیاره ما کشف کرده‌اند و این نشان‌دهنده توانایی بزرگی یک ذره کوچک آسمانی در هنگام برخورد با زمین است.

در ستاره‌شناسی به حفره یا گودالی در خاک اجرام آسمانی که در اثر برخورد شهاب سنگ پدید آمده باشد «دهانه‌برخوردی»  گفته می‌شود.گونه‌ای دیگر از دهانه در خاک سیارات نیز وجود دارد که بر اثر فوران آتش‌فشانی پدید می‌آید.در یک میلیارد سال نخست تاریخ سامانه خورشیدی، بمباران بزرگی از شهاب‌سنگ‌ها در همه سیاره‌ها رخ داده است و دهانه‌های برخوردی نتیجه این بمباران هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران