شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129899 | |

واییرد| شرکت «مایکروسافت» با ابداع دسته‌های بازی « ایکس‌باکس »، امکان بازی کردن را برای افراد مبتلا به ناتوانی‌های جسمی نیز فراهم کرده است.

واییرد| شرکت «مایکروسافت» با ابداع دسته‌های بازی « ایکس‌باکس »، امکان بازی کردن را برای افراد مبتلا به ناتوانی‌های جسمی نیز فراهم کرده است.

شرکت «مایکروسافت» حدود سه سال پیش، با هدف کمک به افراد معلولی که به بازی‌های « ایکس‌باکس» علاقه دارند، ابداع یک دسته کنترل را آغاز کرد.ایده ابتدایی این شرکت، ابداع ابزاری بود که بین دکمه‌های دسته و ویلچر ارتباط برقرار کند تا کنترل آن، با فشار زانو یا پای کاربر ممکن باشد. نتیجه این ایده، ابداع «دسته سازگارشونده ایکس‌باکس» بود.این ابزار، یک جعبه کوچک و ساده است که دو دکمه بزرگ سیاه‌رنگ و یک دکمه چرخشی کوچکتر دارد. این کنترل، به 10 جک 3.5 میلی‌متری و دو پورت USB مجهز است که امکان کنترل بازی را برای کاربر معلول فراهم می‌کند.«بریس جانستون»، سرپرست این پروژه گفت: ما سال‌ها روی طراحی این کنترل کار کرده‌ایم. دسته کنترل برای برخی افراد، یک محدودیت محسوب می‌شود. شرکت ما برای برطرف کردن این محدودیت، با سازمان‌های خیریه‌ای از جمله «بنیاد سربرال پالسی»، «وارفایتر اینگیجد»، «بنیاد ایبل‌گیمرز» و «اسپیشل افکت» همکاری کرده‌ایم تا کنترل‌هایی برای افراد مبتلا به معلولیت‌های جسمی ابداع کنیم.«کریس کوجاوسکی»، طراح ارشد ایکس‌باکس گفت: شاید طراحی این دسته، ساده به نظر برسد. پس از اینکه کاربران از شیب تند و تیزی لبه نمونه‌های ابتدایی اظهار ناراحتی کردند، نسخه‌های بعدی با شیب کم و لبه مدور ارایه شد. سپس گروه طراحان، سه شیار روی دسته قرار دادند تا کاربران، آن را به راحتی روی ویلچر یا میز نصب کنند. حتی طراحی بسته‌بندی این محصول به صورتی است که باز کردن آن برای کاربران، ساده باشد.«بیل دونگان»، مدیر پروژه‌های بنیاد خیریه «اسپشیال افکت» گفت: من باور دارم این دسته کنترل، بسیار انعطاف‌پذیر است و نشان می‌دهد شرکت مایکروسافت و شرکایش، چقدر در رسیدن به این هدف، تلاش کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران