شماره امروز: ۵۴۷

بررسی وضعیت نرخ‌گذاری بسته‌های اینترنت

| کدخبر: 129532 | |

در پی اعتراض کاربران به تغییر نرخ بسته‌های روزانه و شبانه اینترنت موبایل، و تخلف اپراتورها نسبت به قیمت‌گذاری بسته‌ها،

گروه دانش و فن   

  در پی اعتراض کاربران به تغییر نرخ بسته‌های روزانه و شبانه اینترنت موبایل، و تخلف اپراتورها نسبت به قیمت‌گذاری بسته‌ها، نسترن محسنی معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصاحبه‌ای گفته است که « در مقررات چیزی به عنوان تقسیم شبانه و روزانه نداریم؛ در واقع اگر تعرفه‌ای اعلام شده، برای همه‌ ساعات شبانه‌روز یکسان است و چنین تقسیم‌بندی نداریم.البته فروش بسته به این صورت که بخشی از حجم مخصوص شب و بخشی از آن مخصوص روز باشد، خلاف مقررات نیست بلکه باید میزان تعرفه در تمام شبانه‌روز به یک میزان باشد.

این در حالی است که قرار براین است که با اجرای طرح آزادسازی تعرفه‌های اینترنت، اپراتورها بتوانند برای ساعاتی که پیک ترافیکی پایین است، پیشنهادهای ارزان‌قیمت‌تری به مشترکان خود ارایه دهند.

 براساس این گزارش کاربران تلفن همراه به دلیل تغییر نرخ بسته‌های ترکیبی اینترنت موبایل (بسته‌های روزانه و شبانه) که‌ توسط اپراتورها ارایه شده است و به نوعی گران شدن بسته‌ها، نارضایتی خود را در شبکه‌های اجتماعی به وزیر ارتباطات اعلام می‌کنند.

کاربران تلفن همراه می‌گویند که اپراتورها در تعریف مدل جدید بسته‌های اینترنت خود، آنها را مجبور به خرید بسته‌های ترکیبی می‌کنند و کاربر مجبور است در کنار اینترنت روزانه، اینترنت شبانه نیز دریافت کرده و هزینه‌ای برای هر دو زمان پرداخت کند.

به بیان دیگر تعریف مدل جدید بسته‌های ترکیبی اینترنت موبایل باعث شده تا کاربر حق انتخاب دیگری با همان قیمت، نداشته باشد و برای حجم شبانه اینترنت که تا پیش از این از سوی اپراتورها رایگان ارایه می‌شد، به ناچار هزینه پرداخت کند که این مساله افزایش قیمت اینترنت مصرفی را به دنبال دارد.

این درحالی است که سال گذشته، اپراتورها در تعریف بسته‌های خود، بسته‌های اینترنت شبانه نامحدود ارایه می‌دادند که با رضایت کاربران همراه بود.

آن زمان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ابلاغیه‌ای، اپراتورها را ملزم به تغییر و حذف برخی از بسته‌هایشان کرد و اپراتورها مجبور شدند با تغییر برخی از بسته‌ها، بسته‌های نامحدود شبانه خود را نیز حذف کنند. اما با وجود اعتراض کاربران شب زنده‌دار که از اینترنت رایگان شبانه برای دانلود فیلم‌ و سریال استفاده می‌کردند، رگولاتوری تاکید کرده بود که بسته‌های ترکیبی اینترنتی شبانه که عمدتا از ساعت ۲ شب تا ۷ صبح برای کاربران رایگان هستند، یا بسته‌هایی که صرفا برای شب ارایه می‌شوند و کاربر باید پول جداگانه‌ای برای آنها بپردازند جایگاهی در مقررات ندارند و باید حذف شوند. اما هم اکنون مشکلی که اعتراض کاربران را به همراه داشته این است که اپراتورها برای تمام بسته‌ها در کنار نرخ روزانه، گیگ شبانه هم اضافه کرده و کاربر مجبور است برای خرید بسته، حتی اگر نخواهد از اینترنت شبانه استفاده کند، پول آن را بپردازد.

این در حالی است که، چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخی مبنی بر اعتراض کاربران از نحوه تعریف بسته‌های جدید اینترنت موبایل گفت: «این موضوع را شنیده‌ام اما هنوز به صورت کامل آن را پیگیری نکرده‌ام. اما به محض مشخص شدن موضوع آن را اطلاع‌رسانی خواهم کرد.»  وی پیش‌تر نیز گفته بود که ارایه‌ بسته‌های ترکیبی شبانه و روزانه توسط اپراتورها ممنوع شده و دیگر نباید ارایه شوند.

  تذکر به اپراتورهای متخلف

در ادامه پیگیری این موضوع و با توجه به اینکه تغییری در مدل قیمت گذاری بسته‌های اینترنت موبایل از سوی اپراتورها ایجاد نشده است، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: رگولاتوری این موضوع را رصد می‌کند و اگر فروش اینترنت، خلاف تعرفه اعلام شده و خلاف مقررات باشد، با آن برخورد و اعمال قانون خواهد کرد. به گزارش مهر، وی در پاسخ به اینکه چرا اپراتورها در قیمتگذاری بسته‌های اینترنت، کاربران را مجبور به خرید اینترنت شبانه در کنار روزانه می‌کنند، ادامه داد: تاکنون مدل بسته‌های اینترنت اپراتورهای موبایل به گونه‌ای بود که بسته‌های ترکیبی با قیمت‌های کم و یا حجم رایگان به کاربران پیشنهاد می‌شد تا کاربر تشویق به استفاده شود. اما باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که هم اکنون آیا اپراتورها حق انتخاب را از کاربر گرفته‌اند و یا خیر.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید براینکه این موضوع را بررسی می‌کنیم و درصورتی که اپراتور حق انتخاب را از مردم گرفته باشد به آنها تذکر و اخطار می‌دهیم، خاطرنشان کرد: موضوع توسط معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر لازم بود، بسته‌های اینترنت اپراتورها اصلاح خواهد شد.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه معمولا مایل نیستیم که اپراتورها با بسته‌های ترکیبی اینترنت، مردم را به شب بیداری سوق دهند، اضافه کرد: حتی در مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هدف غیرمستقیم ما از لغو فروش اینترنت حجمی این بود که میل به بسته‌های شبانه که کاربران مجبور بودند به خاطر رایگان و ارزان بودن، از آن استفاده کنند، کاهش یابد. وی با اشاره به اینکه در مصوبه اینترنت غیرحجمی، مردم بر مبنای اتصال، در هر ساعتی از شبانه روز امکان استفاده از خدمات اینترنت ثابت را خواهند داشت، گفت: این موضوع را در اینترنت موبایل هم بررسی خواهیم کرد. باید اپراتورهای موبایل حق انتخاب را به مشترک بدهند و در کنارش می‌توانند آپشن‌هایی برای اینترنت شبانه هم دراختیار کاربر بگذارند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران