شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129191 | |

تک کرانچ| بررسی‌های چند محقق امنیتی نشان می‌دهد تعدادی از برنامه‌های محبوب گوشی آیفون بی‌سروصدا و بطور مخفیانه اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی ده‌ها میلیون کاربر این گوشی را به اشتراک می‌گذارند.

تک کرانچ| بررسی‌های چند محقق امنیتی نشان می‌دهد تعدادی از برنامه‌های محبوب گوشی آیفون بی‌سروصدا و بطور مخفیانه اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی ده‌ها میلیون کاربر این گوشی را به اشتراک می‌گذارند. اطلاعات مذکور بطور عمده در اختیار چندین شرکت بازرگانی قرار گرفته است.

تمامی این برنامه‌ها به منظور فعالیت درست نیازمند دسترسی به موقعیت مکانی کاربران خود هستند. از جمله برنامه‌هایی که بدین منظور به کار گرفته شده‌اند می‌توان به برنامه‌های نمایش وضعیت آب و هوا، برنامه‌های حفظ تناسب اندام و غیره اشاره کرد.

به اشتراک‌گذاری اطلاعات این برنامه‌ها با شرکت‌های ثالث به آنها امکان می‌دهد تا راهی برای کسب درآمد بیشتر و نمایش تبلیغات برای کاربران خود بر مبنای موقعیت مکانی خود بیابند.بسیاری از این برنامه‌ها علاوه بر شناسایی موقعیت دقیق مکانی کاربران خود، اطلاعات حساس دیگری را نیز جمع‌آوری می‌کنند که دسترسی به آنها توسط شرکت‌های ثالث می‌تواند امنیت و حریم شخصی افراد را به خطر بیندازد.کارشناسان امنیتی از اینکه مردم عادی از سرقت اطلاعات خصوصی خود توسط شرکت‌های بازرگانی و تجاری مطلع نیستند، ناراحت بوده و می‌گویند آنها باید بتوانند به ابزاری برای توقف این روند دسترسی داشته باشند.از جمله دیگر اطلاعاتی که توسط برنامه‌های مذکور جمع‌آوری می‌شوند می‌توان به شتاب و سرعت حرکت کاربر، میزان شارژ باتری و نام شبکه مخابراتی مورد استفاده فرد اشاره کرد.در مواردی شرکت‌های تجاری برای جمع‌آوری این نوع اطلاعات به توسعه‌دهندگان برنامه‌ها پول پرداخت می‌کنند تا بدین طریق یک پایگاه داده جامع از کاربران تهیه کنند و تبلیغات خود را بر همین اساس نمایش دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران