شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129023 | |

فارس | آخرین مهلت فعالیت هاتگرام و طلاگرام امروز ۱۵ شهریور است و طبق صحبت‌های اعلام شده قرار بود این دو نسخه فارسی تلگرام یا از تلگرام مستقل شده و پیام رسان کاملا بومی شوند یا فعالیت آنها با روش فعلی متوقف شود.

 مهلت دوباره به ۲ نسخه فارسی تلگرام

فارس |  آخرین مهلت فعالیت هاتگرام و طلاگرام امروز ۱۵ شهریور است و طبق صحبت‌های اعلام شده قرار بود این دو نسخه فارسی تلگرام یا از تلگرام مستقل شده و پیام رسان کاملا بومی شوند یا فعالیت آنها با روش فعلی متوقف شود.

ابوالحسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز گفته بود: «در رابطه با هاتگرام و تلگرام طلایی از ابتدا سیاست‌های خروج از انحصار تلگرام برای دوره گذار روی این برنامه‌ها حساب شده بود و پذیرفتیم که تلگرام‌های فارسی چند ماهی فعال باشند، اما آخرین مهلتی که به آقایان دادیم 15 شهریور است و باید به یک پیام‌رسان صد درصد بومی تبدیل شوند.»

اما روز گذشته محمد رسول کاظمی مدیر یک پیام‌رسان بومی در توییتی از ارایه مهلت مجددی به ۲ نسخه فارسی تلگرام خبر داده است.

وی با انتشار تصاویری از تجهیزات سرور خریداری شده به ارایه مهلت مجدد انتقاد کرده و توضیح داده که پیام رسان بومی با گذراندن چالش‌هایی از جمله قانع کردن سرمایه‌گذار در حال آماده شدن برای ۱۵ شهریور بوده که هاتگرام و طلاگرام فیلتر می‌شوند و تقاضا برای پیام رسان جایگزین بالا می‌رود.

طراحی متر هوشمند برای نابینایان

نیواطلس| یک متر هوشمند برای افراد نابینا ساخته شده که به یک اپلیکیشن متصل می‌شود و مسافت اندازه‌گیری شده را با صوت اعلام می‌کند.

 محققان دانشگاه فناوری کوئینزلند یک متر اندازه‌گیری هوشمند برای افراد نابینا ساخته‌اند.

 این متر هوشمند Macaron نام گرفته و به وسیله بلوتوث به یک اپلیکیشن موبایل متصل می‌شود. این متر مانند نمونه‌های عادی از محفظه خود خارج یا در آن جمع می‌شود.

مقادیر اندازه‌گیری شده به وسیله صوت اعلام می‌شوند و با فشار یک دکمه در موبایل نیز ذخیره می‌شوند. از سوی دیگر کاربر به کمک اپلیکیشن می‌تواند مسافت‌ها و اشیای از قبل تعیین شده را اندازه‌گیری کند. این بخش با دستورات صوتی نیز قابل اجراست.

ژاپن آسانسور فضایی را آزمایش می‌کند

دیجیتال ترندز| محققان ژاپنی قصد دارند برای نخستین بار یک آسانسور فضایی را آزمایش کنند. این سیستم جایگزینی کم هزینه برای ارسال فضانورد و بار به مدار زمین به حساب می‌آید.

محققان ژاپنی قصد دارند در ماه جاری طرح یک آسانسور میان زمین و فضا را آزمایش کنند.

محققان دانشگاه شیزوکو در نزدیکی توکیو تصمیم دارند یک آسانسور فضایی بسازند که جایگزین کم‌هزینه‌ای برای ارسال موشک حامل فضانوردان و محموله بار به مدار زمین است.

نخستین بار ژاپن طرح خود را برای ساخت یک آسانسور فضایی ۶ سال قبل اعلام کرد. اما این نخستین باری است که چنین آزمایشی انجام می‌شود.

به هرحال آزمایش ماه جاری شامل نسخه کوچکی از تجهیزات چنین آسانسوری است. طی آزمایشی محققان سعی می‌کنند یک محفظه کوچک مجهز به موتور (یا همان خودروی آسانسور) را همراه کابلی ۱۰ متری حرکت دهند. این محفظه به وسیله کابل به دو ماهواره کوچک متصل است. ماهواره‌ها از ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب می‌شوند و مجهز به دوربین برای رصد این آزمایش هستند. اگر محققان بتوانند محفظه را همراه کابل‌ها حرکت دهند، این دستاورد به آنان کمک می‌کند آسانسوری میان زمین و فضا بسازند.

ابزاری که همه کلیدها را هوشمند می‌کند

ورج| از این به بعد به جای خریدن قفل‌های هوشمند می‌توانید ابزار ساده‌ای را خریداری کنید که هر کلید ساده‌ای را به یک کلید هوشمند مبدل می‌کند.

این ابزار که لاکی نام دارد باعث می‌شود که دیگر نیازی به صرف هزینه فراوان برای هوشمندسازی منزل و تغییر تعداد زیادی از قفل‌های قدیمی نداشته باشید.

دستگاه یادشده دارای مخزنی برای قرارگیری کلیدهای ساده است و با استفاده از بلوتوث و چند حسگر و اتصال به گوشی همراه شما را از زمان استفاده از کلید برای باز و بسته کردن قفل مطلع می‌کند. علاوه بر این اگر در را قفل نکنید یا کلید را در درون قفل جای بگذارید، ابزار یادشده از طریق اپلیکیشن همراه شما را از این موضوع مطلع می‌کند.

اپلیکیشن عرضه شده همراه با لاکی علاوه بر اطلاع‌رسانی در مورد قفل شدن یا نشدن در با استفاده از کلید، به شما در مورد خروج کلید از دامنه قابل کنترل با استفاده از خود هشدار می‌دهد. لاکی دارای یک بلندگو نیز هست و لذا اگر کلیدتان را گم کنید، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن بلندگوی مذکور را فعال کنید تا از طریق سروصدا بتوانید کلید را پیدا کنید. از لاکی می‌توان برای کنترل چندین در که با استفاده از یک قفل باز و بسته می‌شوند، استفاده کرد. البته لاکی فقط به شما در مورد قفل کردن یا نکردن درب‌ها هشدار می‌دهد و به عنوان مثال اگر از این مساله در محل کار مطلع شوید، تا زمان رسیدن به منزل نمی‌توانید کار خاصی انجام دهید. علت آن است که نمی‌توان این سیستم را به خود قفل درب متصل کرد. قیمت لاکی که در ماه فوریه عرضه می‌شود ۵۵ دلار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران