شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127758 | |

نیواطلس محققان آلمانی برای بررسی ضربان قلب یک دستگاه مبتنی بر رادار ساخته‌اند که ارتعاشات میکرومتری این عضو بدن را ردیابی می‌کند.

نیواطلس     محققان آلمانی برای بررسی ضربان قلب یک دستگاه مبتنی بر رادار ساخته‌اند که ارتعاشات میکرومتری این عضو بدن را ردیابی می‌کند.

محققان آلمانی موفق شده‌اند با استفاده از رادار ضربان قلب افراد را رصد کنند. این فناوری به تشخیص دقیق‌تر بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

یکی از مشکلات گوشی‌های پزشکی (stethoscope) آن است که هنگام تشخیص شرایطی مانند مورمور قلبی ارزیابی آن براساس گزینش و تجربه پزشکی است که به ضربان قلب بیمار گوش می‌کند. مورمور قلبی به صداهای غیرطبیعی گفته می‌شود که در یک چرخه ضربان قلب شنیده می‌شود و بیشتر اوقات به‌دلیل جریان خون نامنظم در اطراف قلب به وجود می‌آید.

به همین دلیل مهندسان الکترونیک دانشگاه FAU آلمان دستگاهی مبتنی بر رادار ابداع کرده‌اند که دقیق‌تر عمل می‌کند. این دستگاه با همکاری دانشگاه فناوری براندنبرگ و دانشگاه ارلانگن ساخته شده و ارتعاشات میکرومتری سینه بیمار را رصد می‌کند. این ارتعاشات در نتیجه ضربان قلب به وجود می‌آیند.

کریستوف ویل از دانشگاه FAU در این باره می‌گوید: در اصل ما از روشی استفاده می‌کنیم که مشابه ردیابی سرعت در جاده‌هاست. طی این فرایند یک موج رادار به سطح شیء تابیده و منعکس می‌شود. اگر شیء حرکت کند، فاز موج منعکس شده تغییر می‌کند. از این امر برای محاسبه قدرت و فرکانس حرکت استفاده می‌شود.

هنگام آزمایش دستگاه روی داوطلبانی که فعالیت‌های قدرتی انجام داده بودند، سیستم رادار دارای میزان همبستگی ۹۲ درصدی با نوار قلب (ECG) بود. دانشمندان امیدوارند با توسعه این فناوری بتوانند از آن برای ردیابی دیجیتالی ارتعاشات کوچک در ضربان قلب استفاده کنند که نشان‌دهنده مشکلات است. البته محققان دانشگاه کیوتو ژاپن نیز مشغول ساخت یک سیستم ردیابی ضربان قلب هستند که مبتنی بر رادار است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران