شماره امروز: ۵۴۷

رییس مرکز ملی فضای مجازی:

| کدخبر: 127756 | |

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: تصمیم گرفته شده است که 50درصد استفاده از پیام رسان‌ها باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد.

گروه دانش و فن   

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: تصمیم گرفته شده است که 50درصد استفاده از پیام رسان‌ها باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی در سومین همایش مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی گفت: تعریف حریم خصوصی در طول زمان تغییر کرده است و زمانی حریم خصوصی چهار دیواری بود اما امروز مفهوم حریم خصوصی چهاردیواری و کل دنیا است.

وی افزود: امروز شاهد هستیم که جرایمی در کشور رخ می‌دهد که دو طرف پرونده در داخل کشور نیستند و باید راهکاری برای رسیدگی به این پرونده‌ها در داخل کشور ایجاد کنیم.

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: ما به دنبال تشکیل شبکه ملی اطلاعات هستیم که شبکه ملی تعریفی خاص دارد و به معنی در دسترس قرار گرفتن خدمات و پلت فرم‌ها در داخل کشور است و پلت فرم به معنی گردش‌های مالی است.

وی تاکید کرد: زمانی که مدیر تلگرام با گستاخی مطرح کرد که می‌خواهیم تلگرام را به گونه‌ای طراحی کنیم که فیلتر شکن‌ها به آنها اثر گذار نباشد و می‌خواهیم در نظام اقتصادی کشور ایران پول وارد کنیم تصمیم گرفتیم که این پیام رسان باید در کشور فیلتر شود.

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در این مقطع زمانی نمی‌توانیم جهل کنیم و باید کاری کنیم که مردم از نعمت‌های فضای مجازی استفاده کنند و از گناه‌ها باشدت جلوگیری کنیم که گناه‌ها در فضای مجازی قمار و کلاهبرداری است و متاسفانه در وقتی است که قمار در فضای مجازی افزایش پیدا کرده که با کمک سامانه‌هایی مانند کاشف می‌توانیم از جرایم جلوگیری کنیم که به کشور کمک می‌کند.

فیروزآبادی افزود: ما در آینده شاهد خواهیم بود که در صحنه جرم علاوه برانسان، نرم افزارها پیام رسان‌های ملی که بتوانند نیاز‌های ملت را رفع کند ایجاد کنیم و در تصمیم‌ها در نظر گرفته شده که 50درصد پیام‌رسان‌ها باید داخلی باشد.

     دادستان: شریک جرم 6  وزیر نشدم

همچنین، دادستان کل کشور گفت: ۶ وزیر از من خواستند تا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها جلسه بگذاریم، ولی من نرفتم و قبول نکردم زیرا شریک در جرم خواهم شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری گفت: برخورد با همه آسیب‌ها در جامعه تنها بر عهده قوه قضاییه نیست زیرا دو قوه دیگر و هدایتگران افکار جامعه هم مسوولند.

وی افزود: امروز استفاده از فضای مجازی و بهره‌گیری از این فناوری نوین در سراسر دنیا یکی از مسائل بسیار مهم است و لازم است خود را به‌روزرسانی کنیم و از متخصصان امر استفاده کنیم. ما مقداری در این زمینه عقب هستیم. آقای فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی هستند و می‌دانند که چقدر مورد اهتمام مقام معظم رهبری است.

دادستان کل کشور ادامه داد: مرکز ملی فضای مجازی به‌وجود آمد و تلاش‌های زیادی می‌شود اما آیا ما از این ابزار مهم آنگونه که باید و شاید برای مدیریت فضای مجازی استفاده کردیم؟ به نظرم کوتاهی کردیم. می‌دانم دکتر فیروزآبادی تلاش زیادی می‌کنند ولی بخش اندکی از کار دست ایشان است. آنجا که باید اراده قوی برای ساماندهی فضای مجازی باشد، نیست.

این بلایی که تلگرام و اینستاگرام برای مردم فراهم کرده را ببینید. ما یک کشور عقب افتاده ناتوان نیستیم و این ملت رشید است و در دنیا از لحاظ سطح معلومات حرف اول را می‌زند. جوانانی که می‌توانند کشور را نجات دهند و مدیرانی که عزمشان می‌تواند کارساز باشد ولی آنگونه که باید جزم ندارند.

منتظری افزود: وقتی بعضی از این شبکه‌ها را در کارگروه مصادیق مجرمانه می‌بندیم و فیلتر می‌کنیم می‌بینیم بعضی از آقایان صدایشان بلند می‌شود و ۶ وزیر به من نامه می‌نویسند و می‌خواهند که جلسه بگذاریم تا رفع فیلتر کنیم که من نرفتم زیرا می‌بینم در اینجا شریک در جرم خواهم شد.

منتظری افزود: از مردم می‌خواهم تحقق شبکه‌های مجازی داخلی مطالبه عمومی شود، زیرا ما ابزار لازم را داریم ولی یک عده‌ای مخالفند. من از دکتر فیروزآبادی تقاضا می‌کنم به عنوان کسی که مدعی العموم است اقدامات لازم را داشته باشد.

وی افزود: اکثریت این ملت به پای نظام جمهوری اسلامی ایستادند و عزیزان خودشان را در راه تحکیم دین از دست داده‌اند و یکی از نشانه‌های آن این است که مردم با همه فشارهای اقتصادی تحمل می‌کنند و ایستادند و دشمن چقدر تلاش کرد که عده‌ای را به خیابان‌ها بکشاند ولی موفق نشد.

وی تاکید کرد: مردم ما با همه سختی‌ها پای نظام ایستاده‌اند و به منِ مدیر انتقاد دارند ولی من که نظام نیستم. این مطالبه مردم است و حقیقتا کسانی که در این زمینه مسوولیت دارند در جهت تحقق مطالبه مردم و خواست رهبری تلاش کنند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: قرار بود که تا پایان سال گذشته پیام رسان‌های داخلی را راه بیندازیم که نشد و به اول خرداد موکول شد و امروز که ۲۴ مرداد است، هنوز نشده و گفتند ان‌شاءالله تا نیمه شهریور.

وی اضافه کرد: من به عنوان مدعی العموم مطالبه می‌کنم و ما ذره‌ای اعتقاد نداریم که شبکه‌ها را ببندیم و از وکیل و نماینده حرف‌های بی‌ربط نزنند و شعار ندهند. ما فقط مطالبه‌گر این هستیم که فضای مجازی از آلودگی‌ها نجات یابد و این اتوبان را باید از فساد و عناصر مفسد پاکسازی کرد و این فضای مجازی که به اتوبان باز تعبیر شده است نباید بی‌کنترل باشد و اگر این کار منطقی انجام نشود به همه عرصه‌های زندگی لطمه وارد می‌شود.

وی افزود: ما مکلفیم در این زمینه به مبارزه برخیزیم و مبارزه هم باید متناسب با شرایط باشد و با اسلحه و کلاشینکف نمی‌توانید به مبارزه با سلاح بیوشیمی بروید. اگر بخواهید به مبارزه با سلاح‌های میکروبی وارد عرصه شوید با تیر و تفنگ و چاقو نمی‌شود مبارزه کرد و باید مبارزه متناسب باشد و با خشونت و بعضی از رفتارهای ناپسند و غیرشرعی و بگیر و ببند نمی‌توانیم بر این مشکل فایق آییم و باید متناسب با این حملات برخورد کنیم.

منتظری افزود: از این فضای مجازی خیلی می‌شود استفاده خوب کرد ولی باید ساماندهی شود.

دادستان کل کشور در پایان با برشمردن جرایم مالی گفت: یکی از جرایم مالی رباخواری است و هیچ بلایی بدتر از رباخواری در جامعه نیست و آنقدر بد و خطرناک است که خدا از این آسیب و بلا به عنوان جنگ با خدا در قرآن نام برده است. قماربازی نوع دوم از جرایم مالی است. نباید اجازه بدهیم که فضای مجازی تبدیل به قمارخانه شود. کلاهبرداری‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد خیلی زیاد است.

مردم برای رفتن به کربلا پول به سایت می‌ریزند ولی متاسفانه بعد کلاهبرداری می‌شود. سرقت یکی دیگر از جرایمی است که از طریق رایانه انجام می‌شود. گلدکوییست هم یکی دیگر از جرایم است که مسوول آن فتا و بانک مرکزی و ... است که هم افزایی کنند تا بتوانند ان‌شاءالله بر این آسیب‌ها فایق آیند.

     شناسایی ۱۲۰۰ مورد قمار در فضای مجازی

در ادامه، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی رشد داشته و حدود ۱۲۰۰ مورد را دادستان کل کشور شناسایی کرد و به مراجع قضایی اعلام کرد.

وی افزود: در هر شهرستانی یک شعبه ویژه رسیدگی به جرایم رایانه‌ای داریم و با توجه به اینکه جرایم رایانه‌ای و فناوری اطلاعات در زوایای زندگی انسان نفوذ پیدا کرده است و برهمین اساس یک شعبه ویژه در هر شهرستانی تشکیل دادیم و معاونین دادستان استان بر این شعب نظارت می‌کنند.

وی گفت: با همکاری بانک مرکزی سعی کردیم سامانه کاشف را ایجاد کنیم. با راه‌اندازی این سامانه قضات رسیدگی‌کننده به جرایم رایانه‌ای از طریق بانک مرکزی با تمام شعب بانک ارتباط مستقیم برقرار می‌کنند و حساب‌های بانکی که به جرایم مالی اختصاص می‌یابد را مسدود می‌کنند. قضات می‌توانند وجوه حاصل از جرم را توقیف کنند. حدود ۱۰ فرم را تهیه کردیم که در این سامانه قرار می‌گیرد و ۱۰ فرم هم پاسخ به این استعلامات است.

خرم آبادی افزود: معاونین مرکز استان این سامانه در اختیارشان است ولی این سامانه مربوط به کل استان است. برای اینکه همکاران قضایی بتوانند در خارج از ساعات اداری اقدام کنند این سامانه روی موبایل افراد نصب می‌شود و ان‌شاءالله در فاز بعدی این سامانه را در اختیار پلیس فتا هم قرار می‌دهیم. ما به صورت آفلاین این سامانه را اجرا کردیم و کمتر از ۲۰ دقیقه حساب‌هایی که باید مسدود شود مسدود کردند.

وی افزود: می‌دانید قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی رشد داشت و حدود ۱۲۰۰ مورد را دادستان کل کشور شناسایی کرد و به مراجع قضایی اعلام کرد. جرم دیگر کلاهبرداری رایانه‌ای است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران