شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127456 | |

دیجیتال‌ترند| محققان دانشگاه استنفورد در آزمایشی سرعت مرگ درون سلول را اندازه گرفتند. طبق این تحقیق مرگ با سرعت ۳۰ میکرومتر بر دقیقه حرکت می‌کند.

دیجیتال‌ترند| محققان دانشگاه استنفورد در آزمایشی سرعت مرگ درون سلول را اندازه گرفتند. طبق این تحقیق مرگ با سرعت ۳۰ میکرومتر بر دقیقه حرکت می‌کند.

محققان دانشگاه استنفورد سرعت مرگ را اندازه گرفته‌اند. آنها برای نخستین‌بار توانستند هنگام ایجاد فرایند خودویرانی سلول به نام «موج مهاجم» (trigger wave) سرعت مرگ درون یک سلول را اندازه‌گیری کنند.

طبق نتایج این تحقیق مرگ با سرعت حدود ۳۰ میکرومتر بردقیقه حرکت می‌کند.

جیمز فرل استاد دانشگاه استنفورد می‌گوید: موج مهاجم به عنوان یک پس زمینه تکرار شونده در تنظیمات سلولی مورد قبول است.

در این تحقیق، پژوهشگران از سیتوپلاسم (مایع درون سلول) استفاده کردند که از تخم قورباغه گرفته شده بود. در مرحله بعد این مایع درون لوله‌های تفلون با طول چند میلی‌متر قرار داده شد.در این مرحله آپوپتوز یا فرایند سیگنال مرگ در یک سلول آغاز شد.

محققان با استفاده از تکنیک فلورسنت همراه با فرایند فعال‌سازی آپوپتوز توانستند شیوه خود ویرانی سلول را مشاهده کنند. این فرایند در طول لوله حرکت می‌کرد.

فرل در این باره می‌گوید: بطور ایده آل چنین آزمایش‌هایی بهتر است در سلول واقعی انجام شود. اما در این خصوص مشکلی وجود دارد؛ بیشتر سلول‌ها بسیار کوچک‌تر از آن هستند که بتوان موج مهاجم را متمایز کرد.

محققان با استفاده از میکروسکوپ فلورسنت (fluorescence microscopy) تخم‌های قورباغه را مطالعه کردند. به دلیل کدر بودن تخم‌ها این مطالعه سخت‌تر بود. اما با این وجود، هنگام حرکت موج مهاجم، موجی مشابه از تغییر رنگدانه‌ها در سطح تخم به وجود آمد.

این تحقیق نشان داد فرایند مرگ درون یک سلول شبیه قرار دادن چند فن در استادیوم و ایجاد یک موج است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران