شماره امروز: ۵۴۷

افزایش نجومی قیمت و آرامشی که بازنگشت

| کدخبر: 126717 | |

چهارشنبه سوم مرداد ماه سال جاری وزیر ارتباطات و فناور ی اطلاعات اعلام کرد که برای بازگشت آرامش به بازار موبایل، این هفته ۱۰۰هزار گوشی هوشمند توقیف‌شده عرضه می‌شود.

گروه دانش و فن|

چهارشنبه سوم مرداد ماه سال جاری وزیر ارتباطات و فناور ی اطلاعات اعلام کرد که برای بازگشت آرامش به بازار موبایل، این هفته ۱۰۰هزار گوشی هوشمند توقیف‌شده عرضه می‌شود.

آذری جهرمی در ادامه با اشاره به نرخ ارز به‌عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت گوشی، اعلام کرد از آنجایی که هنوز نرخ ارز برای واردات گوشی تصویب نشده، از این رو وزارت ارتباطات منتظر تثبیت نرخ ارز است. او تثبیت نرخ ارز را روشن‌گر سیاست‌های رییس کل جدید بانک مرکزی دانست و ابراز امیدواری کرد در این زمینه سریع‌تر تصمیم‌گیری شود.

اما نه تنها یک هفته بلکه تاکنون هیچ گوشی به بازار تزریق نشده است و خبر می‌رسد که ممانعتی برای تزریق گوشی به بازار از سوی سازمان تعزیرات حکومتی در حال انجام است.

تقریبا از یک ماه پیش درست از زمانی که وزارت ارتباطات لیست واردکنندگانی را منتشر کرد که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، این موضوع باعث شد تا فعالیت واردکنندگان به نوعی زیر ذره‌بین سازمان تعزیرات حکومتی قرار گیرد. از آن زمان به بعد در حالی که انتظار می‌رفت نظارت بیشتری بر بازار صورت گیرد، اما چنین نشد. اگرچه فهرست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی منتشر و مشخص شد که این واردکنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند؛ اما گوشی‌های موجود در بازار با دلار ۸ تا ۹ هزار تومانی در اختیار مشتریان قرار گرفت.

در این اثنی برخی از شرکت‌ها اقدام به عرضه گوشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی کردند، اما ظاهرا عرضه گوشی با چنین قیمتی نیز به‌صورت محدود و به‌دلیل فشار دولت انجام شد. با این همه در طول یک ماه گذشته تقریبا هیچ اتفاق خوبی برای بازار موبایل نیفتاد و هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم.

حال پس از گذشت بیشتر از یک ماه خبرها حاکی از آن هستند که واردکنندگان اجازه تزریق کالا به بازار را ندارند و این موضوع باعث کمبود کالا در بازار شده است. اگر این روزها سری به بازار موبایل بزنید، قطعا افزایش قیمت‌ها و کمبود برخی از گوشی‌ها را شاهد خواهید بود، در فروشگاه‌های آنلاین، اکثر کالا‌ها با برچسب «ناموجود» به‌چشم می‌خورند. براین اساس سراغ واردکنندگان رفتیم و نظر آنها را جویا شدیم.

براساس گزارش واردکنندگان موبایل، از زمان انتشار لیست واردکنندگانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند، سازمان تعزیرات حکومتی به آنها اجازه تزریق کالا به بازار را نداده است و دلیل آن هم ظاهرا فقط تخلف واردکنندگانی بوده که گوشی را با قیمت بالا عرضه کرده‌اند؛ اما شرکت‌های واردکننده می‌گویند که از آن زمان به بعد نه گوشی از مبادی قانونی وارد کشور شده و نه گوشی به بازار ارائه کرده‌اند؛ بنابراین افزایش شدید قیمت‌ها ناشی از همین اقدامات است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش اعلام کرده بود که ۱۰۰ هزار گوشی توقیف شده، برای بازگشت آرامش، به بازار بازمی‌گردد که هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است؛ البته به گفته واردکنندگان این گوشی‌ها قطعا همانند روش فروش خودروهای ثبت نامی به فروش خواهد رسید؛ چرا که عرضه گوشی با قیمت دولتی با هجوم خریداران روبرو می‌شود و باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

شرکت‌های واردکننده معتقدند که برای جلوگیری از هرج‌ومرج، این گوشی‌ها به شکل آنلاین به فروش خواهد رسید؛ بنابراین خیلی هم نمی‌توان به عرضه واقعی آنها امیدوار بود و احتمالا مثل همیشه با آغاز فروش سایت از دسترس خارج می‌شود و فقط تعداد کمی از خریداران شانس خرید این گوشی‌ها را خواهند یافت؛ البته واردکنندگان معتقدند که با تزریق کالا به بازار قیمت‌ها فروکش می‌کند؛ اما تجربه ثابت کرده، قیمت‌ کالا همیشه با شیب رو به بالا همراه می‌شود و هرگز قیمتی که بالا رفته نزول نمی‌کند و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان به تثبیت قیمت‌ها امیدوار بود.

گفتنی است با افزایش نرخ ارز و بلاتکلیفی واردکنندگان در خصوص اختصاص یا عدم اختصاص ارز با نرخ دولتی برای واردات گوشی‌های هوشمند باعث شده است تا وضعیت آشفته‌یی را در تمام بازار‌ها از جمله گوشی‌های هوشمند شاهد باشیم؛ به‌طوری که اکنون در اغلب فروشگاه‌های اینترنتی با انبوهی از گوشی‌های هوشمند ناموجود طرف هستیم و خرده‌فروش‌های فیزیکی نیز اغلب قیمت‌هایی نجومی در قبال کالاهای خود طلب می‌کنند.

 این در حالی است که باز هم وزیر ارتباطات طی هفته جاری از ورود گوشی‌های توقیف وانبار شده در گمرک به بازار خبر داد تا برای تعدیل در قیمت‌ها صورت بگیرد ولی به نظر می‌رسد هنوز این تصمیم به مرحله اجرا نرسیده است و همچنان بازار تلفن همراه دستخوش کمبود کالا و افزایش لحظه‌یی قیمت‌ها است.

از سوی دیگر چندی پیش فعالان بازار اعلام کرده‌اند که هیچ گوشی برای فروش ندارند و این مساله که عنوان می‌شود فروشندگان برای سود بیشتر اقدام به فروش نمی‌کنند صحت ندارد، چرا که با بالارفتن دلار امکان واردات نیست و فروشندگان کالاهایی را که موجود بوده فروخته‌اند و خبری از احتکار نیست، ‌این صحبت فعالان البته مورد تایید برخی از مسوولان نیست.

به‌نظر می‌رسد بر خلاف گفته وزیر ارتباطات زمان مشخصی برای ورود این گوشی‌ها به بازار تعیین نشده است کما اینکه مخالفت‌هایی نیز در این خصوص وجود دارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران