شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126404 | |

بلومبرگ| گفته می‌شود توپ فوتبالی که ولادیمیر پوتین به دونالد ترامپ در جریان دیدار روسای جمهور روسیه و امریکا در فنلاند اهدا کرد،

بلومبرگ| گفته می‌شود توپ فوتبالی که ولادیمیر پوتین به دونالد ترامپ در جریان دیدار روسای جمهور روسیه و امریکا در فنلاند اهدا کرد، احتمالا حاوی یک تراشه فرستنده برای شنود گوشی‌های هوشمند در کاخ سفید بوده است.

چندی پیش که روسای جمهور دو کشور روسیه و ایالات متحده امریکا با یکدیگر در شهر هلسینکی فنلاند دیدار و گفت‌وگو کردند، ولادیمیر پوتین – رییس‌جمهور روسیه – تحت تاثیر بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ به میزبانی این کشور، یک توپ فوتبال را به همتای امریکایی خود یعنی دونالد ترامپ اهدا و اعطا کرد که حالا حاشیه‌های زیادی مبنی بر احتمال شنود و جاسوسی این توپ از کارکنان و مقامات کاخ سفید ایجاد شده است. بسیاری از سناتورهای جمهوری‌خواه امریکا نظیر لیندسی گراهام در این خصوص عنوان کرده‌اند که به احتمال زیاد، این توپ فوتبال حاوی تراشه‌های‌گیرنده و فرستنده برای جاسوسی از کاخ سفید بوده است و ما باید از ورود آن به کاخ سفید جلوگیری کنیم. آنها از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده درخواست کرده‌اند که اجازه ورود این توپ جاسوسی را به کاخ سفید ندهند و به‌طور کامل آن را تحت بررسی‌های دقیق امنیتی قرار دهند.

البته به گفته برخی از منابع آگاه، این نگرانی‌ها چندان هم بی‌مورد نبوده است چراکه این توپ نشانه‌هایی مبنی بر وجود یک آنتن کوچک و همچنین برقراری ارتباط با گوشی‌های موبایل مجاور خود از خود نشان داده است. البته به گفته برخی دیگر از تحلیلگران، ممکن است این تراشه برای جاسوسی تعبیه نشده باشد و تنها یکی از ویژگی‌های منحصربفرد یک توپ فوتبالی به شمار برود.  بر اساس تصاویری که در کنفرانس خبری هلسینکی به ثبت رسیده است، می‌توان گفت که این توپ مجهز به فناوری ارتباطات میدان نزدیک یا همان NFC است که شباهت زیادی به سیگنال‌های اینترنت وای فای دارد. این تراشه NFC امکان دسترسی و مشاهده ویدیوهای بازکنان، مسابقات و محتوای دیگر را به کاربارن و علاقه‌مندان فوتبالی می‌دهد.

این در حالی است که شرکت آدیداس از اظهارنظر درباره احتمال جاسوسی و هک این تراشه‌ها که ممکن است در معرض آسیب‌پذیری و مشکلات امنیتی قرار گرفته باشد، خودداری کرده است

سارا سندرز - سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید - در این خصوص عنوان کرد: ما همواره برای تمامی هدایایی که به کاخ سفید اعطا می‌شود، فرایندهای کامل غربالگری‌های امنیتی را انجام می‌دهیم و درباره این توپ فوتبال نیز همین روند را در پیش گرفته‌ایم. در این خصوص اظهارنظر بیشتری نمی‌توان گفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران