شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126168 | |

انگجت| ناسا ابزار جدیدی توسعه داده است که اطلاعات حجیم ماهواره‌یی را تجمیع و سازماندهی می‌کند تا کسب و کارها به صورت هدفمند از آنها بهره ببرند.

«ناسا» اطلاعات ماهواره‌ای خود را به کسب و کارها می‌دهد

انگجت| ناسا ابزار جدیدی توسعه داده است که اطلاعات حجیم ماهواره‌یی را تجمیع و سازماندهی می‌کند تا کسب و کارها به صورت هدفمند از آنها بهره ببرند. ناسا چندی است که اطلاعات خام ماهواره‌یی خود را به‌طور گسترده در دسترس گذاشته است. با این حال، در حال حاضر تصمیم به کمک به کسب و کارهای بخش خصوصی از طریق این اطلاعات گرفته است.

ناسا یک ابزار سنجش در اختیار گذاشته است که استفاده از اطلاعات ماهواره‌ها را برای اهداف تجاری، از جمله استفاده در کسب و کارها و همچنین حفاظت و پژوهش تسهیل می‌کند. این کار، اطلاعات ماهواره‌یی را که در ده‌ها وب‌سایت پراکنده شده است، هماهنگ و کمک می‌کند که پایگاه داده یکپارچه‌یی را فراهم کند. بدین‌ترتیب که شما مجبور نخواهید بود برای مطالعات اتمسفر به یک وبسایت بروید و برای مطالعه در مورد جنگل‌ها به یک وبسایت دیگر بروید. نگرانی ناسا این است که استفاده‌های صرفا علمی از این داده‌ها با سیستم جدید کاهش یابد. ناسا می‌گوید پیش از این مقدار بسیار زیادی از داده (در حد چندین پتابایت) ارائه می‌شد، اما هیچ انباری وجود نداشت که بتوان همه‌چیزهای مورد نیاز را پیدا کرد. حال، این ابزار می‌تواند استفاده بیشتر از این داده‌ها را برای همه اهداف فراهم کند.

طراحی ربات با احساس

وییرد| دانشمندان امریکایی نمونه اولیه رباتی را تولید کرده‌اند که بیشتر از یک ربات است و با داشتن پوست، از حس لامسه بهره می‌برد.

دانشمندان دانشگاه «کرنل» (Cornell) در امریکا، نمونه اولیه رباتی را تولید کرده‌اند که دارای پوستی است که شبکه‌یی از واحدهای بافت‌ پوستی را پوشش می‌دهد. شکل این بافت‌های پوستی بر اساس احساس ربات تغییر می‌یابند.

«گای هافمن» (Guy Hoffman) استاد دانشگاه کرنل و دستیار این مطالعه گفت: ایده تولید این ربات از دنیای حیوانات گرفته شده است.

وی اظهار کرد، من همیشه معتقدم که ربات‌ها نباید تنها از انسان‌ها مدل‌سازی و کپی شوند.

هافمن ادامه داد، ربات‌ها دقیقا حرکت ما را کپی‌برداری نمی‌کنند ولی با زبان مختص به خودشان با ما ارتباط برقرار می‌کنند. وی افزود، طراحی این ربات یک گام مقدماتی محسوب می‌شود و راه جدیدی را پیش روی ما می‌گذارد که راجع به طراحی ربات‌ها دوباره فکر کنیم. چالش‌های آتی این پیشرفت استفاده از آن در ربات‌های خودمختار است. از اهداف توسعه این ابداع این است که ربات‌هایی تولید شوند که به تغییرات عاطفی پاسخ می‌دهند.

فیلمبرداری از عمق 100 متری آب با پهپاد زیردریایی

گیزمگ| یک شرکت چینی، یک پهپاد زیرآبی ابداع کرده است که می‌تواند از عمق 100 متری دریا فیلمبرداری کند. شرکت چینی «Chasing Innovation»، نوعی پهپاد زیردریایی ابداع کرده است که نسبت به پهپادهای دیگر، عملکرد بهتری دارد. این پهپاد موسوم به «گلادیوس» (Gladius) می‌تواند بیش از چهار ساعت در عمق 100 متری شناور باشد. گلادیوس به یک دوربین مافوق دقیق با حافظه داخلی 64 گیگابایت و نورافکن‌های 2400 لومن مجهز است که امکان اکتشافات جذاب زیردریایی را فراهم می‌کند. پهپادهای زیردریایی، مزایای قابل توجهی از جمله توانایی کنترل شناور بودن دارند که این ویژگی، آنها را نسبت به پهپادهای هوایی کارآمدتر می‌سازد زیرا پهپادهای هوایی برای ماندن در آسمان باید به صورت پیوسته، انرژی صرف کنند. همچنین، پهپادهای زیردریایی می‌توانند استفاده بیشتری از باتری داشته باشند که نیاز به شارژ باتری را کاهش می‌دهد. گلادیوس، به دو فناوری بلوتوث و وای فای مجهز است و 64 گیگابایت حافظه داخلی برای ذخیره‌سازی اطلاعات دارد. وزن این پهپاد، پنج کیلوگرم است که موجب می‌شود فرورفتن در زیر آب ساده‌تر باشد. قیمت این پهپاد 2199 دلار تعیین شده است.

سازگاری بلندگوی هوشمند «اپل» با تماس‌های صوتی

انگجت| اگر چه اپل تا به حال در مورد برنامه‌های خود برای به روزرسانی بلندگوی هوشمند هوم پد اطلاع‌رسانی نکرده، اما این بدان معنا نیست که این شرکت قصد چنین کاری را ندارد.

این شرکت در حال آزمایش نسخه بتای به روز شده سیستم عاملiOS 12  است و با این به روزرسانی امکانات زیادی را به بلندگوی هوشمند هوم پد اضافه می‌کند.

از جمله این امکانات می‌توان به پشتیبانی از برقراری تماس‌های صوتی با استفاده از هوم پد اشاره کرد. بنابراین از این به بعد به جای آغاز مکالمات خود از طریق آیفون یا انتقال آن به هوم پد در گام بعدی می‌توانید از همان آغاز مکالمه خود را با استفاده از هوم پد انجام دهید. یکی دیگر از تغییرات هوم پد جدید اپل امکان تنظیم زمان‌های متعدد برای انجام و پیشبرد امور مختلف است. افزوده شدن امکان یافتن آیفون گم شده، پشتیبانی از زبان اسپانیایی و ویژگی حل مشکل خدمات وای – فای به‌طور خودکار برای تسهیل برقراری ارتباط میان آیفون و هوم پد از جمله دیگر مزایای به روزرسانی سیستم عامل این بلندگوی هوشمند است.

اپل هنوز اعلام نکرده که این خدمات راچه زمانی در دسترس کاربران قرار می‌دهد. احتمال می‌رود نهایی کردن برخی از قابلیت‌های یادشده بیش از چند ماه به طول بینجامد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران