شماره امروز: ۵۴۷

آخرین تصمیمات از نحوه تخصیص ارز به واردات تلفن همراه

| کدخبر: 125827 | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای تثبیت قیمت در بازار تلفن همراه اظهار کرد: بر اساس اعلام تصمیم نهایی از سوی وزارت صنعت،

گروه دانش‌و‌فن|

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای تثبیت قیمت در بازار تلفن همراه اظهار کرد: بر اساس اعلام تصمیم نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تامین ارز گوشی‌های تلفن همراه با قیمت زیر ۳۰۰ دلار از گروه دو، مقداری تکلیف بازار تلفن همراه روشن خواهد شد.

محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وارد کردن گوشی‌های موبایل با تعرفه بالا و پیگیری‌های وزارتخانه متبوعش در این زمینه اظهار کرد: سخنگوی محترم دستگاه قضا در نشست خبری خود اعلام کرد که در این زمینه تعدادی را بازداشت کرده و روند بازپرسی و تشکیل پرونده در حال انجام است. تاکنون اطلاعاتی که دستگاه قضایی از ما خواسته در اختیار آنها قرار داده شده است و این خیلی خوب است که در کوتاه‌مدت و با جدیت، دستگاه قضا وارد عمل شده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه وزارت ارتباطات برای به تعادل رساندن بازار گوشی تلفن همراه خاطرنشان کرد: طبیعتا موضوع تعادل بازار تلفن همراه مقدار زیادی به نرخ ارز وابسته است. در این زمینه بر اساس نامه‌یی که آقای شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته ارسال کردند برای گوشی‌های با قیمت زیر ۳۰۰ دلار ارز از گروه دوم از طریق سامانه نیما تامین خواهد شد، همچنین برای گوشی‌هایی با قیمت بالاتر از ۳۰۰ دلار نیز ارز از گروه سوم تخصیص داده خواهد شد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه انجام این اقدام مقداری تکلیف بازار را روشن می‌کند، افزود: در تامین نیازمندی‌های بازار بر اساس پیگیری‌هایی که انجام دادیم با دو موضوع مواجه شدیم؛ موضوع اول این بود که بخشی از تجهیزات مربوطه در گمرک قرار داشت. بر این اساس قرار شد که روند ترخیص آنها تسهیل و این تجهیزات در بازار عرضه و در اختیار متقاضیان نهایی قرار بگیرد.

آذری‌جهرمی خاطرنشان کرد: همچنین درباره بیش از ۱۰۰ هزار گوشی تلفن همراه که در حال توقیف هستند قرار شد که تعیین تکلیف صورت بگیرد و نحوه عرضه آنها به بازار مشخص شود. در این زمینه دستگاه قضا اعلام آمادگی کرده که از تصمیماتی که در کمیته ثبت تلفن همراه در خصوص نحوه واگذاری و عرضه این گوشی‌ها اتخاذ می‌شود، حمایت و در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام داد.  وی گفت: با این دو اقدام فکر می‌کنیم، بتوانیم شرایط مناسبی فراهم کنیم و شاهد تثبیت قیمت در بازار تلفن همراه باشیم.

وزیر ارتباطات همچنین درباره زمان تحقق تثبیت در بازار تلفن همراه نیز اظهار کرد: جلسه مربوطه با حضور معاونان وزارت ارتباطات تشکیل شده و ان‌شاءالله طی هفته آینده شرایط مقداری با تثبیت بیشتری مواجه خواهد شد. ما پیش‌بینی کرده بودیم که طی ۱۰ روز بازار تلفن همراه متعادل می‌شود اما به دلیل طولانی شدن تصمیم‌گیری در بازار ارز این اتفاق اندکی با تاخیر مواجه شد.  آذری‌جهرمی در ادامه در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اظهارات رییس سازمان پدافند غیرعامل نسبت به بازدید خبرنگاران از یکی از طبقات ساختمان‌های وزارت ارتباطات و تبلیغاتی تلقی کردن این بازدید، اظهار کرد: طبیعتا زمانی کسی کار تبلیغاتی انجام می‌دهد جواب او را با کار تبلیغاتی می‌دهند؛ ادعای اینکه در طبقه نهم یکی از ساختمان‌های وزارت ارتباطات تجهیزاتی با کاربری اعلام شده وجود دارد ادعایی است که مخاطب نهایی تصور می‌کند که زمانی که با ذکر جزئیات موضوعی اعلام می‌شود حتما صحت دارد و آن را باور می‌کند.  وی تاکید کرد: آنها به جای اینکه بگویند اقدام وزارت ارتباطات تبلیغاتی بوده، باید پاسخ دهند که چرا آنها پیش از این اقدام چنین ادعایی مطرح کردند. وزیر ارتباطات با بیان اینکه این فرآیند پینگ‌پونگی خیلی به مصلحت نیست، افزود: ما همچنان بر ادعای خود مبنی‌بر اینکه امکاناتی در اختیار آنها قرار ندادیم، هستیم و بنایمان نیز بر این بوده که به مردم بگوییم چیزی برای پنهان کردن از آنها نداریم. به هر حال تصمیم‌گیری درباره فعالیت دو نسخه از تلگرام تا زمان گذار در مرکز ملی اتخاذ شده و اینکه دو، سه دستگاه برخلاف قانون درباره این تصمیم‌گیری صحبت کنند و به دولت تهمت بزنند همچنان مورد سوال است.

 وصل مجدد گوشی‌های مسافری

همچنین در پی دستور اعلام سامانه رجیستری مبنی بر آغاز قطع گوشی‌های مسافری فاقد شرایط از روز گذشته، وزیر ارتباطات، دستور وصل مجدد گوشی‌های مسافری را تا پایان امروز صادر کرد.

سامانه طرح ثبت گوشی‌های تلفن همراه روز گذشته از آغاز فرآیند شناسایی و قطع گوشی‌های مسافری فاقد شرایط خبر داد. براساس این تصمیم مسافرانی که در فرجه ۳۰ روزه بعد از ورود به کشور اقدام به ورود اطلاعات صحیح گوشی تلفن همراه خود کرده‌اند توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال خواهند شد و در صورت عدم رعایت این موضوع با وجود ورود اطلاعات و پرداخت عوارض گوشی، علاوه بر آنکه مبلغ پرداختی مسترد نمی‌شود، تجهیزات هم فعال‌سازی نخواهد شد.

در این زمینه این سامانه امروز از دستور وزیر ارتباطات برای وصل شدن مجدد گوشی‌های مسافری خبرداد.

در این اطلاعیه آمده است که با مساعدت و دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گوشی‌های تلفن همراه که در فرایند ثبت مسافری با تخلف اظهار شده بودند و در روزهای گذشته از طرف سامانه همتا شناسایی و قطع شده بودند، تا پایان امروز مجددا وصل خواهند شد.  این اقدام محمدجواد آذری‌جهرمی در جهت تنظیم بازار و جلوگیری از متضرر شدن اصناف و کمبود گوشی در بازار صورت گرفته است؛ در آینده‌یی نزدیک تدابیری اندیشیده خواهد شد تا از بروز تخلف در ثبت کالای مسافری جلوگیری به‌عمل آید.

 در سالن طبقه نهم هیچ‌چیزی نیست

همچنین محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به این ابهامات که باید کارشناسان به‌جای خبرنگاران از طبقه نمهم بازدید می‌کردند، به خبرنگار الف گفت: در سالن طبقه نهم هیچ‌چیزی نیست؛ حالا چه تفاوتی می‌کند که کارشناسان بازدید کنند یا خبرنگاران، ما شفاف اعلام کردیم.

وی افزود: وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی ایران هیچ امکاناتی را از محل اعتبارات خود در اختیار اینها قرار نداده است؛ حالا می‌گویند یک شرکتی آمده از شما سرور گرفته، خوب آن شرکت گرفته و پولش را پرداخت کرده است. ما امکانات مجانی در اختیار کسی قرار ندادیم، بعد آقایان عنوان کردند در طبقه نهم است و گفتیم بیایید و از طبقه نهم بازید کنید که روز دوشنبه هفته جاری بازدید انجام شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه این دعوا، دعوای سیاسی است، بیان کرد: می‌فهمم موضوع چیست و شما و مردم هم می‌دانید که قضیه چیست. یک‌بار در دی‌ماه سال گذشته توسط مرکز ماهر و بار دیگر در اواسط خردادماه امسال اطلاعیه دادیم و شفاف گفتم که ما سروری در اختیار تلگرام قرار ندادیم، حالا عده‌یی اصرار دارند که وزارت ارتباطات این کار را انجام داده است و در طبقه نهم گذاشه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: آدرس غلط به مردم می‌دهند؛ درواقع بگونه‌یی با اطمینان خاطر مساله را بیان می‌کنند که تصور می‌شود که این اتفاق آن‌طور که بیان کردند، حتماً رخ داد و وجود دارد و به این بزرگی که دروغ نمی‌گویند.

جهرمی با اشاره به اینکه آقایان می‌توانند بروند و طبقه نهم را ببیند که در این سالن جز میز پینگ‌پونگ و فوتبال دستی چیزی نیست، اظهار کرد: چهار ماه است این گروه سیاسی این موضوعات را مطرح می‌کنند، البته آقای سردار جلالی خودش شخصا چنین نکته‌یی ندارد و ایشان فرد متدین و غیرتمندی است، ولی گزارش غلط به او دادند و ما می‌دانیم چه کسی گزارش غلط داده است، ما آن افراد را دقیقاً می‌شناسیم، دیدگاه فکرشان را هم می‌دانیم و خط سیاسی آنها را هم می‌دانیم. وزارت ارتباطات شفاف گفته است یک سر سوزن امکانات رایگان در اختیار آنها قرار نداده‌ است. پس با مردم و روان مردم بازی نکنیم.

وی گفت: می‌گویند اینترنت گرفته است، خب اگر گرفته پولش را می‌دهد و این مکانیزم در این چارچوب‌ها قرار نمی‌گیرد و هرچه هست حاشیه‌سازی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد اینکه این پشت پرده‌ها و جریان چه کسی است، گفت: مردم می‌دانند و نیاز به گفتن ما نیست.

 تشکیل کارگروه ملی برای موضوع پارازیت‌ها

وی در مورد سوال دیگری مبنی بر اینکه درباره پارازیت‌ها سازمان‌ها اظهارنظرهای متفاوتی دارند و مردم در این مورد سرگردانند لذا به نظر می‌رسد باید یک «کارگروه ملی» متشکل از دستگاه‌های مرتبط و تخصصی ایجاد شود و جمع‌بندی نهایی را به مردم اعلام کنند، گفت: به نظرم اگر اندازه‌گیرها را شفاف نشان دهیم، مابقی موضوع حل خواهد شد و انشا‌الله این موضوع (تشکیل کارگروه) هم پیگیری خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران