شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124952 | |

ایسنا| تلاش برای فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی، وعده رفع فیلتر توییتر یا فیلترینگ اینستاگرام اگرچه موضوع جدیدی نیست اما به اعتقاد وزیر ارتباطات،

ایسنا| تلاش برای فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی، وعده رفع فیلتر توییتر یا فیلترینگ اینستاگرام اگرچه موضوع جدیدی نیست اما به اعتقاد وزیر ارتباطات، این مباحث برای انحراف افکار عمومی از شفاف‌سازی درباره سوءاستفاده‌کنندگان ارزی اخیر دوباره مطرح شده است.

شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله اینستاگرام و تلگرام در دی ماه برای چند روزی دچار اختلال شده و از دسترس کاربران ایرانی خارج شدند.

در آن زمان اگرچه برخی از شایعات از مسدود شدن دایمی این شبکه‌های اجتماعی خبر می‌داد اما محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- این موضوع را تکذیب کرد و گفت شایعه‌هایی که در خصوص قطع دایمی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود صحت ندارد و به نظر می‌رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و بدبینی عمومی است.

با وجود این، پس از گذشت چند روز، طبق اظهارات وزیر ارتباطات این دو برنامه رفع فیلتر شدند؛ هرچند برخی به رفع فیلتر آنها و به‌ویژه اینستاگرام اعتراض داشتند. اما داستان فیلترینگ که در این سال‌ها و با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های متعدد همواره وجود داشت، به همین جا ختم نشده و در نهایت فیلتر شدن تلگرام را در پی داشت که از اواسط اردیبهشت ماه سال جاری تا امروز ادامه دارد.

به نظر می‌رسد با گذشت مدتی از فیلتر شدن تلگرام و باز بودن اینستاگرام، مباحثی درباره مسدود شدن این شبکه اجتماعی دوباره مطرح شده و در رسانه‌ها خبر از پیگیری برای فیلتر اینستاگرام به دلیل سوءاستفاده برخی از کاربران این شبکه و جمع‌آوری پول از دیگر کاربران منتشر شده است که موجب بی‌اعتمادی به نهادهای متولی امر کمک‌رسانی می‌شود.

مباحث مطرح‌شده روز گذشته واکنش وزیر ارتباطات را در پی داشت که در توئیتر نوشت: «موضوع پیگیری برخی برای فیلتر سرویس‌های مختلف اینترنتی تازگی ندارد.

رفع فیلتر توئیتر در صف انتظار جلسه کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ قرار دارد. آنچه تازگی دارد، طرح یک موضوع قدیمی توسط برخی رسانه‌ها برای انحراف افکار عمومی از مطالبه‌گری شفاف‌سازی سوءاستفاده‌کنندگان ارزی اخیر است.»

همچنین محمدجواد آذری‌جهری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: با نمایندگان مردم ارتباط خوبی داریم و طی روزهای اخیر جلسات خوبی داشتیم. درباره برخی پیام‌رسان‌های فیلترشده که در قالب‌های دیگر به فعالیت می‌پردازند اطلاعیه داده‌ایم.

وی در پاسخ به اظهارات اخیر دادستان اصفهان مبنی بر پیگیری و دستگیری نهادها و افرادی که از فیلترشکن برای ورود به شبکه‌های فیلترشده همچون تلگرام استفاده می‌کنند، اظهار کرد: من تخصصی در رابطه با تعقیب ندارم، باید جزییات این موضوع را از خودشان پیگیری کنید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رفع فیلتر شبکه اجتماعی توئیتر در صف انتظار جلسه کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ قرار دارد.

وی با اشاره به فعالیت برخی پیام‌رسان‌های فیلتر شده در قالب یک پیام‌رسان جدید مثل تلگرام طلایی، تصریح کرد: در وزارت ارتباطات اطلاعیه رسمی داده‌ایم و نظرمان را در این رابطه گفته‌ایم. هم رییس سازمان فناوری اطلاعات در این مورد مصاحبه کرده‌اند و هم اطلاعیه دادیم و این موضوع جدید نیست و مورد اشاره قرار گرفته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران