شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124872 | |

سی‌نت| «وی‌‌پی‌ان»ها در اوگاندا در حکم یک روش درآمدزایی جدید عمل خواهند کرد. این موضوعی است که اخیرا به اعتراض نهادهای حقوق بشری منجر شده است.

سی‌نت|  «وی‌‌پی‌ان»ها در اوگاندا در حکم یک روش درآمدزایی جدید عمل خواهند کرد. این موضوعی است که اخیرا به اعتراض نهادهای حقوق بشری منجر شده است. «وی‌‌پی‌ان»ها در اوگاندا در حکم یک روش درآمدزایی جدید عمل خواهند کرد. این موضوعی است که اخیرا به اعتراض نهادهای حقوق بشری منجر شده است. این روزها استفاده از «وی‌‌پی‌ان»ها به یک مشکل جدید تبدیل شده است. درواقع بسیاری از کشورها به سبب محرومیت‌ها و محدودیت‌های اینترنتی کاربران خود را با مشکلاتی مواجه کرده‌اند. اما جالب است که به‌نظر می‌رسد دولت اوگاندا با یک تیر 2 نشان زده باشد. در واقع از یک‌سو رسانه‌ها و پلتفرم‌های آنلاین مختلف محدود می‌شوند و از سوی دیگر اوگاندا روی «وی‌‌پی‌ان»ها مبالغی را به عنوان مالیات اضافه می‌کند. این مبالغ بعدها تبدیل به سودی مثل درامد برای دولت می‌شوند.  به زودی اوگاندایی‌ها باید به ازای هر روز استفاده از فیس‌بوک، توییتر و واتس‌آپ 5 سنت پرداخت کنند. رقمی که در سطح کلان و ماهانه رقم کمی نخواهد بود.  در واقع از اول ژوئیه، اوگاندایی‌ها باید هر روز برای دسترسی به رسانه‌های اجتماعی مالیات 5 سنتی را پرداخت کنند. کمیسیون ارتباطات اوگاندا به شرکت‌های مخابراتی دستور داده است تا VPN‌ها را مشمول مالیات کنند. زیرا بیشتر مردم برای دسترسی به رسانه‌های اجتماعی بدون پرداخت هزینه‌های جدید که در ماه جاری به اجرا در آمده غیرقانونی خواهند بود.

استنباط اصلی دولت اوگاندا برای ایجاد مالیات بر «وی‌‌پی‌ان»ها این است که به کنترل «شایعات» منجر خواهد شد. دولت اوگاندا به سبب همین اقدامات خود از گروه‌هایی نظیر دیده بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل مورد انتقاد قرار گرفته است.  بسیاری از کاربران و نهادها این مالیات‌های جدید را «ناراحت‌کننده» و «جنگ با حقوق بنیادی و اساسی» نامیده‌اند. یک شرکت فناوری محلی نیز پرونده‌یی را مبنی بر متهم کردن دولت در خصوص مالیات‌های جدید مطرح کرد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران