شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124705 | |

تک‌اکسپلور| پژوهشگران امریکایی، الگوریتم کنترلی خاصی ابداع کرده‌اند که به روبات‌های دو پا کمک می‌کند تعادل خود را در زمین‌های ناهموار حفظ کنند.

تک‌اکسپلور| پژوهشگران امریکایی، الگوریتم کنترلی خاصی ابداع کرده‌اند که به روبات‌های دو پا کمک می‌کند تعادل خود را در زمین‌های ناهموار حفظ کنند.  همیشه از روبات‌های دوپا انتظار می‌رود وظیفه جست‌وجو و نجات را در موقعیت‌های دشوار و رخ دادن فاجعه انجام دهند و برای این کار، دانشمندان و مهندسان باید گام‌های هر روبات را بررسی کنند. در چنین موقعیت‌هایی، روبات‌های دو پا باید بتوانند عملیات را بدون لغزش یا افتادن انجام دهند.  اخیرا، دو پژوهشگر تلاش کرده‌اند روشی برای حفظ تعادل روبات‌ها هنگام راه رفتن در زمین‌های ناهموار پیدا کنند زیرا راه رفتن در این زمین‌ها، نیازمند قدم برداشتن و حفظ تعادل بدون شکست خوردن است.  «آیوش آگراوال» (Ayush Agrawal) و «کوان نگوین» (Quan Nguyen)، از دانشگاه‌های «کالیفرنیا، برکلی» (UC Berkeley) و «کارنگی ملون» (CMU) ادعا می‌کنند الگوریتم‌های کنترلی خاصی ابداع کرده‌اند که با استفاده از آنها می‌توان جای پاهای مجزا را روی سنگ‌ها کنترل کرد. از آنجا که در راه، موانع بسیاری وجود دارند که قابل شکستن نیستند، حرکت این سیستم‌ها با معادلات پیچیده حرکتی صورت می‌گیرد تا به روبات در گذشتن از موانع کمک کند.  

به گفته این پژوهشگران، روبات‌ها نمی‌دانند زمین به مرور زمان به چه صورت درمی‌آید زیرا در عملیات، تنها محل گام بعدی به روبات نشان داده می‌شود. این دو پژوهشگر و گروهشان، برای پیش‌بینی گام‌های بعدی از سیستم‌های کنترل بهینه و غیرخطی استفاده کردند.

الگوریتم‌های کنترلی این گروه، امکان گام برداشتن را به صورت پویا و سریع، در زمین‌هایی که بطور تصادفی انتخاب شده‌اند و در آنها قلوه‌سنگ وجود دارد، فراهم می‌کنند.  این دو پژوهشگر، چارچوب‌های کنترلی خاصی را در روبات‌های دو پا استفاده می‌کنند که نه تنها جای گام‌های بعدی را در زمین ناهموار مشخص می‌کند بلکه موانع نامشخص خارجی را هم در نظر می‌گیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران