شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124634 | |

مدگجت| یک شرکت انگلیسی، نوعی حسگر پوشیدنی ابداع کرده است که با بررسی الگوهای تنفسی کاربر، به کاهش سطح استرس و خونسرد ماندن او کمک می‌کند.

مدگجت| یک شرکت انگلیسی، نوعی حسگر پوشیدنی ابداع کرده است که با بررسی الگوهای تنفسی کاربر، به کاهش سطح استرس و خونسرد ماندن او کمک می‌کند. در میان اختراعات جدید شاهد ابداع فناوری‌هایی هستیم که به شکل اپلیکیشن‌ها و ساعت‌های هوشمند ظاهر می‌شوند و ورزش‌هایی را برای کاهش استرس پیشنهاد می‌دهند. اکنون شرکت انگلیسی «تینی‌لوجیکز» (Tinylogics) که سازنده فناوری‌های پزشکی است، ادعا می‌کند پلتفرم ساخت این شرکت موسوم به «FOCI» می‌تواند استرس را کاهش دهد. این ابزار، یک حسگر پوشیدنی بی‌سیم مجهز به یادگیری ماشینی است که ابعاد یک هندزفری را دارد و دور مچ دست بسته می‌شود. FOCI الگوهای تنفسی کاربر را از روی حرکات دیافراگم او ردیابی می‌کند.

مبنای ساخت این ابزار، پژوهشی است که نشان می‌دهد هر یک از حالت‌های گوناگون شناختی، الگوهای تنفسی منحصر به فردی دارند. ترکیب یادگیری ماشینی، به FOCI این امکان را می‌دهد که برای بررسی صدا و ارزیابی دقیق‌تر حالت شناختی کاربر، الگوهای تنفسی او را یاد بگیرد. هنگامی که FOCI تشخیص دهد که کاربر به تمرکز دوباره نیاز دارد، لرزش خفیفی به بدن او وارد می‌کند و اپلیکیشنی که روی تلفن همراه نصب شده، میزان تمرکز را با رنگ‌های گوناگونی نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این ابزار، تلفن همراه باید روشن باشد و ممکن است بررسی تلفن همراه تمرکز کاربر را از بین ببرد. این اپلیکیشن برای مشخص کردن تمرکز یا احساس خونسردی از رنگ زرد و برای عدم تمرکز از رنگ خاکستری استفاده می‌کند. در بررسی صورت گرفته روی FOCI اپلیکیشن این ابزار پس از یک دوره یادگیری چند روزه توانست حالت‌های شناختی کاربران را تشخیص دهد.

با اینکه FOCI می‌تواند برای مدیریت استرس کارآمد باشد، شواهد کمی از میزان تاثیر آن وجود دارد. اگر پژوهش‌ها بتواند کارآیی ردیابی حالت‌های شناختی را ثابت کنند، FOCI به ابزاری برای استفاده پژوهشگران و پزشکان متخصص سلامت ذهنی تبدیل خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران