شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124391 | |

فون‌آرنا| شبکه اجتماعی فیس‌بوک به زودی قابلیت هشدار به کاربران به خاطر استفاده بیش از اندازه آنها از فضای مجازی را به پلتفرمش اضافه می‌کند.

فون‌آرنا| شبکه اجتماعی فیس‌بوک به زودی قابلیت هشدار به کاربران به خاطر استفاده بیش از اندازه آنها از فضای مجازی را به پلتفرمش اضافه می‌کند.

فیس‌بوک چندی پیش اعلام کرد، قصد دارد برای حفظ سلامتی کاربرانش، میزان استفاده بیش از حد از این شبکه اجتماعی را به آنها هشدار دهد تا بدین‌ترتیب از اعتیاد کاربران اینترنتی به خصوص فیس‌بوک بکاهد و گامی بزرگ در جهت حفظ سلامتی روحی و جسمی آنها بردارد.

این قابلیت با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و فوق پیشرفته‌یی همچون یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می‌تواند میزان و ساعات استفاده کاربران از شبکه اجتماعی فیس‌بوک را اندازه‌گیری کرده و در صورت تجاوز از حد استاندارد، به آنها طی پیامی هشدار و اخطار داده شود.  این قابلیت که هنوز پا به عرصه پلتفرم فیس بوک نگذاشته، قرار است به‌زودی به آن افزوده شود چراکه متخصصان و مهندسان فعال در شرکت فیس‌بوک به‌ شدت درحال توسعه، آزمایش و ارائه این قابلیت شگفت‌انگیز و کاربردی هستند تا هرچه زودتر آن را در دسترس کاربرانش قرار دهند.  طبق نتایج تحقیقات و پژوهش‌های علمی انجام شده، اعتیاد به اینترنت و استفاده روزافزون از اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی سلامتی روحی و جسمی کاربران را تحت تاثیر قرار داده است.

چندی پیش بود که شان پارکر، مدیر اصلی شبکه اجتماعی فیس‌بوک در مصاحبه‌یی با گاردین اعتراف کرد، استفاده بیش از اندازه و روزافزون کاربران از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و گوگل موجب شده است آنها عادت اعتیادگونه‌یی به استفاده از آنها پیدا کنند. می‌توان گفت اظهارات وی نشان می‌دهد گوگل و فیس‌بوک مقصر اصلی اعتیاد کاربران به اینترنت هستند.

 کلمه «اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی» کلمه‌یی دور از واقع نیست بلکه براساس نتایج و یافته‌های نظرسنجی و تحقیقات صورت گرفته، می‌توان دریافت که کاربران به طور متوسط گوشی هوشمند همراه خود را حداقل ۱۵۰بار در روز چک می‌کنند.

به عبارتی دیگر میزان میانگین استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کاربران اینترنتی، بسیار بیشتر از حد معمول است. بیش از ۱۵۰بار چک کردن گوشی همراه هوشمند به معنای بیش از 2000بار کلیک کردن و لمس کردن صفحه گوشی برای چک کردن حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی است.

براساس یافته‌های این پژوهش‌ها، بیشترین استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و گوگل بوده است که این عدد و ارقام همچنان رو به رشد و افزایش است. طبق آمار منتشره بالغ بر ۲میلیارد نفر در ماه و 1.3میلیارد نفر در روز از فیس‌بوک و بیش از 1.5میلیارد نفر نیز از یوتیوب استفاده می‌کنند. سایر اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز بالغ بر یک میلیارد کاربر را شامل می‌شوند.

به‌طور کلی، می‌توان نتیجه گرفت شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های مختلفی که این غول‌های تکنولوژی به بازار اینترنت عرضه کرده‌اند، سهم زیادی از استفاده اینترنت توسط کاربران را به خود اختصاص داده است و این امر موجب شده است، متخصصان بهداشت و سلامت جوامع بین‌المللی در این خصوص ابراز نگرانی کنند و مقصران اصلی اعتیاد کاربران به اینترنت را غول‌های تکنولوژی ارائه‌دهنده این شبکه اجتماعی می‌دانند.

این قابلیت جدید فیس بوک قرار است برای همه کاربران گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس قرار بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران