شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124390 | |

دیجیتال‌ترند| جدیدترین رایانه ساخت شرکت IBM که مبتنی بر فناوری پیشرفته هوش مصنوعی است

دیجیتال‌ترند| جدیدترین رایانه ساخت شرکت IBM که مبتنی بر فناوری پیشرفته هوش مصنوعی است، توانایی مذاکره و مباحثه با انسان را دارد.  شرکت ای‌بی‌ام (IBM) که یک شرکت امریکایی چندملیتی است و در حوزه تکنولوژی، ساخت رایانه، تراشه پردازنده و سایر فناوری‌های نوین در جهان فعالیت‌های گسترده دارد و به عقیده برخی از کارشناسان، بزرگ‌ترین غول سازنده رایانه در جهان به شمار می‌رود.

حالا به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد جدیدترین رایانه ساخت این شرکت که بر پایه فناوری فوق پیشرفته هوش مصنوعی طراحی و توسعه داده شده است، قادر خواهد بود با انسان در موارد و حوزه‌های گوناگون به بحث و مناظره بپردازد.  پیش از این رایانه‌های‌ای بی‌ام توانسته بودند با اساتید و قهرمانان بازی شطرنج بازی کرده و آنها را شکست بدهند. اما هم‌اکنون در جلسه‌یی که هفته پیش برگزار شد، موفق شده‌اند با مناظره‌کنندگان انسانی بحث و گفت‌وگو کنند.  این رایانه مبتنی بر هوش مصنوعی که Project Debater نام دارد، موظف است از دولت ایالات متحده امریکا برای کمک‌های مالی برای انجام اکتشافات در حوزه هوا و فضا، حمایت و پشتیبانی کند.  در جلسه‌یی که برگزار شد، نوآ اوادیا به عنوان یکی از قهرمانان مناظره باید اظهارات این کامپیوتر را به چالش می‌کشاند.  این رایانه در مباحثی همچون حوزه پزشکی عملکرد بسیار مناسب و قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشت اما در زمینه شوخ طبعی چندان جالب نبود. رایانه‌‌ای بی‌ام از لحاظ دانش به رقبای انسانی خود برتری کاملی داشت و با بهره‌گیری از هوش مصنوعی خود توانست توجه و نظر دست‌کم ۹نفر از حضار را به سمت خود تغییر دهد.

این رویداد که در سانفرانسیکوی ایالات متحده امریکا برگزار شد، نخستین ‌باری بود که افراد خارج از شرکت ای‌بی‌ام می‌توانستند شاهد یک مناظره واقعی و مستقیم میان انسان و هوش مصنوعی باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران