شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124308 | |

دیـجـیتال‌تـرندز| محـقـقان دانشگاه ام‌‌ای‌تی در اقدامی بی‌سابقه روباتی تولید کرده‌اند که کنترل آن با استفاده از امواج مغزی ممکن است.

دیـجـیتال‌تـرندز| محـقـقان دانشگاه ام‌‌ای‌تی در اقدامی بی‌سابقه روباتی تولید کرده‌اند که کنترل آن با استفاده از امواج مغزی ممکن است.

بنابراین برای کنترل ربات یادشده تنها کافیست به آن نگاه کنید و خطاها و اشتباهات ربات مذکور را با حرکات دست تصحیح کنید.

سازندگان این روبات نتایج تحقیقات خود را در قالب یک ویدئوی کوتاه به اشتراک گذاشته‌اند که نشان می‌دهد فردی درحال کنترل یک ربات است که بر روی یک قطعه چوب سوراخ‌هایی ایجاد می‌کند. ربات مذکور بدون آنکه آموزشی در این زمینه دیده باشد و بدون آنکه اپراتور انسانی تماسی با آن داشته باشد یا از ابزاری استفاده کند، وظیفه محول شده را به خوبی انجام می‌دهد. حسگرهای این روبات می‌توانند به سرعت متوجه جریان مغزی فرد و همین طور شناسایی حرکات دست وی برای تصحیح اشتباهات شوند. با توجه به امکان پذیر شدن کنترل ربات دانشگاه ام ‌ای تی با استفاده از مغز می‌توان به این نتیجه رسید که روبات مذکور قادر به فکر کردن هم هست. البته یک چالش جدی در زمینه استفاده از این ربات مربوط به کاربرد آن در محیط‌های پرسروصدا مانند اماکنی است که در آنها ساخت و ساز صورت می‌گیرد. یکی از طراحان روبات یادشده در مورد نحوه عملکرد آن می‌گوید: اسکنرهای امواج مغز این روبات می‌توانند به سرعت سیگنال‌های موسوم به ErrPs که از مغز ساطع می‌شوند را درک کنند. این سیگنال‌ها زمانی ارسال می‌شوند که فرد متوجه وقوع یک اشتباه در محیط اطراف خود شود. روبات هم به محض دریافت این سیگنال فعالیت خود را متوقف کرده و منتظر حرکات دست انسان‌ها برای تصحیح فعالیت‌های خود می‌ماند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران